Wydarzenia

Co ile należy się odzież robocza?

Odzież robocza stanowi pierwszą linię ochrony pracowników przed zagrożeniami, które mogą wystąpić podczas wykonywania pracy. Dobrze dobrane ubrania chronią ich przed czynnikami mechanicznymi, chemicznymi, a także zmiennymi warunkami pogodowymi. Z tego powodu każdy pracodawca ma obowiązek zadbać o to, aby jego pracownicy mieli dostęp do odzieży spełniającej wymogi BHP. O tym co ile należy się im nowa odzież ochronna, dowiesz się natomiast z tego artykułu.

Odzież robocza a przepisy prawa pracy

Jednym z najważniejszych elementów zapewniających bezpieczeństwo dla pracowników jest odpowiednio dobrana odzież ochronna BHP. Przepisy Kodeksu pracy jasno określają, że pracodawca jest zobowiązany do jej zapewnienia pracownikom w sytuacjach, gdy:

  • ich własna odzież mogłaby ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu,
  • charakter wykonywanej pracy wymaga stosowania specjalistycznej odzieży ochronnej, zabezpieczającej przed zagrożeniami zdrowotnymi lub mechanicznymi.

Oprócz tego do jego obowiązków należy także dbanie o jej stan oraz regularna wymiana. W związku z tym koszty zakupu i utrzymania odzieży roboczej w należytym stanie ponosi zatrudniający.

Dodatkowo zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca powinien prowadzić dokumentację dotyczącą przydziału odzieży ochronnej, jej wymiany oraz stanu technicznego. Tego typu ewidencja potwierdza, że została ona przekazana pracownikom oraz że spełnia wymogi norm BHP.

Odzież robocza — co ile przysługuje w 2024 r.?

To, co ile należy się odzież robocza pracownikom, nie zostało określone w przepisach. Ogólnie zaleca się, aby wymieniać ją co 6-12 miesięcy, jednak dokładna częstotliwość zależy od wielu czynników. Przy czym zawsze głównym kryterium sugerującym konieczność zakupu nowej odzieży roboczej powinien być jej stan, który bezpośrednio przekłada się na to czy wciąż spełnia ona swoje funkcje.

Od czego zależy to, co ile należy się odzież robocza dla pracowników?

Przy określaniu tego, jak często powinna być wymieniana odzież ochronna, należy wziąć przede wszystkim 3 elementy — branże, rodzaj wykonywanej pracy oraz warunki środowiskowe.

Przykładowo w branży budowlanej odzież robocza narażona jest na szybkie zużycie z powodu kontaktu z ostrymi narzędziami, materiałami budowlanymi oraz ciągłego wystawienia na działanie kurzu, brudu i trudnych warunków atmosferycznych. W związku z tym ubrania takie jak kombinezony, kurtki czy spodnie mogą wymagać wymiany, nawet raz na kwartał. Z kolei w branży chemicznej, w której pracownicy narażeni są na działanie substancji chemicznych, nawet niewielkie uszkodzenia odzieży mogą wymuszać konieczność jej ponownego zakupu ze względu na konieczność zapewniania im pełnej ochrony przed zagrożeniami.

Dlaczego regularna wymiana odzieży ochronnej dla pracowników jest tak ważna?

Brak odzieży roboczej lub jej nieodpowiedni stan nie tylko naraża pracodawców na kary w przypadku kontroli przeprowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy w wysokości nawet 30 000 zł, ale także stwarza poważne zagrożenie dla pracowników i prawidłowego przebiegu wykonywanych przez nich zadań.

Regularna wymiana odzieży pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu ochrony i minimalizuje ryzyko urazów. Dodatkowo eliminuje również ryzyko występowania niebezpiecznych wypadków przy pracy spowodowanych na przykład zaczepieniem o maszyny przetartym rękawem czy uszkodzoną kieszenią.

Dodatkowo warto pamiętać, że zużyta odzież może być źródłem zanieczyszczeń, a jej niewłaściwy stan może prowadzić do sytuacji, w których higiena pracy nie jest utrzymywana na odpowiednim poziomie. W takich przypadkach o wiele łatwiej o przenoszenie niebezpiecznych substancji na inne stanowiska czy niezachowanie właściwych standardów realizacji procesów, które są niezwykle ważne zwłaszcza w branży spożywczej czy chemicznej.

Biorąc więc pod uwagę wszystkie te kwestie, przeprowadzana odpowiednio często wymiana odzieży roboczej na nową jest niezbędna do utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy.

Jak dbać o odzież roboczą?

Zakup nowej odzieży roboczej wiąże się z kosztami. Dlatego warto zadbać o jej odpowiednią pielęgnację, która może opóźnić konieczność ponoszenia tych wydatków. Zagwarantować ją może natomiast przestrzeganie zaleceń producenta wymienionych na metce, ponieważ niektóre materiały mogą być bardziej wrażliwe na wysokie temperatury prania, inne z kolei wymagać specjalistycznych środków czyszczących, dzięki którym na dłużej zachowają swoje właściwości ochronne.

Częstotliwość prania odzieży roboczej powinna być z kolei dostosowana do stopnia jej zabrudzenia — gdy, jest ona wykorzystywana przez pracowników wykonujących lekkie prace i nie ma na niej widocznych plam, wystarczy ją uprać raz na 3 dni. Koszty z tym związane powinien ponosić pracodawca. Jeśli zleca on jednak dbanie o odzież roboczą pracownikom, przysługuje im ekwiwalent pieniężny w wysokości odpowiadającej poniesionym wydatkom dotyczącym między innymi zużycia wody, środków piorących i prądu.

Gdzie kupić dobrej jakości odzież ochronną dla pracowników w Bielsku-Białej?

Nie ulega wątpliwości, że na to jak często będzie musiała być wymieniana odzież robocza, poza omówionymi czynnikami wpływa także jej jakość. Dlatego jeśli szukasz wysokiej jakości odzieży roboczej w Bielsku-Białej, polecamy odwiedzić stacjonarny sklep ABC BHP zlokalizowany pod adresem ul. Olimpijska 35. Oferuje on szeroki wybór ubrań w postaci kombinezonów, kurtek oraz spodni, butów ochronnych i roboczych w różnych wariantach oraz innych środków ochrony indywidualnej, produkowanych przez między innymi markę Reis, PortWest oraz Polstar. Dzięki bogatemu asortymentowi i fachowej obsłudze znajdziesz tam odzież idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.

Regularna wymiana odzieży roboczej to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów BHP, ale przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo i higienę pracy. Dlatego pracodawcy powinni zwracać szczególną uwagę na stan odzieży roboczej swoich pracowników, regularnie ją kontrolując, a w razie potrzeby niezwłocznie wymieniając na nową, aby zapewnić im najlepszą możliwą ochronę.

google_news