Wirtuozka gry na organach Katta będzie gwiazdą lutowego koncertu w Bielskim Centrum Kultury. Występująca boso Czeszka, która przyjedzie do Bielska-Białej ze swoim niezwykłym, śnieżnobiałym instrumentem, tchnęła nowe życie w światową organistykę.
To zdecydowanie najciekawsza w tym roku propozycja dla melomanów, którzy kochają muzyczne poszukiwania. Nowy cykl „Offbeat Organ” w BCK odkrywa przed publicznością niewyczerpaną moc klasycznych organów piszczałkowych, których nie ma żadna inna lokalna instytucja kultury. – Trzeba zaznaczyć, że te niesamowite organy tylko w niewielkim stopniu będą grały w sposób, jaki znamy z obiektów sakralnych i sal koncertowych. Dyrektor BCK Małgorzacie Chełchowskiej-Rak zależało, abyśmy zaproponowali publiczności coś zupełnie nowego, cykl, którego nie ma nigdzie w Polsce. Co miesiąc będziemy więc zaskakiwać słuchaczy np. fuzją muzyki organowej z jazzową czy folkową lub wyjątkowymi aranżacjami i rzadkimi instrumentami. Wyzwalamy się z utartych schematów, nie boimy eksperymentów i staramy się przyciągnąć jak najszerszą publiczność, która ceni sobie też inne gatunki, aniżeli tylko muzykę klasyczną – opowiada pochodzący z Bielska-Białej profesor Wacław Golonka, dyrektor artystyczny tego nowatorskiego festiwalu, organista o światowej renomie.
Już pierwszy koncert, który w styczniu zainaugurował cykl, spotkał się z zachwytem licznej publiczności. Wtedy to życie pięknemu instrumentowi, będącego sercem sali koncertowej BCK, nadał sam prof. Wacław Golonka. Rozbrzmiało wówczas m.in. nieszablonowe dzieło Beniamina Baczewskiego – Maracaibo, w którym z organami kontrastował rzadki instrument perkusyjny – hang. Utwór nawiązywał do najsilniejszych burz znad wenezuelskiego jeziora o tej nazwie i artyści sprawili, że rzeczywiście mogliśmy poczuć dzięki takiemu instrumentarium i ciszę przed burzą, i prawdziwą siłę żywiołu.
Takim scenicznym żywiołem jest i gwiazda drugiej odsłony cyklu. Katta wystąpi w środę, 12 lutego, o 18.00 z projektem „Vox Organi”, który to tytuł nosi też jej znakomita płyta. Swą muzyką czeska artystka łamie wszelkie schematy. Sakralne czy świeckie przestrzenie stają się w jej wydaniu światem unikatowych aranżacji oraz muzyki, którą pisze i wykonuje samodzielnie. W Bielsku-Białej zobaczymy ją przy jej własnych cyfrowych organach, choć można zdradzić, że usłyszmy i BCK-owskie piszczałkowe. Wirtuozka z Czech znana jest z tego, że – podobnie jak Leszek Możdżer – występuje boso.
Eteryczna i żywiołowa, a przy tym pełna szczególnego uroku artystka, słynie z pieśni inspirowanych dawną muzyką. A przy tym nie tylko gra na organach, bo także wykonuje partie wokalne, korzystając z charakterystycznego, głębokiego głosu. Wszystko to sprawia, że zdobywa słuchaczy spoza świata tradycyjnej muzyki klasycznej. Jej koncerty są wypełnione energią wibrującą pomiędzy nią samą a zróżnicowaną publicznością. Nagrywa płyty łącząc tradycyjną muzykę organową Bacha czy Mendelssohna z autorskimi utworami, co owocuje jedyną w swoim rodzaju przestrzenią współbrzmień. W Bielskim Centrum Kultury poznamy organistkę, która występowała nie tylko ze świetnymi orkiestrami i w słynnych wnętrzach, ale też grała choćby z samą Björk.
– Katta wymyka się pojęciu koncertującej organistki. To zjawisko, które po prostu trzeba zobaczyć i usłyszeć. Czeka nas coś absolutnie nowego i wyjątkowego. Cieszymy się, że Katta przyjęła nasze zaproszenie – zaprasza na koncert dyrektor artystyczny „Offbeat Organ”.
Warto szukać nowości w repertuarze BCK, bowiem cykl „Offbeat Organ” to w sumie aż dziesięć koncertów w tym roku i ambicje kontynuowania projektu także w 2026 roku. W najbliższych miesiącach czekają nas jeszcze choćby pokaz filmu „Upiór w operze” z niesamowitym akompaniamentem organów na żywo, koncert poświęcony Krzysztofowi Komedzie, arcydzieło Mozarta – Requiem oraz możliwość poznania organów BCK od środka!
W ten właśnie sposób rodzi się w Bielsku-Białej najbardziej nowatorski, odważny i wybiegający w przyszłość muzyki festiwal. To propozycja dla tych, którzy kochają zaskoczenia i odkrywanie nowych muzycznych światów!
OFFBEAT ORGAN
Katta Vox Organi
środa, 12 lutego, godz. 18.00