Na Trójstyku – przysiółku Jaworzynki w Beskidzie Śląskim, miejscu, gdzie łączą się granice trzech państw – sprawowana była 19 sierpnia br. msza z udziałem katolickich biskupów z Polski, Czech i Słowacji. Modlono się o pokój na całym świecie, a szczególnie na Ukrainie. Na ołtarzu polowym przy drewnianej kaplicy obecne były relikwie św. Jana Pawła II i bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego przyniesione z pobliskiej polskiej parafii w Trzycatku.
Wierni trzech sąsiadujących ze sobą diecezji – opawsko-ostrawskiej w Czechach, żylińskiej na Słowacji i bielsko-żywieckiej w Polsce – spotkali się w Beskidach na wspólnej modlitwie o pokój i Boże błogosławieństwo po raz 13. Eucharystii przewodniczył biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. Obok niego modlili się biskup ostrawsko-opawski Martin David i biskup żyliński Tomáš Galis, który wygłosił homilię.
Bp Pindel na początku liturgii zachęcił, by dziękować za to miejsce spotkania
– Dziękujemy, że możemy swobodnie przekraczać granice, nawet kupować poza granicami bez opłacania cła, że nie trzeba przekradać się przez granicę dla jakichś celów patriotycznych czy też dla obrony życia” – powiedział Pindel.
– Równocześnie chcemy modlić się o pokój na świecie, zwłaszcza obok nas, w Ukrainie, o pokój także w Białorusi, o pokój w tym miejscu, które się nazywa wschodnią flanką NATO. Modlimy się o pokój, bo zdajemy sobie sprawę, jak bardzo jest on zagrożony w tych miesiącach” – dodał i wezwał, by szukać w modlitwie wstawiennictwa Maryi – Królowej Pokoju.
Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od procesji, które prawie jednocześnie wyszły z polskiego Trzycatka, słowackiego Čiernego i czeskiej Hrčavy w kierunku granitowego słupa wyznaczającego miejsce przecięcia się granic na Trójstyku. Polska procesja rozpoczęła się od kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Frydeckiej w Jaworzynce-Trzycatku. Moment wyjścia poprzedziło uroczyste wprowadzenie przez biskupa relikwii bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego.
– Myślę, że zarówno kardynał Wyszyński, jak i Jan Paweł II, a i Matka Boża Frydecka łączy nasze trzy narody tu sąsiadujące. To są symbole tych wszystkich ludzi z naszych narodów, którzy w tych minionych czasach wytrwali w wierze w czasie próby, w czasie reżimu komunistycznego” – zauważył proboszcz parafii w Jaworzynce-Trzycatku ks. Marek Modzelewski.
Biskup Pindel pobłogosławił na koniec drewnianą figurę św. Ambrożego, która stanęła na trójstykowej polanie z inicjatywy pszczelarzy Czech, Słowacji i Polski.
Muzyczną oprawę liturgii zapewnił Zespół Regionalny Jetelinka z Jaworzynki.