Wydarzenia Bielsko-Biała

BCK znowu zaskakuje pomysłami. Niektóre koncerty już są wyprzedane

Sezon artystyczny w Bielskim Centrum Kultury dopiero się zaczął, a bilety na część hitowych koncertów już dawno zostały wyprzedane. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na program, który zadowoli najwybredniejszych melomanów. Festiwal Kompozytorów Polskich, Jazzowa Jesień oraz pionierski cykl „OFFbeat Organ” zapowiadają się pasjonująco, a to tylko część propozycji instytucji im. Marii Koterbskiej.

12 września w „Cafe Maria” Bielskiego Centrum Kultury zaprezentowano główne założenia programu tej instytucji. Zgromadzonych przywitała i zapraszała do uczestnictwa w wydarzeniach ważnych dla naszej kultury dyrektor Małgorzata Chełchowska-Rak.

Wielkimi krokami zbliża się 27. Festiwal Kompozytorów Polskich im. H. M. Góreckiego, który wypełni muzyka Stanisława Moniuszki. W BCK zaprezentowano znakomity film promocyjny tego wydarzenia, w którym główną rolę – Stanisława Moniuszki – gra Tomasz Lorek z Teatru Polskiego. Widzimy, jak wielki kompozytor wysiada… z Pendolino, po mieście wozi się maluchem, gdy gra na fortepianie na placu Wojska Polskiego dostaje… ochrzan od mieszkanki, na smartfonie ogląda „Reksia”, stołuje się w budce z pieczarkami i „Pierożku”, a na deser zajada się lodami z Eskimo. Film pokazuje zalety i potencjał kulturalny Bielska-Białej, a jego pomysłodawca – Andrzej Kosowski pełniący funkcję dyrektora artystycznego festiwalu – liczy na to, że pomoże przyciągnąć publiczność z odległych zakątków Polski.

FKP odbędzie się w dniach od 10 do 12 października. Wśród wykonawców znajdują się Kasia Moś, Dorota Miśkiewicz, Janusz Radek, band Pawła Tomaszewskiego, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza, Tomasz Konieczny, Lech Napierała oraz Polska Opera Królewska. Miłośnicy Moniuszki znajdą swoją ulubioną formę obcowania z polskim muzycznym wieszczem od recitalu pieśni znanego na całym świecie bas-barytona poprzez współczesne, rozrywkowe i jazzowe aranżacje najbardziej znanych utworów ze Śpiewnika domowego, po monumentalne, koncertowe wykonanie Strasznego dworu. – Chcemy odczarować Moniuszkę, by festiwal był w mniejszym stopniu związany z muzyką poważną, a bardziej z klasyczną – puszcza oko do publiczności Andrzej Kosowski. Bogaty program i niestandardowe podejście do historycznych dzieł trzeba docenić tym bardziej, że funduszy na festiwal po raz pierwszy poskąpiło Ministerstwo Kultury, a dźwigają go na swoich barkach głównie gmina i BCK.

Marek Kamiński z kolei zaprezentował treściwy program 22. Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stańko, która rozpocznie się 15 listopada. Święto jazzu potrwa raptem trzy dni, ale postawiono nie na ilość, tylko jakość. Pierwszego dnia będziemy mieć jazzowe trzęsienie ziemi za sprawą Crosscurrents Trio. W BCK zagrają same światowe legendy jazzu: kontrabasista Dave Holland, tablista Zakir Hussain i saksofonista Chris Potter. – Każdy z tym muzyków jest gwiazdą, a postanowili stworzyć monumentalny i wyjątkowy zespół, który inspiruje i zachwyca publiczność imponującym pokazem wirtuozerii, błyskotliwości i wyrafinowanego języka muzycznego – mówi Marek Kamiński.

