Wydarzenia Żywiec

Burmistrz (nie) od turystyki

Były wicepremier Jarosław Gowin (z lewej) wita się z burmistrzem Antonim Szlagorem podczas wizyty w Żywcu 26 lipca 2019 roku. Fot. Paweł Szczotka

Ponad cztery miesiące temu burmistrz Żywca Antoni Szlagor został powołany w skład Rady Polskiej Organizacji Turystycznej. Informacja ta wywołała w Żywcu niemałe zamieszanie, a Stowarzyszenie Żywiec Nasza Przyszłość przesłało list otwarty do byłego już dziś wicepremiera i zarazem ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina z pytaniem, jakie były powody takiej decyzji.

W składzie obecnej Rady Polskiej Organizacji Turystycznej zasiada 18 osób: przedstawiciele administracji rządowej (6 osób), przedstawiciele jednostek lub ogólnopolskich reprezentacji samorządu terytorialnego (6 osób) oraz przedstawiciele samorządu gospodarczego i samorządu zawodowego, przewoźników oraz stowarzyszeń działających w dziedzinie turystyki (6 osób). Do kompetencji Rady należy między innymi przyjmowanie rocznych projektów planów finansowych, przyjmowanie rocznych i wieloletnich programów działania, zatwierdzanie rocznych sprawozdań, określanie zasad wynagradzania pracowników, opiniowanie kandydatów na prezesa i wiceprezesa oraz ich wniosków o odwołanie. 6 kwietnia tego roku ówczesny wicepremier Jarosław Gowin powołał Radę Polskiej Organizacji Turystycznej na ósmą kadencję. Jako przedstawiciele samorządów znaleźli się w niej m.in. burmistrz Żywca Antoni Szlagor, burmistrz Strumienia Anna Grygierek, burmistrz Ustronia Przemysław Korcz czy wicewójt gminy Gródek nad Dunajcem Edyta Brongiel.

Nie ukrywamy, że informacja o powołaniu burmistrza Antoniego Szlagora wprowadziła w osłupienie wielu żywczan. Dlatego na prośbę ogromnej liczby mieszkańców Żywca, jeszcze raz zaznaczamy ogromnej liczby, napisaliśmy list otwarty do wicepremiera Jarosława Gowina – poinformowało Stowarzyszenie Żywiec Nasza Przyszłość.

W liście Stowarzyszenie podkreśla, że ze zdziwieniem i niepokojem przyjęto informacje o powołaniu burmistrza w skład Rady Polskiej Organizacji Turystycznej.

Prosimy o wyjaśnienie, jakimi kryteriami kierowano się przy wyborze tego kandydata. (…) Stwierdzamy, że osoby, które nie potrafi ą zadbać o należyty rozwój turystyczny własnego regionu, nie będą umiały doradzić innym. (…) Burmistrz Antoni Szlagor aktywnie wspiera plany budowy kilku spalarni odpadów, a spółka Beskid Żywiec (…) uzyskała dwie decyzje środowiskowe. Planowane są kolejne obiekty, natomiast zapotrzebowanie przerobowe spalarni wymaga sprowadzenia większości odpadów spoza Kotliny Żywieckiej. Takie działania w mieście, które jest znane z problemów zanieczyszczenia powietrza niską emisją, nie zachęca turystów do odwiedzenia tego miejsca. Żywiec nie posiada żadnej ścieżki rowerowej, nie ma infrastruktury noclegowej, brak też pomysłu na zagospodarowanie Jeziora Żywieckiego. Na terenie naszego miasta prowadzi się wycinkę zieleni bez uzupełnienia nowym nasadzeniami. Burmistrz (…) przez 18 lat prowadził rozwój miasta w kierunku przemysłowym, a nie turystycznym. Naszym zdaniem doradcami w Radzie Polskiej Organizacji Turystycznej nie powinny być osoby, które sobie nie radzą w temacie turystyki i nie mają znaczących sukcesów w tej dziedzinie. Zdaniem naszego stowarzyszenia to Żywiec potrzebuje pilnie doradcy, zanim atrakcyjność naszego regionu zostanie trwale zaprzepaszczona – podkreśliły w liście prezes Joanna Ostrowska i wiceprezes Teresa Kurzyk.

O przedstawienie stanowiska burmistrza Antoniego Szlagora w sprawie powołania do składu Rady Polskiej Organizacji Turystycznej, a przede wszystkim o odniesienie się do listu otwartego Stowarzyszenia, poprosiliśmy miejskich urzędników jeszcze 26 czerwca. Ale nie doczekaliśmy się odpowiedzi, co w przypadku Urzędu Miejskiego w Żywcu zdarza się coraz częściej. O komentarz do listu i argumenty za powołaniem burmistrza Antoniego Szlagora poprosiliśmy również biuro prasowe byłego ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina.

