Cieszyn Kultura i rozrywka

Cieszyn: Kopernik i Lem w Muzeum Drukarstwa | ZDJĘCIA

Fot. Michał Cichy

Rok 2024 muzeum z ul. Głębokiej 50 rozpoczęło nieco “kosmiczną” wystawą, pozostając jednak w swojej tematyce.

“O dwóch takich co naprawiali kosmos LemPRES CopernicusPRESS”, taki ma tytuł trwająca od czwartku ekspozycja. To wystawa o dwóch ważnych osobach: Mikołaju Koperniku i Stanisławie Lemie. Co ich łączy? Obaj poczynili „znaczne zmiany w kosmosie”. Pisali o nim, wyprzedzając „swoje epoki” i z postaciami obu związane były dwa międzynarodowe projekty, realizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie.

Zadaniem uczestników projektów, było przygotowanie plakatów nawiązujących do twórczości Mikołaja Kopernika oraz Stanisława Lema (Odpowiednio CopernicusPRESS i LemPRESS). Nie są to plakaty zwyczajne, drukowane masowo, których na rynku wiele, ale plakaty wytłoczone archaiczną metodą, tą samą, którą za życia Kopernika, w XVI w. wydano „O obrotach sfer niebieskich” i tą samą, którą w latach 50-tych i 60-tych XX stulecia drukowano pierwsze utwory Lema. Technika druku typograficznego, znana na świecie jako letterpress, została wyparta przez współczesne drukarstwo wraz z rozwojem technologii i wdrożeniem do pracy komputerów. Urządzenia te zastąpiły ręczne lub maszynowe składanie tekstu za pomocą drewnianych i metalowych czcionek. Dziś letterpress jest techniką prawie wymarłą, wykorzystywaną jedynie przez artystyczne pracownie drukarskie na potrzeby druków ekskluzywnych. Na obu wystawach eksponowanych równolegle w cieszyńskim Muzeum Drukarstwa prezentowane są prace twórców z całego świata tj. Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Japonii.

Wartość wystaw doceniona została wcześniej przez instytucje kultury z Olsztyna, Lublina, Fromborka, gdzie wystaw była prezentowana, czy Brna (CZ), dokąd wystawa trafi po wizycie w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie.
Podczas czwartkowego wernisażu  o wystawach i projektach opowiedziała realizatorka projektu – Iwona Bolińska-Walendzik z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Obecni byli też niektórzy autorzy.

Zdjęcia: Michał Cichy

google_news