Wydarzenia Bielsko-Biała

Biesiada w Zasolu Bielańskim – promowanie lokalnego dziedzictwa kulinarnego i kulturowego

W niedzielę, 8 września 2024 roku, w Zasolu Bielańskim odbyła się biesiada, mająca na celu promowanie lokalnego dziedzictwa kulinarnego. Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w ramach programu “Inicjatywa Sołecka 2024”.

Na parkingu przy OSP w Wilamowicach delegacje z poszczególnych sołectw powitała Orkiestra Dęta z Wilamowic. Pięknie udekorowane traktory z przyczepami wjechały na wilamowicki Rynek, by wspólnie wyruszyć w uroczystym korowodzie, który wiódł z Wilamowic do Sanktuarium Chrystusa Cierpiącego w Bielanach. Tam też odprawiona została msza święta pod przewodnictwem ks. Dariusz Byrskiego, który przywitał wszystkich gości oraz podkreślił to, jak ważnym dla wszystkich jest podtrzymanie lokalnych tradycji, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Podczas mszy starostowie Grażyna i Henryk Dziubkowie złożyli przed ołtarzem chleb i wieniec uwity z tegorocznych plonów. Również przedstawiciele poszczególnych sołectw z gminy Wilamowice złożyli dary, m.in. kołacz, wino, warzywa i owoce, chleb, nalewki zdrowotne i zioła. Po mszy korowód ulicami sołectwa ruszył do Zasola Bielańskiego, gdzie miały miejsce główne uroczystości.

Otwarcia dokonał burmistrz Kazimierz Cebrat, który przywitał zaproszonych gości i podziękował wszystkim za trud włożony w pracę na roli oraz wręczył wyróżnienia „Za wybitne osiągnięcia w wykonywaniu zaszczytnego zawodu rolnika i działalności gospodarczej na niwie rozwoju rolnictwa w gminie Wilamowice”. Otrzymali je państwo: Grażyna i Henryk Dziubkowie z Zasola Bielańskiego, Agata i Jan Laskowie z Pisarzowic, Anna i Marek Pająkowie z Hecznarowic, Paulina i Janusz Marklowie ze Starej Wsi, Agata i Jan Miksowie z Wilamowic oraz pan Zbigniew Zembrzycki wraz z synem z Dankowic. Podziękowania od starostów trafiły również na ręce burmistrza i przewodniczącego Rady Miejskiej w Wilamowicach, którzy wręczyli im chleb i pięknie upleciony wieniec.

Jednym z kluczowych momentów biesiady było wręczenie tytułów Honorowego Obywatela Wilamowic. Otrzymali je: Marian Trela – wieloletni burmistrz Wilamowic, Zlatko Brlek – burmistrz Partnerskiego Miasta Klanjec w Chorwacji oraz Ferenc Süveges, Tomás Szabó i Józsefa Tóth – nauczyciele z Partnerskiego Miasta Kisujszallas na Węgrzech.

Po tym uroczystym momencie na scenie zaprezentował się Zespół „Zasolanie”, który dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Zespół, znany z pielęgnowania tradycji ludowych regionu, zaprezentował widowiskowy repertuar składający się z pieśni i tańców charakterystycznych dla lokalnej kultury.

Kolejnym punktem wspólnej biesiady było rozstrzygnięcie konkursu na „Pasiekę Roku w 2024 w Gminie Wilamowice”. Wyniki prezentowały się następująco:
Kategoria gospodarstwa pasiecznego powyżej 20 rodzin pszczelich:
I miejsce – Elżbieta Bury
II miejsce – Tomasz Pieczka
III miejsce – Marek Kwiczala
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali pan Bogdana Grzech oraz Marek Baścik.
Kategoria gospodarstwa pasiecznego do 20 rodzin pszczelich:
I miejsce – Krzysztof Janowski
II miejsce – Arkadiusz Lesiak
III miejsce – Grzegorz Swarzyński.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali pan Kazimierz Mynarski oraz pan Mateusz Antos.

Oprócz występów artystycznych, wydarzenie pełne było także innych atrakcji. Instruktorzy z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury zorganizowali warsztaty dla dzieci, podczas których można było upleść własny wianek, pomalować kamyki, stworzyć puzzle. Nie mogło zabraknąć również tatuaży oraz baniek mydlanych, które są uwielbiane przez najmłodszych uczestników.

Na scenie pojawiły się także Zespoły Regionalne z gminy Wilamowice, w tym Zespół Śpiewaczy „Echo”, Zespół Pieśni i Tańca „Wilamowice”, Zespół Regionalny „Pisarzowianki” oraz Zespół Regionalny „Dankowianie”. W trakcie wydarzenia nie zabrakło także atrakcji kulinarnych – Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały przepyszne degustacje, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród gości.

Ważnym momentem było także ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec uwity z tegorocznych zbóż. Jury w składzie: Izabela Siubiak – członek Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, Dorota Nikiel – członek Zarządu Powiatu w Bielsku-Białej i Gabriela Ryszka – zastępca dyrektora M-GOK w Wilamowicach wyłoniły następujących zwycięzców: w kategorii wieńca tradycyjnego pierwsze miejsce zajęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wilamowic, natomiast w kategorii wieńca współczesnego triumfowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Wsi. Wszystkie wieńce były niezwykle efektowne, dlatego chcąc podkreślić i docenić trud włożony w ich wykonanie, organizatorzy wręczyli wszystkim uczestnikom konkursu niezwykle efektowne nagrody.

Po ogłoszeniu wyników sceną zawładnęła Orkiestra Dęta OSP ze Starej Wsi, która zaprezentowała specjalnie przygotowany na biesiadę repertuar. Po niej z niezwykle charyzmatycznym koncertem wystąpiła grupa Tyrolia Band, która porwała uczestników do wspólnego śpiewu i tańca. Na zakończenie dnia odbyła się zabawa taneczna z zespołem Maxim, który mimo drobnych komplikacji podczas występu zapewnił doskonałą zabawę do późnych godzin nocnych.

Biesiada w Zasolu Bielańskim była niezapomnianym wydarzeniem, pełnym lokalnych tradycji, muzyki i kulinarnej uczty. Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie!

W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia: Gminie Wilamowice, Sołtysowi i Radzie Sołeckiej z Zasola Bielańskiego, delegacjom z poszczególnych sołectw, druhom z jednostek OSP z gminy Wilamowice, Zespołom Regionalnym, Orkiestrze Dętej z Wilamowic i Starej Wsi, rolnikom, pszczelarzom, mieszkańcom Zasola Bielańskiego i całej załodze M-GOK w Wilamowicach. Do zobaczenia za rok w Starej Wsi.

G. Ryszka, D. Wójtowicz

google_news