Antoni Szlagor został wybrany jako przedstawiciel jednostek lub ogólnopolskich reprezentacji samorządu terytorialnego, z racji swojego dużego doświadczenia w pracy samorządowej. Od początku lat 90. pełni on wysokie funkcje samorządowe w Żywcu, pracując jako radny, zastępca przewodniczącego Rady Miasta, przewodniczący Rady Miasta i burmistrz. Jest laureatem nagrody „Sukces minionej kadencji”, czyli zestawienia najlepszych prezydentów, burmistrzów i wójtów w Polsce Żywiec zaliczany jest do krajowych liderów w pozyskiwaniu środków unijnych, a sam burmistrz angażuje się w liczne przedsięwzięcia społeczne i charytatywne, często związane z turystyką, takie jak Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej, Koalicja Marek Ziem Górskich czy Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu. Biorąc powyższe pod uwagę należy podkreślić, że przytoczone fakty, wiedza i doświadczenie burmistrza Antoniego Szlagora miały decydujące znaczenie przy jego wyborze w skład Rady Polskiej Organizacji Turystycznej – przekazało nam w odpowiedzi Biuro Komunikacji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

google_news
18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bogumił
Bogumił
3 lat temu

Widzę,że komentarze piszą sami ‘miłośnicy”burmistrza.A ja jestem z Bielska i chyba Ci którzy to piszą nie zauważyli(myślę,że są z Żywca) ścieszki rowerowej wzdłuż Koszarawy i Soły aż do ośrodka Politechniki Krakowskiej.Częst z niej korzystam,jak również z miłego mini zoo i fajnego Rynku.Zamiast narzekać i krytykować proponuje samemu się zaangażować i zrobić coś dla miasta.

hamburger
hamburger
3 lat temu

Taaaak, turystyka ??? A turysta nie może wyjechać spod Mc Donalda bo taki ruch. Nikt nie ma pomysłu (nawet burmistrz) na to aby zrobić taką organizacje ruchu by kierowcy nie musieli wyjeżdżać w tym miejscu z narażeniem życia.

wsiowy
wsiowy
3 lat temu

Park – ruina – od wichury do wichury; jezioro – bez pomysłu co z tym zrobić – od zbioru butelek do zbioru śmieci; Grojec (taka góra) – bez pomysłu w wykorzystanie zimowe: narty, sanki; całoroczne – tor bobslejowy, lato downhill, Zabłocie – marazm do kwadratu; chodniki poprzerastane trawą, odpadające tynki. Takie pytanie: co ma zobaczyć turysta: betonoza rynkowa, park pożal się Boże miniatur, komercyjne muzeum browaru, zjeść kebaba i zaopatrzyć się w jednej z miliona żabek?

Jasiek
Jasiek
3 lat temu

Jak Antek postawi sieć Spalarni śmieci to będziecie mieli jak w Wiedniu.

żywczanka
żywczanka
3 lat temu

pytam się jaki pomysł na ul. Dworcową i czemu nie zmuszą PKP do wyburzenia opustoszałych budynków wzdłuż torów? codzienne idę tam na pociąg i to co widać o zgrozo.

żywczanka
żywczanka
3 lat temu

mieszkam w Żywcu, to miasto nie ma nic wspólnego z turystyką, o 17 robi pusto na mieście,rynek tylko żywy bo tam jedyne knajpy gdzie turysta wypije kawę i coś zje.
Nie wspomnę o wiecznym syfie na ulicach, noi monopol Beskid Żywiec, a miasto wygląda jak wygląda. pakują kasę nie wiadomo gdzie. Ścieżek nie ma, placów zabaw nie ma itp.
ładują tylko kasę na remont ulic w wiochach i tyle w temacie.

Komatsu
Komatsu
3 lat temu
Reply to  żywczanka

A żywiec to niby miasto? To jest dopiero wsiany grajdół

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
3 lat temu

Od turystyki na pewno, na zdjęciu wygląda jak turysta.

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
3 lat temu

Bez sensu przytaczać sprawę z wiceministrem, był król niech żyje nowy król i jeśli chce się pisać listy – już do nowego jeszcze raz. Przecież zwyczaj jest taki (zły), że nie ma kontynuacji, następny król nie chce brać odpowiedzialności za poprzedniego.

Paweł
Paweł
3 lat temu

Nasz przyszłość niech przestanie kłamać i się wpierniczać bo robią tylko dziadostwo A Pani Ostrowska niech przestanie się lansować i zajmie się swoim zawodem bo ta kobieta ma chyba coś z głową!!!

Konstantynopolitańczykówna
Konstantynopolitańczykówna
3 lat temu

Nie po raz pierwszy w ministerstwie wiedzą lepiej niż na prowincji.

Heniek
Heniek
3 lat temu

czego się czepiacie , zrobił 50m ścieżki rowerowej – przywiózł żwiru i ubili wzdłuż Soły.
ale za to pogasił światła i pobierał kosze na śmieci, takie SUKCESY….

Paweł
Paweł
3 lat temu
Reply to  Heniek

Kosze pozbierał gdzie co ślepoto

Alicja
Alicja
3 lat temu
Reply to  Paweł

kosze są, na rynku 30, w całym mieście 31 – to taka zagadka, nikt nie wie gdzie ten extra 1 stoi

Treśniok
Treśniok
3 lat temu

Antek wiecznie żywy!

Były
Były
3 lat temu

Żywiec i turystyka? Miasto bez ani jednego porządnego hotelu… Jakiś żart, w dodatku nieśmieszny.

aza
aza
3 lat temu
Reply to  Były

od kiedy to burmistrzowie budują hotele

żywczak
żywczak
3 lat temu

Antek i przemysł – też dobry żart. jeden większy francuski zakład i to wszystko.