Cegła nie jest już materiałem wyłącznie budowlanym, ale i wykończeniowym. Doskonale odnajduje się w aranżacjach industrialnych, rustykalnych i eklektycznych. Rozważasz zastosowanie tego materiału w swoim wnętrzu? Świetnie, ale czy wiesz, jakie dokładnie masz możliwości? Sprawdź, co dokładnie kryje się pod hasłem „cegła dekoracyjna”!
Opcja nr 1: płytki cegłopodobne
Szukając cegły na ścianę, na pewno spotkasz się z produktami cegłopodobnymi. Są to dekory ścienne, które wizualnie próbują dorównać prawdziwej cegle, ale – co istotne – wykonane z betonu, kamienia lub gipsu. Niestety, ale już na pierwszy rzut oka jest to dostrzegalne. Mimo swojej oczywistej wady, która zawiera się w słowie „imitacja”, posiadają także zalety. Mowa tu przede wszystkim o szerokiej palecie kolorystycznej, przystępnej cenie i łatwym montażu.
Opcja nr 2: płytki klinkierowe
Prawdopodobnie każdy z nas zetknął się z tym materiałem i nie miałby problemu ze zidentyfikowaniem go. Płytki klinkierowe produkowane maszynowo, bo o nich mowa, stanowią godną, lecz nieidealną alternatywę dla płytek ceglanych. Częściej niż we wnętrzach wykorzystywane są na zewnętrznych elewacjach czy ogrodzeniach. W aranżacji wnętrz stawia się raczej na płytki klinkierowe ręcznie formowane. Te celowo stylizowane są na „stare” – zarówno pod względem ubarwienia, jak struktury powierzchni.
Opcja nr 3: płytki z cegły rozbiórkowej
Czas na lidera w swojej kategorii, czyli cegłę ciętą na płytki. Kiedy zestawimy ją z innymi wyrobami ceglanymi czy też cegłopodobnymi, określenia typu „produkt premium” czy „materiał ekskluzywny” nie są przesadą. W końcu to część prawdziwej, często ponad 100-letniej cegły. Warto zauważyć, że kafelki tego typu zapewniają nie tylko pożądany efekt wizualny, ale i spełniają oczekiwania tych inwestorów, którzy nie mogą sobie pozwolić na wprowadzenie do wnętrza materiałów zbyt ciężkich. Na szczęście dzięki dostępności lic ceglanych, nie muszą oni ani przez chwilę myśleć o wykonaniu ceglanego muru z cegieł o standardowych wymiarach.
Podsumowanie
Trend na ceglane ściany spowodował, że pod pojęcie: cegła dekoracyjna podpinamy dziś wiele rożnych produktów. Definicja obejmuje zarówno materiały naturalne, jak i wszelkie jej alternatywy, czego warto mieć świadomość. Który materiał wybrać? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wszystko zależy od wiodącego stylu aranżacyjnego, indywidualnych preferencji, a także budżetu, jaki zamierzasz przeznaczyć na ten cel.