Cieszyn Na sygnale

Chybie: Podrzucili 4 tys. ton odpadów. Teraz sprawcy staną przed sądem

Prokuratura Regionalna w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 30 osobom, którym zarzucono łącznie 198 czynów. Sam akt oskarżenia liczy ponad 660 stron. To kolejny rozdział w wielowątkowej sprawie grupy przestępczej, która na terenie Śląska, w tym Chybia oraz innych województw nielegalnie składowała niebezpieczne odpady. Dwie z osób oskarżonych nadal pozostają w areszcie.

Sprawa ta dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowej wynajmowali hale magazynowe oraz nieruchomości nie płacąc czynszu i składowali na ich terenie wbrew przepisom odpady niebezpieczne, które następnie porzucali w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub środowiska.

Ich działalność miała charakter profesjonalnie zorganizowanej przestępczości przypominającej pracę przedsiębiorstwa. Sprawcy angażowali do popełnienia przestępstw znaczne nakłady finansowe, w szczególności tytułem wynajmu hal, wózków widłowych, naczep, ciągników siodłowych i innego sprzętu. Działając przy tym w sposób cyniczny, z niskich pobudek, dla łatwego i szybkiego zysku narażali życie i zdrowie wielu ludzi. Prowadzona przez nich działalność przestępcza może mieć długotrwałe i nieprzewidywalne skutki dla mieszkańców regionu i stanu środowiska. Szczególnie, że zagrożenia wynikające z ekspozycji na związki chemiczne, zawarte w porzuconych odpadach są długofalowe i aktualnie nie można zidentyfikować wszystkich szkód przez nie wywołanych.

Na przestrzeni czasu działalności, grupa przestępcza uruchomiła łącznie 11 miejsc porzucenia odpadów, w takich miejscowościach jak: Chybie, Zawiercie, Częstochowa, Rudnik Wielki, Jastrowie (województwo wielkopolskie), Ogorzelin (województwo pomorskie), Wojkowice, Spytkowice, Trzyciąż (obie miejscowości z województwa małopolskiego), Odonów (województwo świętokrzyskie) i Gliwice.

Przestępcy porzucili ponad 4 000 ton odpadów, a koszt ich utylizacji może wynieść nawet kilkadziesiąt mln złotych, gdyż w okresie dokonywania czynów wskazanych w akcie oskarżenia koszt taki oszacowany został pierwotnie przez Śląski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska na kwotę w wysokości od 3.250 złotych netto za utylizację jednej tony odpadu. Natomiast aktualnie kwoty te znacznie wzrosły i np. Gmina Chybie zapłaciła kwotę przekraczającą 9.700 złotych za jedną tonę.

Grozi im kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tom.Info
Tom.Info
3 lat temu

Tam gdzie byl najwuzszy maszt swiata rcn kostynanow prywatny “przedsiębiorca” bedzie skadowal odpady.Umowa na 40 lat.

Kamil
Kamil
3 lat temu

gdzie te czasy jak za PO pociąg z odpadami chemicznymi ochraniało wojsko jak wkraczał z Niemiec do Polski… ciekawe kto teraz będzie śmietnikiem Europy…

Ewa
Ewa
3 lat temu

Powinno się ich żywcem zakopać razem z ich odpadami.

Kri_
Kri_
3 lat temu
Reply to  Ewa

Zastanów się przed przelaniem tzw. myśli, na słowo pisane. Ah i nie ćpaj.

Wykop
Wykop
3 lat temu
Reply to  Kri_

Ty już nie przelewaj niczego