Wydarzenia Cieszyn

Cieszyńskie: Gminna prohibicja

Po zaostrzeniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, gminy mają więcej kompetencji w zakresie związanym ze sprzedażą alkoholu. Nowelizacja obowiązująca od marca tego roku wprowadza ponadto nowe przepisy regulujące picie alkoholu w miejscach publicznych. Jak to wygląda w praktyce na terenie powiatu cieszyńskiego?

Gminy mają czas do 18 września, żeby dostosować się do nowych przepisów. Niektóre samorządy takie uchwały już podjęły. Przykładowo w gminie Goleszów ustalono, iż miejsca sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, mogą być położone w odległości nie mniejszej niż 30 m od szkół, przedszkoli czy obiektów kultu religijnego. Maksymalna liczba zezwoleń na sprzedaż alkoholu na terenie gminy Goleszów wynosi 50 dla piwa i napojów do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz po 45 dla napojów o zawartości alkoholu w przedziale 4,5 proc. – 18 proc. i powyżej 18 proc. Maksymalna liczba zezwoleń na sprzedaż alkoholu w miejscu sprzedaży może wynieść 60, natomiast do spożycia poza miejscem sprzedaży 80.

Na terenie gminy Hażlach ustalono maksymalną liczbę 95 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, w tym 35 dla piwa, 30 dla napojów alkoholowych 4,5 proc. – 18 proc. oraz 30 dla napojów powyżej 18 proc. zawartości alkoholu. Taka sama jest liczba zezwoleń na sprzedaż alkoholu przeznaczonego do spożycia poza miejscem zakupu. Sklepy z alkoholem i lokale gastronomiczne mogą być położone co najmniej 30 m od szkół, przedszkoli, żłobków i innych placówek oświatowo-wychowawczych oraz kościołów.

W uzdrowiskowym Ustroniu maksymalna liczba zezwoleń na sprzedaż wszystkich rodzajów napojów alkoholowych (w tym piwa) do spożycia na miejscu może sięgnąć 140, natomiast na sprzedaż do spożycia poza miejscem sprzedaży 55. Sklepy z alkoholem i lokale gastronomiczne nie mogą być zlokalizowane w odległości mniejszej niż 50 m od przedszkoli, szkół, placówek oświatowych, kościołów, budynków związków wyznaniowych i cmentarzy oraz ogrodzonych placów zabaw. Odległość ta jest mierzona najkrótszą drogą dojścia. Samorząd określił też miejsca publiczne, gdzie spożywanie napojów alkoholowych nie jest zakazane. Są to bulwary po obu stronach rzeki Wisły w granicach administracyjnych miasta, następnie rynek oraz park wokół amfiteatru. Jak widać, zakaz nie dotyczy terenów najbardziej uczęszczanych przez turystów.

Jak dotąd, żadna z gmin powiatu cieszyńskiego nie zdecydowała się dotąd na wprowadzenie nocnego ograniczenia sprzedaży alkoholu. Chodzi głównie o miasta, gdzie takie ograniczenie, mogłoby dotyczyć stacji paliw czynnych całodobowo.

google_news