Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Co warunkuje cenę stołów bilardowych?

Zastanawiałeś się kiedyś, z czego wynika rozbieżność cenowa stołów bilardowych? Jedne kosztują dwa, trzy tysiące złotych, gdy za inne trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy. W pewien sposób kwoty kształtuje narzucana przez producentów marża wynikająca z renomy marki, umiejętności i wykorzystywanych technologii. Niemniej jednak istnieją pewne stałe czynniki determinujące wysokość cen wyrobów.

Wymiary stołu

Stoły do bilarda mierzą od 6 ft (stóp) do 9 ft (stóp). Stół 6-stopowy ma wymiary 125 × 216 cm, stół 7-stopowy: 135 × 236 cm, 8-stopowy: 146 × 259 cm, a 9-stopowy: 157 × 284 cm. Wielkość stołu wpływa na ilość materiału potrzebną do jego wykonania. Większe stoły wykonane z tych samych materiałów co mniejsze, są droższe – to oczywiste.

Materiał konstrukcyjny

Stelaż stołu bilardowego zrobiony z litego drewna będzie masywniejszy, solidniejszy, ale i droższy niż ten z lakierowanej płyty MDF. Tym bardziej, że do produkcji wykorzystuje się wyłącznie wyselekcjonowane, wysuszone drewno wysokiej jakości. Spore znaczenie ma także dostępność danego gatunku drewna. Popularna w Polsce olcha jest tańsza niż dąb, jesion buk czy brzoza. Zamawiając wyrób z drewna egzotycznego trzeba liczyć się z tym, że będzie kosztował jeszcze więcej, gdyż do całościowej kwoty doliczona zostanie opłata za sprowadzenie materiału z zagranicy. Pod uwagę należy też wziąć fakt, że ceny u dostawców drewna nieco się od siebie różnią. Jeśli więc producent stołów bilardowych pozyskuje materiał po niższych stawkach, to prawdopodobnie jest w stanie nieco taniej wycenić swoje produkty.

Płyta rozgrywająca

Płyta postformingowa i płyta kamienna to podstawowe materiały, z których tworzy się płyty rozgrywające stołów bilardowych. Ceny tych materiałów mocno się od siebie różnią, gdyż ich jakość jest zgoła inna. W profesjonalnych stołach do gry w bilard stosuje się płyty z łupka włoskiego, które zapewniają liniowość stołu i wysoki komfort użytkowania. Na płytach kamiennych gra się szybko i precyzyjnie. Natomiast płyty postformingowe stanowią ich tańszy zamiennik. Produkty cechuje dobra jakość, ale nieporównywalna z tą, jaką przejawia kamień. Na płytach rozgrywających z płyty postformingowej gra się zdecydowanie wolniej, dlatego polecane są głównie osobom początkującym. Znajdują zastosowanie głównie w stołach bilardowych przeznaczonych do celów rekreacyjnych.

Sukno

W przypadku sukna, podobnie jak materiału konstrukcyjnego, duży wpływ na ostateczną cenę produktu ma wielkość stołu bilardowego, a konkretnie płyty rozgrywającej, i ilość materiału niezbędnego do jej pokrycia. Wysokość ceny warunkują także rodzaj wybranego materiału, jego jakość i stawka za metr bieżący. Zaznaczyć trzeba również, że producenci liczą sobie więcej za powleczenie płyty składającej się z kilku części, występującej np. w stołach składanych.

Wyposażenie

Tu wysokość kwoty wyznacza głównie jakość materiału. Koszt sukna, jakim zostaną powleczone bandy (ale też i sama długość band) oraz surowiec, z jakiego wyprodukowano łuzy i koszyki (skórzane są droższe niż ich winylowe odpowiedniki) – to wszystko rzutuje na cenę. Do tego dochodzi kwestia dodatkowego blatu nakrywającego, za pomocą którego zwykły stół bilardowy można przekształcić w stół bilardowy 2w1 pełniący funkcję stołu jadalnianego/konferencyjnego.

Projekt

Z reguły każdy producent ma własną bazę wzorów, z której klient może wybierać. Realizację projektów indywidualnych wycenia się każdorazowo lub dolicza do podstawowej ceny usługi dodatkową opłatę. Wynika to m.in. z konieczności przygotowania nowego schematu elementu i/lub wprowadzenia nowych ustawień do maszyny kształtującej elementy. W przypadku gotowych wzorów korzysta się z wcześniej opracowanych rozwiązań.

Zdobienia

Wszelkie prace wykraczające poza podstawowy zakres obsługi, takie jak niestandardowe profilowanie boków, rzeźbienie detali w nogach itp. zwykle są odpłatne, ponieważ wydłużają proces wytwórczy.

Transport

Przewóz stołu bilardowego może stać zarówno po stronie wytwórcy, jak i klienta. Wszystko uzależnione jest od ustaleń. Transport we własnym zakresie również niesie ze sobą koszty, a przy tym jest bardziej problematyczny, gdyż trzeba samemu wnieść wyrób do budynku i później go złożyć. Dlatego zdecydowanie lepiej skorzystać z opcji transportu bezpośrednio od wytwórcy, połączonej z wniesieniem i złożeniem gotowego wyrobu. Za dowóz i tak trzeba zapłacić, więc lepiej nieco dołożyć, ale skorzystać z profesjonalnej obsługi.

Fa-Bil – producent stołów bilardowych


google_news