Na Śląsku Cieszyńskim, w dniach 12-26 września, zagości festiwal Cithara Sanctorum Silesia, organizowany przez Fundację Kulturalny Szlak. To nowa idea prezentacji muzyki we wnętrzach sakralnych w kontekście historycznym ziemi cieszyńskiej i w odwołaniu do tradycji zbioru śpiewów nabożnych i kościelnych „Cithara Sanctorum”, którego autor, Jerzy Trzanowski, urodził się w Cieszynie. Ambitna i interesująco dobrana muzyka nawiązuje do tradycji ziemi śląskiej i jej związków z tą postacią, zwaną bardem trzech narodów – polskiego, czeskiego i słowackiego, a czasami nawet słowiańskim Lutrem.
Główną ideą, wyróżniającą festiwal spośród innych, jest czerpanie z tradycji muzycznej kościoła ewangelicko-augsburskiego. Ks. Jerzy Trzanowski, żyjący w latach 1592–1637, duchowny na Śląsku Cieszyńskim, był wybitnym pisarzem religijnym. Jedno z ważniejszych dzieł – „Cithara sanctorum” („Pieśni duchowe”) z 1636 roku, kancjonał napisany w dialekcie morawskim z 402 pieśniami, doczekało się około 150 wydań. Postać Jerzego Trzanowskiego i jego dzieła są wciąż żywe w pamięci mieszkańców Śląska Cieszyńskiego po obu stronach Olzy. Festiwal muzyczny Cithara Sanctorum Silesia, którego repertuar w przeróżny sposób nawiąże do tego autora, będzie nie tylko świętem muzyki, ale też okazją do celebrowania nowych brzmień w niecodziennych kontekstach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Pierwszy koncert odbędzie się 12 września o 18.00 w kościele Świętej Trójcy w Cieszynie. Wystąpią Katarzyna Wiwer – sopran, Magdalena Pilch – flet romantyczny, Marek Pilch – fortepian. Tego dnia o 16.30 w Książnicy Cieszyńskiej otwarta zostanie także wystawa ukazująca najstarsze egzemplarze z zachowanej w bibliotece kolekcji kilkudziesięciu pochodzących z XVIII i XIX wieku wydań zbioru „Cithara Sanctorum”. Tam również odbędzie się spotkanie pod hasłem „Kim był Jerzy Trzanowski”, którego gośćmi będą ks. Tomáš Tyrlik, biskup Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Czechach, ks. Marcin Brzóska, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieszynie oraz dr hab. Marek Pilch, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach.
Kolejny koncert odbędzie się 18 września o 18.00 w kościele Jezusowym w Cieszynie. Pieśni Trzanowskiego i improwizacje organowe zaprezentują Wyższobramski Chór Kameralny oraz Maciej Bator. Dzień później o tej samej godzinie można się wybrać do kościoła Marcina Lutra w Bielsku-Białej. Bohaterem koncertu będzie zespół Cithara Sanctorum z Poznania. Z kolei 25 września o 16.30, na powrót w Cieszynie, odbędzie się spotkanie w Domu Narodowym ze Zbigniewem Machejem, tłumaczem zbioru „Cithara Sanctorum”, a o 18.00 w kościele Jezusowym kolejny koncert – „Hymnus Ad Ortum Solis”, czyli medytacyjna improwizacja instrumentalna inspirowana dawnymi pieśniami luteran. Na zakończenie – 26 września – w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej o 16.30 będzie kolejna okazja do spotkania ze Zbigniewem Machejem, a ponadto koncert. O 18.00 w kościele Zbawiciela przy placu Lutra będzie można wysłuchać muzyki renesansowej w wykonaniu Katarzyny Wiwer – sopran i Henryka Kasperczaka – lutnia.