Kolejne wydarzenia w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Cithara Sanctorum Silesia za nami. Tym razem muzyczna – i nie tylko – podróż prowadziła do Bielska-Białej, a przed nami ostatnie akordy przedsięwzięcia czerpiącego z tradycji, zjawisk kulturalnych, dorobku wybitnych postaci Śląska Cieszyńskiego oraz dziedzictwa muzycznego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
10 listopada odbył się spacer bielskimi śladami Jerzego Trzanowskiego. Jego uczestnicy wyruszyli sprzed Studni Pastorów na Placu Marcina Lutra w Bielsku-Białej, a ich przewodnikiem w dalszym odkrywaniu tajemnic miasta i życiorysu Jerzego Trzanowskiego – patrona Festiwalu Cithara Sanctorum Silesia – był Andrzej Czauderna (na zdjęciach). Po południu natomiast miał miejsce koncert w kościele Zbawiciela na Bielskim Syjonie. Tym razem zaserwowana została “Muzyka z niebios”. W programie znalazły się Gdańska Tabulatura i opracowania chorałowe. Na trąbkach barokowych zagrali Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Emil Miszk, Filip Pysz, a za instrumentami perkusyjnymi usiadł Paweł Szewczyk.
Festiwal Cithara Sanctorum Silesia pojawił się na kulturalnej mapie Śląska Cieszyńskiego w 2021 roku. Odbywa się między Cieszynem a Bielskiem-Białą. To artystyczne przedsięwzięcie ukazuje nową ideę prezentacji muzyki we wnętrzach sakralnych w kontekście historycznym ziemi cieszyńskiej i w odwołaniu do tradycji zbioru śpiewów nabożnych i kościelnych „Cithara Sanctorum”, od którego wziął nazwę, a którego autor, Jerzy Trzanowski, urodził się w Cieszynie w 1592 r. Ambitna i interesująco dobrana muzyka nawiązuje do tradycji ziemi śląskiej i jej związków z postacią, zwaną bardem trzech narodów (Polski, Czech, i Słowacji), a czasem również słowiańskim Lutrem. Główną ideą, która wyróżnia ten festiwal, jest czerpanie z tradycji, zjawisk kulturalnych oraz wybitnych postaci związanych ze Śląskiem Cieszyńskim oraz bogatego dziedzictwa muzycznego kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Co jeszcze przed nami w ramach tegorocznego Festiwalu Cithara Sanctorum Silesia? Z pewnością warto zapisać sobie datę 14 listopada w kalendarzu. Tego dnia bowiem, o godz. 17.00 w Bielsku-Białej w Muzeum Historycznym w Zamku Sułkowskich, będzie miał miejsce koncert zatytułowany “Muzyka w czasach Jerzego Trzanowskiego”. Wystąpi “Capella Augustana” w składzie Katarzyna Wiwer – sopran, Marian Magiera – cynk, Agnieszka Krawczyk – skrzypce barokowe, Justyna Młynarczyk i Piotr Młynarczyk – viole da gamba, Anna Wiktoria Swoboda – teorba, Artur Szczerbinin – pozytyw. W programie pieśni Jerzego Trzanowskiego z “Cithary Sanctorum” z wykorzystaniem tekstów w tłumaczeniu Zbigniewa Macheja (pieśni duchowne). Co istotne, koncert ten odbędzie się w ramach Międzynarodowej konferencji naukowej “Śląska linia Sunneghów na państwie bielskim (1592–1724). W 300. rocznicę śmierci Juliusza Gottlieba Sunnegha, ostatniego przedstawiciela rodu na bielskim zamku” organizowanej w dniach 14-15 listopada przez Muzeum Historyczne Bielska-Białej. Ilość miejsc ograniczona, rezerwacje są przyjmowane pod numerami tel. 33 811 04 25, 508 358 823.
Ostatnim festiwalowym wydarzeniem – 15 listopada o 18.00 – będzie koncert “Muzyka w czasach Jerzego Trzanowskiego” w kościele ewangelicko-augsburskim w Skoczowie, również w wykonaniu wspomnianej wcześniej “Capelli Augustana”. W programie także pieśni Jerzego Trzanowskiego z Cithary Sanctorum z wykorzystaniem tekstów w tłumaczeniu Zbigniewa Macheja (pieśni duchowne).