W niedzielę (26 lutego) pod pomnikiem Reksia w Bielsku-Białej odbył się Błękitny Protest. Celem akcji, zorganizowanej przez Koalicję Antysmogową w Bielsku-Białej, była promocja działań, obniżających zanieczyszczenie powietrza w mieście.
Na początku manifestacji przybliżono zebranym takie terminy jak pył PM 10, PM 2.5 czy benzo(a)piren oraz ich wpływ na zdrowie człowieka. Następnie głos zabrali przedstawiciele różnych środowisk, wchodzących w skład Koalicji Antysmogowej – rad osiedli Bielsko Południe, Biała Krakowska i Wapienica, Niezależnych.BB, Fundacji Arka, Partii Razem, Bielskich Mam i Bielskiego Alarmu Smogowego. Przemawiający zachęcali rządzących do odważniejszych działań na szczeblu samorządu i państwa. Mówiono m. in. o konieczności zwiększenia dotacji do wymiany kotłów i ocieplania budynków, większej ilości akcji edukacyjnych czy uchwalenia przez radę miejską uchwały antysmogowej.
Jednym z tematów wystąpień była akcja „Chcę wiedzieć, czym oddycham!”. Młodzi ludzie, będący jej inicjatorami, chcą stworzyć sieć czujników, mierzących poziom pyłów w powietrzu. Docelowo, na każdym osiedlu miałby się znaleźć jeden czujnik. Dodatkowo, planowane jest stworzenie aplikacji, przesyłającej dane na smartfony. Organizatorzy akcji chcą wciągnąć do współpracy szkoły, przedszkola i lokalne media, tak aby dostęp do informacji był możliwie szeroki. – W tym momencie na 170 tysięczne miasto mamy tylko jedną stację pomiaru, która na bieżąco przekazuje aktualne dane. To stanowczo za mało. Mieszkańcy Lipnika, Wapienicy czy Kamienicy mają prawo wiedzieć, jaki jest stan powietrza w ich własnych dzielnicach. Zwłaszcza osoby mające problemy z sercem albo kobiety w ciąży wiedziałyby wówczas, kiedy można wyjść na spacer, a kiedy lepiej pozostać w domu – mówił przedstawiciel rady osiedla Biała Krakowska. Szczegóły akcji znajdują się na stronie internetowej i Facebooku.
Innym tematem wystąpienia było ubóstwo energetyczne. – Wiele osób obawia się, że zakaz palenia mułem czy flotem spowoduje wzrost kosztów ogrzewania. Musimy dać realną alternatywę tym, których nie stać na przestawienie się z najtańszych paliw na gaz. Konieczne jest stworzenie programu osłonowego dla najuboższych – przekonywał przedstawiciel Partii Razem.
Poruszony został też temat spalania śmieci. Przedstawiciele Koalicji byli w poniedziałek 20 lutego na spotkaniu z prezydentem Jackiem Krywultem. Otrzymali jasną informację, że miasto jest zdeterminowane w walce ze spalaniem odpadów w domowych kotłowniach. Przemawiający przekonywali, że telefon do straży miejskiej to nie donosicielstwo, lecz obywatelski obowiązek, a sąsiad palący meble czy opony to nie jest dobry sąsiad.
Bohaterem protestu był kilkuletni Franio – najmłodszy uczestnik wydarzenia, ubrany w koszulkę z napisem „błękitny wojownik”. W błękitną koszulkę ubrano też pozdrawiającą przechodniów figurkę Reksia z brązu. Na koniec wydarzenia uczestnicy wspólnie rozpostarli niebieską płachtę, symbolizującą czyste niebo. Protest trwał blisko trzy kwadranse i zgromadził około stu uczestników.
Autorem fotoreportażu jest Tomasz Wawak.