Porady i inspiracje

Blachodachówka – czy to dobre pokrycie dachu?

Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, jakie pokrycie dachowe najlepiej się sprawdzi u Ciebie? W zależności od preferencji możesz zdecydować się na tradycyjną dachówkę, blachę trapezową lub blachodachówkę. To ostatnie rozwiązanie cieszy się rosnącą popularnością. Dowiedz się, czym się charakteryzuje blachodachówka i jakie ma plusy oraz minusy.

  1. Blachodachówka — czym się charakteryzuje?
  2. Blachodachówki modułowe na pokrycie dachowe — wady i zalety tego rozwiązania
  3. Blachodachówka modułowa — jakie są jej atuty?
  4. Czy blachodachówka modułowa ma wady?

Dobór odpowiedniego pokrycia dachowego jest kluczowe dla komfortu mieszkania, trwałości, a także estetyki budynku. Dlatego warto sprawdzić, jakie są wady i atuty blachodachówki.

Blachodachówka — czym się charakteryzuje?

Czym jest blachodachówka modułowa? To lekkie pokrycie, które nie obciąża konstrukcji dachu. Zwykle jest tworzona z blachy ocynkowanej, przez co jest mniej podatna na negatywne oddziaływanie wilgoci i rozwój korozji. Rdzeń materiału może być aluminiowy lub stalowy, a do wykończenia pokrycia zastosowana powłoka żywiczna czy poliestrowa. W efekcie materiał ma atrakcyjny połysk, a przy tym jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Blachodachówka modułowa dzięki swojej konstrukcji charakteryzuje się także łatwym i szybkim montażem.

Blachodachówki modułowe na pokrycie dachowe — wady i zalety tego rozwiązania

Na rynku nie brak rozwiązań dotyczących pokrycia konstrukcji dachowej. Zatem warto dowiedzieć się, jakie plusy i minusy ma blachodachówka modułowa przed decyzją o jej zastosowaniu.

Blachodachówka modułowa — jakie są jej atuty?

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dach z blachodachówki modułowej? Oto zalety takiego rozwiązania:

  • niski koszt — w porównaniu z pokryciem dachowym z dachówki ceramicznej, blachodachówka modułowa jest tańszą alternatywą,
  • atrakcyjny wygląd — walory estetyczne tego rozwiązania przemawiają do wielu inwestorów, ponadto dzięki różnym opcjom wykończenia z łatwością dopasujesz kolor pokrycia blachodachówki to stylu budynku,
  • trwałość — ten materiał charakteryzuje się odpornością przed uszkodzeniami mechanicznymi czy rdzą, nie jest także wrażliwe na promieniowanie UV czy inne warunki atmosferyczne,
  • łatwy montaż — co skraca czas realizacji,
  • lekka waga — to doskonałe rozwiązanie dla budynków, które mają delikatną lub starą konstrukcję i nie powinny być obciążane.

To tylko kilka atutów blachodachówki modułowej.

Czy blachodachówka modułowa ma wady?

Wśród minusów wyboru blachodachówki najczęściej wymienia się mniejszą trwałość, niż w przypadku tradycyjnej dachówki ceramicznej. Jednak specjaliści nadal oceniają wytrzymałość tego materiału na nawet 40-50 lat! Kolejną niedogodnością może stanowić mniejsza izolacja akustyczna w porównaniu do klasycznych pokryć dachowych. Warto zatem o tym pamiętać przy wyborze blachodachówki modułowej. 

google_news