Biblioteką z prawdziwego zdarzenia może się pochwalić II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie. Kiedy rozpoczynał się remont, miał objąć jedynie drobne prace.
– Myśleliśmy jedynie o liftingu – nie ukrywa Regina Rakowska, dyrektor placówki. – Chcieliśmy wymienić częściowo podłogę, odświeżyć pomieszczenia. Zaczęliśmy szukać sponsorów. Trafiliśmy do cieszyńskiej Lakmy, która wspiera nas w różnych akcjach. Odzew przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Dostaliśmy tyle farby, że mogliśmy wymalować całą bibliotekę. Wtedy pomyśleliśmy, że może warto postarać się o coś więcej – dodaje.
Kiedy dyrekcja zwróciła się do organu prowadzącego, jakim jest Powiat Cieszyński, z prośbą o wsparcie finansowe, i konto szkoły zostało zasilone znaczącą kwotą, stało się jasne, że pierwotny plan trzeba będzie schować do szuflady. W pozytywnym jednak słowa znaczeniu, bo dzięki podarowanym farbom, zastrzykowi finansowemu najpierw ze starostwa, a potem od Rady Rodziców, udało się stworzyć coś więcej niż bibliotekę. Piękne i kolorowe miejsce tętniące życiem.
W roku szkolnym 2024/2025 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie w 22 oddziałach kształci się 646 uczniów. Wszyscy są zapisani do biblioteki i większość z nich korzysta ze zbiorów. Biblioteka lśni nowością, nowe są nie tylko podłogi, ściany i meble, pojawił się także klimatyzator. Do tej pory bywało tak, że w ciepłych miesiącach na poddaszu było nie do wytrzymania, zimą z kolei było zbyt chłodno. Na górze jest do tego stopnia przytulnie, że niektórzy uczniowie bibliotekę traktują jak świetlicę, w której mogą przygotować się do lekcji albo poczekać na autobus. Pufy w wielu miejscach są do tego stopnia wygodne, że niektórzy… ucinają sobie drzemkę. W bibliotece odbywają się też wydarzenia kulturalne.
– Zmiana jest diametralna. Jest bardziej przytulnie, dzięki czemu dużo łatwiej się uczy. Wszystko zostało uporządkowane – zauważa Julia Nowak, uczennica klasy 4c.
Przy okazji zakrojonego na szeroką skalę remontu uporządkowano także księgozbiór. Część pozycji, na przykład książki, które nie są już na liście lektur obowiązkowych, zostało wycofanych z obiegu.
– W tym miejscu chciałabym podziękować nie tylko darczyńcom, ale także panom konserwatorom, naszym bibliotekarkom oraz wszystkim zaangażowanym nauczycielom, którzy wykonali mnóstwo prac, niektóre wspólnie z uczniami– dodała Regina Rakowska.
Dodajmy, że szkolna biblioteka jest czynna w godz. 7.00-15.30.