Rada Miejska w Bielsku-Białej uchwaliła wczoraj wysokość bonifikat przysługujących od jednorazowej wpłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności gruntów stanowiących własność gminy Bielsko-Biała.
Uchwała jest konsekwencją ustawy z lipca zeszłego roku. – O przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. W jej myśl 1 stycznia prawo wieczystego użytkowania gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostanie automatycznie przekształcone w prawo własności tych gruntów. Przy czym ich użytkownicy są zobowiązani do wnoszenia przez kolejnych 2o lat opłat z tytułu tego przekształcenia. Wysokość rocznej raty została ustalona na poziomie rocznej opłaty jaką do tej pory z tytułu użytkowania wieczystego płacili tacy użytkownicy. Ustawodawca wprowadził też – dotyczy to gruntów skarbu państwa – bonifikatę udzieloną tym, którzy jednorazowo uiszczą całą należną do spłacenia kwotę. Możliwość ustanowienia takich bonifikat dał także samorządom w odniesieniu do gruntów gminnych (będących w czyimś wieczystym użytkowaniu). Propozycja bielskich władz była taka, aby bonifikaty w przypadku gminnych gruntów były w Bielsku-Białej dokładnie takie same jak te, które zapisano w ustawie w odniesieniu do gruntów skarbu państwa. Nie spodobało się to radnym z klubu PiS, którzy już w trakcie sesji postulowali, aby gmina przyznała użytkownikom wieczystym znacznie większe upusty niż „ustawowe”. Na to władze miasta nie przystały. Raz – bo uszczupliłoby to wpływ do gminnego budżetu, dwa – i ten argument przeważył – takie rozwiązanie podzieliłoby użytkowników wieczystych na równych i równiejszych.
Inaczej traktowani byliby użytkownicy gruntów gminnych, a inaczej – w tym wypadku gorzej – gruntów skarbu państwa.
Ostatecznie w głosowaniu Rada przyjęła uchwałę w zaproponowanym przez władze miasta kształcie. I tak: jeśli ktoś uiści jednorazowo całą kwotę w pierwszym roku, w którym nastąpiło przekształcenie (2019) to może liczyć na 60 procentową bonifikatę. Jeśli zrobi to w drugim roku wyniesie ona 50 procent, w trzecim 40 procent, w czwartym 30 procent, w piątym 20 procent, a w szóstym 10 procent kwoty pozostającej mu jeszcze do spłacenia.