Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Awarie pługa i brony – na co trzeba być przygotowanym?

The tractor drives across the field and cultivates the land. Agricultural vehicle works in countryside. Sowing is the process of planting seeds in the ground as part of the early spring time

Tylko całkowicie sprawny sprzęt gwarantuje terminowe i jakościowe przeprowadzenie wszystkich prac polowych, inwentarskich czy sadowniczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa rolnego. Niestety nie żyjemy w idealnym świecie – prędzej czy później mniejsza lub większa naprawa będzie potrzebna zarówno w ciągniku i kombajnie, jak i w pozostałych maszynach, wykorzystywanych w gospodarstwie. Zamiast więc narzekać na to, co nieuniknione, lepiej zapobiegać usterkom tam, gdzie to możliwe, jednocześnie mając pod ręką zapas części do usuwania tych awarii, które wynikają z naturalnego zużywania się sprzętu i tym samym są nieuniknione. Ze względu na ogromne obciążenia, jakim są poddawane, do najbardziej awaryjnych sprzętów w gospodarstwie należą pługi i brony. Jakie usterki zdarzają się najczęściej i które części zapasowe dobrze jest trzymać w warsztacie?

Pług – najczęstsze usterki

Pług jest prawdopodobnie najstarszą maszyną rolniczą stworzoną przez człowieka. Od tysiącleci jego zastosowanie pozostaje niezmienne. Zadaniem pługa jest przygotowanie ziemi do siewu zbóż lub do sadzenia roślin. Proces ten, nazywany orką, był niegdyś mozolnie wykonywany przy pomocy pługów ręcznych. Oczywiście technologia stanowi znacznie ułatwienie, ale prawidłowe operowanie pługiem nadal wymaga wprawy oraz wiedzy – przede wszystkim o tym, kiedy orać i jaki pług będzie odpowiedni dla danej uprawy i dla danych warunków terenowych.

Praca pługu polega na odcinaniu skib od calizny, odwracaniu jej i ponownym kładzeniu w bruździe. Celem tego procesu jest użyźnienie, spulchnienie i skruszenie gleby, co ułatwia kiełkowanie i wzrost roślin. Zadanie to wymaga jednak dużej siły, a na lemiesze oraz na ścinacze skib, zagłębiające się w ziemię, działają niszczące siły nacisku i tarcia. Dodatkowo zwłaszcza gorsze gatunkowo, kwaśniejsze gleby, prowadzą do szybkiego rdzewienia elementów. Jeśli natomiast w trakcie orki pług natknie się na twardą przeszkodę (np. wyjątkowo mocno zbitą glebę czy kamień), może dojść do uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia lemiesza, a nawet do naruszenia konstrukcji ramy.

Większości tych awarii nie jesteśmy w stanie uniknąć, ponieważ wynikają one bezpośrednio z użytkowania maszyny. Dobrą praktyką jest dokładne jej czyszczenie i sprawdzanie jej stanu po każdym powrocie z pola, dzięki czemu będziemy w stanie szybko wytropić ewentualne zniszczenia i podjąć decyzję o tym, co robić dalej – nadal użytkować zużywającą się część? Przeprowadzić napawanie naprawcze? Wymienić wadliwy element? Wysokiej jakości części zamienne do naprawy pługów znajdziesz na https://lebko.pl/czesci-maszyn/maszyny-uprawowe/plugi/.

Brona – rodzaje i awarie

W wielu przypadkach zamiast pługa można użyć bardziej od niego uniwersalnej brony. Szczególnie popularne są w tym przypadku brony talerzowe. One również spulchniają i rozdrabniają rolę, ale także usuwają chwasty i kłącza oraz umożliwiają przykrycie materiału siewnego odpowiednio grubą warstwą gleby.

Głównym elementem rozpoznawczym brony talerzowej są wklęsłe dyski, znajdujące się na osiach, wizualnie przypominające właśnie talerze. Ruch osi powoduje krojenie gleby przez dyski. To właśnie one będą wymagały najczęstszej wymiany, ponieważ działają pod dużym obciążeniem, podobnie jak lemiesze. Talerze w bronie mogą się zużywać, co prowadzi w końcu do ich pękania. Pęknięcie grodzi talerzowi brony również wówczas, gdy natrafi on na zbyt twardą, litą przeszkodę. W bronie zębowej identyczny los spotyka zagłębiające się w glebę zęby.

Talerze, zęby, skrobaki oraz inne, niezbędne do naprawy brony części, warto mieć zawsze pod ręką. Prędzej czy później ich wymiana okaże się niezbędna i lepiej w takiej sytuacji pobiec do warsztatu, niż do sklepu.

Oryginały czy zamienniki – jakie części kupować do maszyn rolniczych?

Właściciele pojazdów i maszyn – zarówno tych rolniczych, jak i służących do codziennego, prywatnego użytku – mają różne preferencje co do pochodzenia kupowanych części zapasowych. Jedni preferują oryginały, drudzy wybierają zamienniki, jeśli tylko mają taką możliwość.

Obie grupy mają swoje racje. Fani oryginałów wskazują na spokój, jakie daje im zakup części pochodzącej od producenta maszyny. Na pewno będzie perfekcyjnie pasować i posłuży długo. Warto mieć na uwadze, że takie same cechy mają również zamienniki – ale tylko niektóre. Wybierając części zamienne, kieruj się oznaczeniami OEM i OEQ. Pierwszy symbol oznacza, że elementy pochodzą od podwykonawcy pracującego dla danej marki, drugi – że producent potwierdza jakość części zamiennej identyczną z oryginałem.

google_news