Wydarzenia Cieszyn

Cieszyńskie. Ogromne wsparcie dla rodzicielstwa zastępczego

Fot. Katarzyna Lindert-Kuligowska

Dokładnie 2 miliony 243 tysiące złotych dofinansowania z Unii Europejskiej otrzyma Powiat Cieszyński. Projekt, który zamknie się w kwocie 2 mln 361 tysięcy, skupi się na promocji pieczy zastępczej i wsparciu rodzin, które wzięły na swoje barki ciężar wychowywania dzieci, które na skutek różnorakich problemów zostały „oderwane” od swoich naturalnych rodzin.

– Na rozstrzygnięcie trochę się naczekaliśmy, bowiem projekt „Nasze zadanie – pomaganie”, realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie, złożyliśmy pod koniec maja ubiegłego roku. W marcu otrzymaliśmy wiadomość o przyznanym dofinansowaniu – powiedziała Agnieszka Baszczyńska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie, która wspólnie z Beatą Macurą, członkinią Zarządu Powiatu Cieszyńskiego odebrała w czwartek w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach list gratulacyjny od Rafała Adamczyka, członka Zarządu Województwa Śląskiego.

Teraz do pełni szczęścia brakuje już tylko podpisu, który jest formalnością, a projekt ma ruszyć jeszcze w tym półroczu i potrwać do 31 października 2027 roku.
Aktualnie w pieczy zastępczej na terenie Powiatu Cieszyńskiego przebywa 392 dzieci, z czego 75 w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (domach dziecka).

– Na dziś funkcjonuje u nas 191 rodzin zastępczych, w tym 15 zawodowych rodzin zastępczych i 3 rodzinne domy dziecka – sprecyzowała Agnieszka Baszczyńska.

– To dla nas naprawdę pokaźny zastrzyk finansowy, który spożytkujemy na promocję pieczy zastępczej. Planujemy wśród lokalnej społeczności nagłośnić tematykę rodzin zastępczych oraz pozyskać nowych kandydatów na rodziny zastępcze. W tym celu zorganizujemy spotkania w 12 gminach, w czasie których pracownicy PCPR (koordynatorzy pieczy zastępczej) będą spotykać się z mieszkańcami i edukować w kwestii pieczy zastępczej – zapowiedziała.

Dodatkowo zostanie nakręcony film promujący pieczę, seria podcastów z wywiadami z obecnymi rodzinami zastępczymi, w planie są dwa pikniki tematyczne na terenie powiatu cieszyńskiego.

Na tym jednak nie koniec, bowiem część środków trafi na diagnozę specjalistyczną dzieci, tj. pokrycie pierwszorazowej wizyty lekarza specjalisty (psychiatra, neurolog).

– Do tej pory często bywało tak, że kiedy rodzice sprawujący pieczę chcieli szybciej dostać się do lekarza specjalisty, wybierali ścieżkę prywatną, za która musieli zapłacić. Warto dodać, że wiele dzieci trafia do nowych rodzin z problemami zdrowotnymi, na przykład z zespołem FAS – dodała Agnieszka Baszczyńska.

Nacisk zostanie także położony na poradnictwo specjalistyczne, prowadzenie grupy wsparcia, opiekę wytchnieniową i wsparcie edukacyjne, szkolenia dla rodzin zastępczych oraz usamodzielnianie wychowanków, którzy opuścili rodzinną i instytucjonalną pieczę zastępczą. Z projektu będzie można im na przykład sfinansować kurs na prawo jazdy.

Jeśli ktokolwiek rozważa możliwość pełnienia funkcji rodziny zastępczej, w pierwszej kolejności powinien zgłosić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie (PCPR), ul. Bobrecka 2, tel. 33 47 77 200 lub 33 47 77 313 lub 33 47 77 120, który pełni funkcję organizatora rodzinnej pieczy zastępczej. W PCPR można uzyskać wszelkie informacje o warunkach, jakie trzeba spełnić, aby zostać rodziną zastępczą.

Powyższe informacje można uzyskać także na stronie https://pcpr.cieszyn.pl/kategoria/kandydaci-na-rodzine-zastepcza oraz na profilu na Facebooku https://www.facebook.com/pieczacieszyn/.

Dodajmy, że rodzinę zastępczą tworzy małżeństwo lub osoba samotna, niepozostająca w związku małżeńskim.

google_news