Prof. Richard Pipes, znany sowietolog, doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana, pierwsze pięć lat swojego życia spędził w Cieszynie. I właśnie miasto nad Olzą uważał za miejsce swojego pochodzenia. W stulecie urodzin Richarda Pipesa ukazała się niezwykła publikacja “Miasto rodzinne”.
Jej promocja miała miejsce 19 czerwca w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Esencjonalna książka dzieli się na trzy wyjątkowe części. W pierwszej Irena French, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego, wprowadza nas w cieszyński świat dwudziestolecia międzywojennego. Ukazuje klimat miasta i jego środowisko pokazując jak mogły one wywrzeć wpływ na profesora. Z kolei Wojciech Święs, pracownik Muzeum Śląska Cieszyńskiego, przygotował ciekawy biogram Richarda Pipesa. Ostatnia część to unikatowy esej socjologiczny autorstwa znanego w mieście prof. Radosława Zenderowskiego. Całość okraszona jest niezwykłymi zdjęciami ukazujący nie tylko rodzinę Richarda Pipesa, ale również Cieszyna sprzed 100 lat.
– Clou tej publikacji to tytuł, czyli “Miasto rodzinne”. Chcieliśmy przedstawić Cieszyn, zastanowić się, co to znaczy, że jakieś miasto jest rodzinne, czym było miasto rodzinne Cieszyn dla Richarda Pipesa, czy w ogóle można powiedzieć, że Cieszyn był miastem rodzinnym profesora, skoro spędził tutaj tylko pierwsze 5 lat swojego życia – mówił Wojciech Święs. To ciepła książka, która przedstawia nie tylko znanego profesora, honorowego obywatela miasta, ale także pokazuje historię miasta i wpływ, jaki może wywrzeć na jego mieszkańców. – Richard Pipes był osobą z najwyższych sfer politycznych, a był człowiekiem uśmiechniętym, bardzo skromnym, bardzo sympatycznym. To są rzeczy niezwykłe i myślę, że jego cieszyńskie korzenie właśnie na to wpłynęły – uśmiecha się Irena French.
Publikacja dwujęzyczna – polska i angielska dostępna w kasie Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Warto mieć ją w swoim domu.