Porady i inspiracje Na czasie

Co robić, aby patelnia nieprzywierająca służyła przez lata?

Można się śmiać z tego, że dorosłe życie zaczyna się, wtedy gdy ma się swój ulubiony palnik na kuchence lub gdy jedną patelnię lubi się bardziej od pozostałych. Czy jest to oznaka dorosłości? Raczej jest to po prostu efekt przyzwyczajania się do pewnych rzeczy. Jeżeli masz więc swoją ulubioną patelnię nieprzywierającą, to powinieneś wiedzieć, jak prawidłowo jej używać i jak o nią dbać, abyś mógł korzystać z niej jeszcze przez długi czas. W tym wpisie zebraliśmy kilka podstawowych zasad – mamy nadzieję, że chociaż część z nich znasz, a jeśli nie – to, że wkrótce zaczniesz się do nich stosować!

Patelnie nieprzywierające a sztuka smażenia

Istnieje kilka sposobów na to, aby zadbać o patelnie nieprzywierające (sprawdź produkty na: https://www.pieknowdomu.pl/gotowanie/patelnie/patelnie-nieprzywierajace.html). Jednym z nich jest właściwe smażenie. Zbyt duży ogień grozi nie tylko przypalaniem się jedzenia, ale może także sprawić, że zewnętrzna ściana naczynia ulegnie spaleniu się. Innym problemem jest całkowita rezygnacja z dodawania tłuszczu do smażenia – w końcu wydaje się, że patelnia z powłoką nieprzywierającą powinna sobie z tym poradzić. Producenci zalecają jednak dodawanie kilku kropel oleju w celu zadbania o lepszy stan powłoki.

Chcąc obrócić lub zamieszać jedzenie umieszczone na patelni, używaj do tego drewnianych lub silikonowych przyrządów. Zwykłe sztućce stykające się z delikatną powłoką mogą bowiem szybko ją zarysować i tym samym uszkodzić.

Delikatne a skuteczne mycie

Czy mycie naczyń, a dokładnie patelni z powłoką nieprzywierającą, może być trudne? Nie – jeśli wiesz, jak to robić. Odradzamy mycie takiej patelni w zmywarce – w taki sposób bardzo łatwo mogłoby dojść do uszkodzenia jej powierzchni. Zdecydowanie lepszym wyborem jest klasyczne, ręczne mycie patelni. Standardowa gąbka do mycia naczyń ma dwie części – szorstką i miękką. Szorstka skutecznie domywa trudne do usunięcia zabrudzenia, ale w przypadku patelni nieprzywierających się nie sprawdzi. Powłoka powinna być myta delikatną stroną gąbki. Jeżeli pozostałości po smażeniu zaschły już na naczyniu, to zalej je ciepłą wodą i odczekaj kilka minut. Przypominamy, że patelnia powinna ostygnąć, zanim zetknie się z wodą! W innym przypadku może dojść np. do odkształcenia się powierzchni.

Po wysuszeniu naczynia schowaj je w odpowiednie miejsce – na specjalny wieszak lub do szafki. Jeżeli nie dysponujesz dużą przestrzenią i zwykle umieszczasz patelnię w patelni, to zacznij wsuwać pomiędzy nie przekładki ochronne. Ograniczysz tym ryzyko ścierania się powłok.

Wykonanie ma znaczenie

Dobra patelnia nieprzywierająca to taka, która została starannie wykonana i powstała z możliwie najlepszych materiałów. Kupując patelnię, nie warto oszczędzać. To przedmiot, którego używa się bardzo często, dlatego lepiej zainwestować jednorazowo jakąś większą kwotę niż kupować co kilka miesięcy nową patelnię. Podczas zakupu warto także uwzględnić jej przeznaczenie – być może konkretny model ma służyć tylko do grillowania, smażenia mięsa lub smażenia naleśników.

Przed użyciem nowej patelni dobrze jest dokładnie zapoznać się z opisem produktu i zaleceniami producenta. Takie przygotowanie pozwoli uniknąć przypadkowych zniszczeń. Wybieraj produkty od sprawdzonych producentów i dbaj o nie tak, aby móc korzystać z nich przez wiele lat.

Szeroki wybór patelni znajdziesz na: https://www.pieknowdomu.pl/gotowanie/patelnie.html

google_news