Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Bielsku-Białej świętowało wczoraj jubileusz 110-lecia. Główna część uroczystości odbyła się w bielskim teatrze.
Początki “Asnyka” sięgają pierwszych lat XX wieku, kiedy to w mocno zniemczonej Białej powstało pierwsze polskie gimnazjum, które odegrało bardzo ważną rolę w kształtowaniu świadomości narodowej Polaków z Białej i okolicznych miejscowości. Jubileusz 110-lecia tej szkoły odbył się 5 października. Rozpoczęła go msza w kościele pod wezwaniem św. Józefa na osiedlu Złote Łany. Główna część uroczystości, na którą przybyli przedstawiciele władz miasta, władz oświatowych, kurii bielsko-żywieckiej, związków zawodowych, bielskiego szkolnictwa oraz liczna i wielopokoleniowa „asnykowa” rodzina, miała miejsce w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Była część oficjalna z przypomnieniem historii i dokonań szkoły oraz z licznymi gratulacjami pod jej adresem oraz część artystyczna. Tę ostatnią stanowiło widowisko muzyczne z tańcem oraz poezją w wykonaniu uczniów, absolwentów i nauczycieli „Asnyka”. Była to wędrówka przez polską historię od początku XX wieku do czasów współczesnych oparta na muzycznych szlagierach ze znanych filmów. A na koniec jubileuszu absolwenci LO im. Adama Asnyka oraz jego dawni i obecnie nauczyciele spotkali się w szkolnym gmachu, gdzie między innymi można było zobaczyć wernisaż uczniowskich prac oraz wystawę poświęconą historii szkoły.
– To symboliczny i piękny splot okoliczności, że Liceum Ogólnokształcące imienia Adama Asnyka w Bielsku-Białej swoje 110-lecie obchodzi zaledwie kilka tygodni przed jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Bo ta szkoła powstała po to, aby budzić polskiego ducha w czasie gdy Polski nie było na mapie Europy, a potem wiernie odrodzonej Polsce służyła. Ale dzisiaj nie tylko wspominamy przeszłość lecz także patrzymy w przyszłość. I to patrzymy z optymizmem, bo „Asnyk”, który kiedyś pełnił chlubną rolę bastionu polskości, dzisiaj stanowi bardzo ważny punkt na oświatowej mapie miasta i regionu. Jest szkołą przyjazną dla uczniów, otwartą na oczekiwania lokalnej społeczności oraz zapewniającą swoich wychowankom wszechstronny rozwój zgodny z wyzwaniami obecnych czasów i wymaganiami rynku pracy. Jestem przekonana, że nasze liceum nadal takie właśnie będzie – dobre i lubiane przez uczniów – mówi Barbara Drwal, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia Adama Asnyka w Bielsku-Białej.
Autorem fotoreportażu jest Sławomir Horowski.