Jest przystojny, zamożny, pozuje dla Hugo Bossa, ale przede wszystkim jest świetnym, światowej sławy skrzypkiem. Wirtuoz wystąpi w Cavatina Hall na zaproszenie organizatorów V Beskidzkiego Festiwalu Klasyki „Beskid Classics”. Co więcej, z Charliem Siemem będzie okazja porozmawiać podczas specjalnego pokazu filmu, którego jest bohaterem!
La eleganza moderna
Przed nami wrześniowa odsłona festiwalu „Beskid Classics”, której wielki finał – Gala Symfoniczna, odbędzie się w niedzielę, 8 września, o g. 19.00 w Cavatina Hall w Bielsku-Białej. Będzie jej towarzyszyło motto „La eleganza moderna” („Współczesna elegancja”).
– Najważniejsza jest muzyka, ale naszą ideą jest też promocja elegancji, wartościowego stylu życia i męskiej wrażliwości. Ale nie tej stereotypowej, bo chcemy pokazywać pozytywny model współczesnego mężczyzny – zdradza Paweł Kotla, dyrektor „Beskid Classics” i dyrygent, który tego wieczoru pokieruje znakomitą Państwową Orkiestrą Kameralną „Slovak Sinfonietta”. Pomysłodawca festiwalu już od lat stara się o to, aby nasz region słynął w kraju i za granicą z kultury wysokiej i udziału w niej mieszkańców.
W Cavatinie zobaczymy trzech „tenorów” współczesnej elegancji, bowiem dyrygentowi będą towarzyszyć brytyjski skrzypek Charlie Siem, a także – w roli współprowadzącego wraz z Agnieszką Nowak uroczysty finał festiwalu – popularny prezenter Olivier Janiak, który przyjął zaproszenie do Bielska-Białej od Kancelarii Podatkowej TEMIDA Księgowi.
Na program koncertu składają się same arcydzieła muzyki klasycznej, a delektowanie się nimi na żywo to wyjątkowa gratka. Zaczniemy od Uwertury „Coriolan” Beethovena, która zachwyca łączeniem żywiołów, gdyż splata wdzięczną melodyjność z huraganową siłą, ani przez chwilę nie tracąc przy tym napięcia.
Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 Brahmsa, drugi punkt programu, będzie popisem Charliego Siema. – To mój ulubiony koncert skrzypcowy. Przez krytyków był wręcz określany jako „koncert przeciw skrzypcom”, ponieważ jest wręcz ekstremalnie trudny nawet dla najlepszego solisty. Zapewniam, że w przypadku Charliego Siema usłyszymy jednak pełnię jego talentu, kunsztu i wzorowego zgrania z orkiestrą – mówi dyrygent.
Na deser otrzymamy perłę we włoskim stylu, czyli IV Symfonię „Włoską” Mendelssohna, przesiąkniętą duchem tego kraju, w którym kompozytor rozkochał się w młodzieńczych latach, dając wyraz jego żywiołowej, barwnej i słonecznej naturze.
A Modern Man
Ci, którzy chcieliby bliżej poznać jednego z najbardziej rozchwytywanych skrzypków świata, będą mieli ku temu – dzięki festiwalowi „Beskid Classics” – znakomitą okazję. 7 września, czyli dzień przed Galą Symfoniczną, zaplanowano wyjątkowy seans filmowy i spotkanie z artystą.
O 13.30 w kinie „Helios” w Galerii Sfera odbędzie się pokaz prezentowanego m.in. na festiwalach filmowych w Sydney i Budapeszcie dokumentu „A Modern Man” w reżyserii duńskiej reżyserki Evy Mulvad. Jego bohaterem jest właśnie Charlie Siem. Zobaczymy tam artystę, który w muzyce ani sobie, ani innym nie pozwala na żadne półśrodki. Zobaczymy, jakie jego cechy sprawiły, że w tak piorunującym tempie trafił na szczyt. Poznamy i jego inną życiową rolę – ulubieńca kobiet, amanta, milionera i modela Hugo Bossa. Ale dowiemy się też, że sława i bogactwo mogą oznaczać również dystans otoczenia, niezrozumienie i – po prostu – samotność.
Jakby tego było mało, tuż po zakończeniu emisji filmu odbędzie się spotkanie ze skrzypkiem, który odpowie na pytania fanów. Trudno wymarzyć sobie lepszy przedsmak finałowego koncertu, który zaplanowano na dzień następny.
Bielsko-Biała, Żywiec, Pszczyna
„Beskid Classics” prawdziwym trzęsieniem ziemi rozpoczął się 24 sierpnia w Ustroniu, kiedy to usłyszeliśmy niesamowite wykonanie inspirowanej także folklorem gór wersji „Czterech pór roku” Vivaldiego. Publiczność amfiteatru zgotowała muzykom owacje na stojąco. Nazajutrz festiwal zawitał do Szczyrku z „Muzycznym salonem Chopina”, z udziałem śpiewaczki Aldony Bartnik i pianisty Naruhiko Kawaguchi – laureata Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. O szybko rosnącej randze festiwalu świadczy to, że Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, w prezencie dla festiwalowej publiczności, specjalnie na ten koncert sprowadził z Pragi wierną kopię jednego z ulubionych fortepianów Chopina.
Teraz czas na wrześniowe hity przedsięwzięcia. 4 września (wstęp wolny) w Willi Sixta w Bielsku-Białej zagrają najnowsi laureaci Paszportów Polityki – Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki. Dzień później na zamku Sułkowskich (wstęp wolny) zanurzymy się w „Przestrzenie muzycznych marzeń” ze znanym na całym świecie z promocji muzyki polskiej Cracow Duo: Jan Kalinowski & Marek Szlezer. 6 września (bilety) muzyka rozbrzmi w kolejnym zamku – tym razem pszczyńskim. Tam rzadka okazja, by posłuchać zaskakującej mieszanki muzyki tanecznej barokowych dworów Francji i muzyki ludowej Styrii i Anglii w wykonaniu austriackiego zespołu Neue Hofkapelle Graz. 7 września klasyka zawita do – niespodzianka! – Galerii Sfera (wstęp wolny). Tego samego dnia w żywieckiej szkole muzycznej wystąpi słowacka gitarzystka Miriam Rodriguez Brullova i Baltic Neopolis Quartet. Wspomniana wcześniej Gala Symfoniczna – 8 września w Cavatina Hall.
Olivier Janiak