Jest niewielka, przypomina kartę płatniczą, ale ma ogromną moc. W razie choroby lub wypadku, dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego można skorzystać z publicznej służby zdrowia państwa, w którym wypoczywamy. A w związku z tym, że w czasie ferii zimowych rozjeżdżamy się w różne części świata, przypominamy o tym.
Co daje karta EKUZ? EKUZ uprawnia do korzystania z publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju. Obejmuje: nagłą pomoc medyczną (np. w razie złamań czy urazów na stoku), leczenie ambulatoryjne i szpitalne, refundację leków zgodnie z przepisami danego państwa.
Jakich świadczeń leczenie z EKUZ nie obejmuje? Planowych operacji i zabiegów, kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem (chyba że dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu), kosztów akcji ratunkowych w krajach UE/EFTA. Dlatego, jeśli np. uprawiasz sporty wiążące się z takim ryzykiem, koniecznie sprawdź przed wyjazdem do danego kraju zasady udzielania pomocy na kartę EKUZ oraz rozważ dodatkowe ubezpieczenie komercyjne. EKUZ nie obejmuje również podwyższonego standardu usług na życzenie, np. pojedynczego pokój.
W krajach popularnych wśród miłośników sportów zimowych, takich jak np. Austria, Szwajcaria czy Słowacja, za transport medyczny często trzeba częściowo zapłacić samemu, nawet będąc ubezpieczonym.
Jak otrzymać EKUZ? Wniosek o EKUZ można złożyć: osobiście w oddziale NFZ, online przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub ePUAP, pocztą tradycyjną, a także na lotnisku Chopina w punkcie NFZ.
Masz już Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i chcesz upewnić się, do kiedy jest ważna? To proste. Wystarczy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP). W zakładce „e-zdrowie” wybierz sekcję „Ubezpieczenia zdrowotne”, a następnie „Ubezpieczenia za granicą”. Znajdziesz tam wszystkie informacje dotyczące swojej karty EKUZ.