W Brennej powstanie spółdzielnia energetyczna. Radni dali przyzwolenie na taki ruch, przyjmując specjalną uchwałę.
„Spółdzielnia Energetyczna Brenna”, tak dokładnie ma się nazywać nowe ciało. Wójt Brennej został upoważniony do dokonania wszelkich czynności, związanych z utworzeniem i członkostwem w spółdzielni.
Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, spółdzielnie energetyczne umożliwiają znaczące obniżenie kosztów zakupu energii dla jej członków, wyższe przychody dla jej wytwórców oraz wzrost bezpośredniego wykorzystania zielonej energii na terenach, na jakich funkcjonują. Według adekwatnej ustawy łączna moc zainstalowana elektryczna wszystkich instalacji odnawialnego źródła energii powinna: umożliwić pokrycie w ciągu roku nie mniej niż 70% potrzeb własnych spółdzielni energetycznej i jej członków i nie przekraczać 10 MW. Na chwilę obecną, gmina Brenna dysponuje jedną instalacją PV o mocy ok. 30kW. Gmina ma już przygotowywany wniosek o dofinansowanie w ramach LGD Cieszyńska Kraina na budowę kilku instalacji o łącznej mocy około 150kW.
Według uchwały, przystąpienie do spółdzielni energetycznej pozwoli gminie na redukcję kosztów energii elektrycznej poprzez wykorzystanie lokalnych źródeł odnawialnych, wsparcie lokalnej gospodarki, zwiększenie stabilności dostaw energii, czy eż zyskanie dostępu do środków finansowych i dotacji wspierających rozwój odnawialnych źródeł energii.
Spółdzielnia energetyczna jest też podmiotem uprawnionym do pozyskiwania środków finansowych z zewnętrznych źródeł np. z Krajowego Programu Odbudowy lub Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027.
Rada Gminy Brenna wraziła jednogłośnie zgodę na utworzenie takiej spółdzielni.