Porady i inspiracje Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice Żywiec Na czasie Sucha Beskidzka

Badanie eGFR – kiedy wykonać?

Badanie eGFR polega na oszacowaniu wartości wskaźnika filtracji kłębuszkowej poprzez określenie poziomu przesączenia kłębuszkowego. Badanie to umożliwia wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek i jest stosowane zarówno do celów przesiewowych, jak i diagnostycznych. Co ważne normy dla wskaźnika eGFR mogą być różne w zależności od takich czynników jak wiek, płeć, masa ciała czy nawet rasa. A kiedy warto wykonać to badanie?

Badanie eGFR krok po kroku

Badanie eGFR wykonuje się zwykle z samego rana poprzez pobranie próbki krwi od pacjenta i poddanie jej dokładnej analizie w laboratorium. Ważne, żeby osoba chcąca wykonać to badania przyszła na pobranie krwi na czczo, a samo badanie można zrealizować w ramach NFZ lub prywatnie w zależności od indywidualnej sytuacji danego pacjenta. W trakcie badania ustala się stężenie kreatyniny lub cystatyny C w surowicy krwi na podstawie skróconego wzoru MDRD lub Cockcrofta-Gaulta. W efekcie pacjent otrzymuje konkretną wartość liczbową, która jest zestawiona z normą dla danego wieku czy też płci. Co ważne zarówno za niska, jak i za wysoka wartość są stanem niepożądanym i wymagają pilnej konsultacji z lekarzem.

Kiedy warto wykonać badanie eGFR?

Wskazaniem do badania eGFR powinny być objawy, które mogą świadczyć o chorobie nerek. Jednak zanim dana osoba zdecyduje się wykonać to badanie, powinna najpierw skonsultować się z lekarzem, który oceni czy faktycznie jest ono konieczne. Najczęściej wskazaniem do takiego badania mogą być następujące objawy:

  • obrzęki
  • zmniejszona potrzeba oddawania moczu
  • niepokojący kolor moczu
  • pieczenie i dyskomfort w czasie oddawania moczu
  • bóle i skurcze niewiadomego pochodzenia
  • nadciśnienie tętnicze oraz świąd skóry i jej ciemnienie

Wykonując badanie eGFR można szybko i skutecznie potwierdzić lub wykluczyć diagnozę oraz wykryć wiele chorób, które wynikają z zaburzonej pracy nerek. Jest to zatem ważne narzędzie diagnostyczne, dzięki któremu można ustalić, w jakim stopniu nerki pacjenta są uszkodzone i jakie powinien otrzymać leczenie.

Jakie mogą być przyczyny zaburzenia pracy nerek?

Nieprawidłowa praca nerek to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Przyczyny zaburzonej funkcji nerek lub ich niewydolności mogą być różne i wynikać z nieprawidłowo leczonej cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz zaawansowanych stanów zapalnych, zwyrodnień, a nawet ostrego uszkodzenia nerek. Szybkie znalezienie przyczyny umożliwi natychmiastowe wdrożenie leczenia i zapobiegnie dalszemu rozwojowi choroby oraz znacznie zwiększy komfort życia chorego. Jednak, aby tak się stało, trzeba najpierw wykonać badanie eGFR, które pozwoli ocenić, czy nerki danej osoby pracują prawidłowo.

 

Badanie eGFR nie jest drogie, dlatego, jeśli dana osoba ma odległy termin wizyty u specjalisty nefrologa, to może bez problemu wykonać takie badanie we własnym zakresie. Natomiast samych wyników nie powinno się samodzielnie interpretować, ponieważ jest wiele zmiennych, które mogą wpływać na wysokość wskaźnika. Dlatego tylko lekarz na podstawie wywiadu i innych dodatkowych badań będzie w stanie określić czy dany wynik powinien być powodem do niepokoju, czy też nie.

google_news