Ministerstwo Polityki Społecznej Ukrainy wskazuje, że poza granicami kraju przebywa już 3,2 mln obywateli. W ostatnich latach Ukraińcy szukali zatrudnienia głównie w Polsce i Rosji z uwagi na stosunkowo niewielką odległość od ojczyzny. Wielu spośród nich chciało osiedlić się w Polsce na stałe. Przedłużające się procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na pracę i pobyt w naszym kraju sprawiły jednak, że w 2020 roku Polska powoli przestaje być atrakcyjna dla obcokrajowców poszukujących pracy.
Po raz pierwszy od wielu lat możemy zarejestrować zmniejszenie napływu naszych sąsiadów. Tymczasem część polskich pracodawców właśnie na ukraińskich pracownikach opiera w dużej mierze możliwości rozwoju swojego biznesu. Zwiększając zarobki w dalszym ciągu nie będziemy w stanie konkurować z Czechami lub Niemcami, których coraz chętniej odwiedzają obywatele Ukrainy w celach zarobkowych. Aby dowiedzieć się, jak uatrakcyjnić ofertę pracy skierowaną do Ukraińców, warto zrozumieć, dlaczego w ogóle opuszczają oni swój kraj.
Co motywuje mieszkańców Ukrainy do pracy w Polsce?
Obywatele Ukrainy traktują Polskę podobnie, jak jeszcze kilkanaście lat temu my sami traktowaliśmy naszych zachodnich sąsiadów. Wpływają na to dwa podstawowe czynniki. Przede wszystkim osoby decydujące się na emigrację upatrują w ogromnej zmianie, jaką chcą przeprowadzić, wyraźnych korzyści finansowych. Benefity w pracy, które mogą u nas uzyskać są niezwykle skutecznym argumentem przemawiającym za przeprowadzką lub choćby czasowym pobytem na terenie Polski. Samo to nie spowodowałoby jednak opuszczenia kraju przez blisko 18% zdolnych do pracy osób. Ukraina nie jest widziana przez swoich mieszkańców jako miejsce bezpieczne do życia. Konflikt z Rosją i rozbudowana przestępczość, z którą aparat władzy wyraźnie sobie nie radzi, skutecznie zachęcają obywateli do szukania szczęścia poza granicami kraju.
Solidne wynagrodzenie warto uzupełnić benefitami pozapłacowymi
W tym momencie warto uświadomić sobie, że tym, co najbardziej ceni sobie każdy pracownik oprócz korzyści finansowych, jest poczucie bezpieczeństwa. Benefity pozapłacowe oferowane przez firmę są jasną wskazówką, że pracodawcy zależy na zatrzymaniu u siebie pracownika. To z kolei skłania obdarowane nimi osoby do myślenia o danej pracy w dłuższej perspektywie czasowej. Dla ludzi, którzy opuszczają swój kraj właśnie ze względu na to, że nie czują się w nim bezpiecznie, jest to szczególnie ważne. Właśnie w ten sposób oferując benefity dla pracowników, możesz przekonać swoich ukraińskich pracowników, że warto zawiesić plany dalszego poszukiwania swojego miejsca na ziemi. Wystarczy, że w twoim przedsiębiorstwie będą się oni czuć wystarczająco bezpiecznie. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy zaproponowane przez ciebie benefity pozapłacowe będą miały rzeczywistą wartość dla twoich pracowników i pozwolą im na podniesienie standardu życia. Często jest bowiem tak, że osoby przyzwyczajone do życia w sytuacji zagrożenia odmawiają sobie wielu przyjemności, by zgromadzić środki na przyszłość.
Systemy kafeteryjne w Polsce są świetną metodą organizacji benefitów pracowniczych
Korzystając z systemów kafeteryjnych stoisz na wygranej pozycji. Samodzielnie decydujesz, jak duże środki chcesz przeznaczyć na dodatkowe wynagrodzenie dla swoich podwładnych. Następnie przelewasz je na konto poszczególnych pracowników i na tym kończy się twoja rola. Benefity pozapłacowe wybiorą oni już samodzielnie, dzięki czemu masz pewność, że będą z nich zadowoleni. Jest to niezwykle skuteczna metoda zatrzymania u siebie ważnych z punktu widzenia firmy osób, która okazuje się pomocna także przy obecnie panującej koniunkturze.
Autor: redakcja MyBenefit.pl