Intensywne treningi przed ważnym występem, meczem czy turniejem to klasyczny rodzaj przygotowań. Po dużym wysiłku często pojawiają się zakwasy. Co zarobić, aby pozbyć się tego problemu?
Sportowcy to osoby bardzo wymagające, przede wszystkim w stosunku do siebie. Intensywne treningi to sygnał, że stoisz przed nie lada wyzwaniem. Twój umysł jest skupiony tylko na celu, ale strapione ciało zaczyna, w pewnym momencie, wysyłać Ci sygnały. Zmęczenie i obolałe mięśnie to codzienność, z którą musisz się zmagać. Często to bodziec, pozytywnie motywujący do dalszej pracy. Jednak są sytuacje, kiedy chcesz zwyczajnie odpocząć i się zregenerować. Wówczas warto sięgnąć po wsparcie, a pomoże Ci cytrulina.
Czym jest cytrulina?
Posługując się fachowym żargonem Cytrulina (L-cytrulina) to niebiałkowy aminokwas, powszechnie stosowany w medycynie i sporcie. Obok argininy i ornityny to trzeci składnik, który bierze udział w mocznikowym cyklu Krebsa. Innymi słowy, cytrulina przekształca amoniak w mocznik, co pisząc wprost, zmniejsza możliwość pojawienia się zakwasów.
Suplement ma szerokie zastosowanie w sporcie, a używa się go także jako lekarstwo m.in. na:
- nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę,
- demencję,
- zmęczenie,
- osłabione mięśnie,
- choroby serca,
- anemię sierpowatą.
Cytrulina jest przydatna dla organizmu i wspiera jego funkcjonowanie. Aminokwas przyda się osobom aktywnym fizycznie, a także wszystkim, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi.
Jak działa cytrulina?
Niektórzy twierdzą, że cytrulina wpływa bezpośrednio na proces budowy mięśni, co jest nieprawdą. Warto jednak zwrócić uwagę, że suplementacja wspomaga jakość treningów, co sprzyja Twojej sylwetce.
Cytrulina bierze udział w cyklu Krebsa – dla przypomnienia, to przemiana amoniaku w mocznik. Występuje w formie jabłczanu, co sprawia, że w ciele dochodzi do przemian energetycznych. W związku z tym, połączenie obu składników w jednym suplemencie, przyniesie najlepsze efekty u osób aktywnych fizycznie.
Wytwarzana w organizmie arginina sprawia, że dochodzi do powstania tlenku azotu (NO). Wpływa on na hipertrofię mięśniową, zwiększając przepływ krwi w mięśniach, co daje efekt „pompy mięśniowej”. W ten sposób poprawia się metabolizm i skraca się czas regeneracji po treningu. Warto dodać, że suplementacja cytruliny zwiększa poziom hormonu wzrostu po treningu.
Aminokwas wpływa na:
- skurcz włókien mięśniowych,
- stymulację tlenowego wytwarzania energii przez mięśnie podczas treningu,
- zmniejszenie nasilonego rozpadu tkanki mięśniowej,
- obniżenie wydalania przez organizm istotnych pierwiastków np. potas, magnez, wapń.
Naukowcy z Uniwersytetu Purdue (USA) przeprowadzili badania L-Cytruliny. Ich wyniki pokazują, że składnik ma działanie prozdrowotne i spowalnia odkładnie się cholesterolu o ponad 50%! Z kolei inne badania wykazały, że dzienna suplementacja 2 gram przez 8 dni przyczyniła się do znaczącego wzrostu siły, wydajności i zużycia tlenu. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich sympatyków sportów wytrzymałościowych.
Cytrulina to składnik o szerokim zastosowaniu m.in. w sporcie, a także w medycynie. Aminokwas naturalnie występuje np. w arbuzach. Warto jednak mieć pod ręką swój suplement, po który możesz, bez problemów, sięgnąć przez cały rok. Unikniesz śledzenia informacji o podaży arbuzów w Polsce w sezonie jesienno-zimowym, co pozwoli Ci skupić się na treningu.