25 lutego – wtorek – to ostatni dzień karnawału. Środa Popielcowa rozpoczyna czas wielkiego postu. Ostatki to w różnych regionach Polski albo ostatni karnawałowy wtorek, albo dni od tłustego czwartku licząc, do Środy Popielcowej.
Organizowane są wtedy różne zabawy oraz pochody z przebierańcami. Z kolei na Śląsku Cieszyńskim wciąż żywa jest tradycja grzebania basów. O tym, jak wygląda Pogrzeb Basów, będzie można przekonać się 25 lutego w Otwartym Klubie Browaru Zamkowego w Cieszynie.
Pogrzeb Basów to nic innego jak pochowanie instrumentu – kontrabasu. O północy podczas ostatkowej zabawy milkną instrumenty, a złożenie przykrytego kirem kontrabasu na marach jest symbolem nadchodzącego wielkiego postu. Wiadomo, że w tym okresie nie wolno urządzać zabaw, dlatego wszystkie instrumenty trafiają do futerałów i są odkładane na półki.
W Cieszynie basy pogrzebie po raz kolejny znana i lubiana Kapela Góralska „Torka i Przyjaciele”. Wcześniej – o 18.00 – w kościele pw. św. Marii Magdaleny odbędzie się msza w intencji Kazka Urbasia i nieżyjących muzyków. Po uroczystości w kościele, uczestnicy przejdą do Browaru Zamkowego.
Pogrzeb Basów organizują Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” oraz Kulturní a společenské středisko Kass Střelnice.