Podczas Jazzowej Jesieni usłyszymy ponadto wyjątkową odsłonę projektu „Sławomir Kurkiewicz: Stańko Shuffle”, po raz pierwszy zaprezentowanego w ramach koncertów cyklu „Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko” w Warszawie i Rzeszowie. W Bielsku-Białej świat muzyki klasycznej i współczesnej reprezentować będzie kwartet smyczkowy, kobiecą delikatność – Dorota Miśkiewicz, zaś pulsujący beat – perkusista Dawid Fortuna. Przy fortepianie zasiądzie Piotr Orzechowski, na trąbce zagra Amerykanin Philip Dizack, w rolę lidera i kontrabasisty wcieli się Sławomir Kurkiewicz.

Na deser JJ projekt „Reflections of Purple Sun” zaserwuje nam znana naszej publiczności nieprzewidywalna grupa EABS z Wrocławia, w której gra bielszczanin – saksofonista Olaf Węgier. Kwintet nawiązuje do tradycji polskiej szkoły jazzowej, a zarazem wymyka się brzmieniowym schematom, prezentując beztroskie i oryginalne podejście do podziałów gatunkowych i muzycznych standardów. Bo członkowie zespołu – jak sami mówią – pracują nad koncepcją „rekonstrukcji z dekonstrukcji”, redefiniując klasyki i tworząc zupełnie nową jakość. Koncerty grupy od lat wzbudzają wielki entuzjazm publiczności, bo słucha się ich rewelacyjnie.

Małgorzata Chełchowska-Rak polecała II Konferencję BaseToDo – Muzyczne Spotkanie Przyszłości w Bielsku-Białej. – W tym roku rozbudowujemy tę ideę m.in. o warsztaty. Od 21 do 25 października Bielsko-Biała stanie się centrum muzycznych inspiracji. Młodzi artyści, menedżerowie i entuzjaści branży muzycznej spotkają się, by czerpać wiedzę od najlepszych specjalistów i twórców. Czeka nas pięć dni pełnych wiedzy i muzyki – zdradziła szefowa BCK.

BCK jako jedyna instytucja kultury w mieście wyposażona jest w klasyczne organy piszczałkowe. Teraz sala koncertowa stanie się przestrzenią, w której tradycyjne instrumenty wkraczają w nową erę muzyki. W ramach cyklu „OFFbeat Organ” instrument ten przekroczy granice klasyki, ukazując wszechstronność i nieograniczony potencjał w nowoczesnym świecie muzyki. W rękach współczesnych artystów organy stają się platformą do odkrywania nowych horyzontów dźwiękowych, niezależnie czy w połączeniu z muzyką filmową, ambientową, czy jako solowy bohater! Dyrektorem artystycznym tego nowatorskiego cyklu jest bielszczanin, prof. dr hab. Wacław Golonka, światowej sławy organista, doktor habilitowany Akademii Muzycznej w Krakowie. Jak zdradził profesor, ten cykl przewróci do góry nogami tradycyjne myślenie o organach.

Wydarzenia w BCK to nie tylko cykle i wieloletnich imprez, i nowych przedsięwzięć, ale długi szereg pojedynczych koncertów. Na te Dżemu, urodzinowy Golec uOrkiestry i Edyty Geppert – bilety rozeszły się w mgnieniu oka. Równie szybko z pewnością „wyparują” wejściówki na koncerty Kazika, Tymona Tymańskiego z projektem „Republika”, Ewy Bem, Poluzjantów, Krzysztofa Kiljańskiego i – będącego światowym przebojem – duetu Haevn. Na scenie BCK zagości ukochana przez bielszczan „Siesta w drodze” Kydryńskiego, a zobaczymy ponadto Joannę Kołaczkowską oraz Kwartet Proforma z piosenkami Kaczmarskiego. BCK to także wydarzenia organizatorów zewnętrznych, a w nich – w gwiazdorskiej obsadzie – kolejne koncerty, spektakle teatralne, operowe i baletowe, widowiska, czy stand-upy. Szczegóły wszystkich imprez na www.bck.bielsko.pl.

google_news