Bielsko-Biała E-edukacja Czechowice-Dziedzice

Czechowice: Gigantyczna inwestycja w oświatę

Od września w dwóch czechowickich szkołach będą funkcjonować warsztaty zawodowe z prawdziwego zdarzenia. Inwestycja realizowana przez powiat bielski ma kosztować ponad cztery miliony złotych.

Starostwo Powiatowe już ogłosiło przetargi. Do końca kwietnia powinni zostać wyłonieni wykonawcy. Prace mają ruszyć zaraz po tym i zakończyć się przed pierwszym dzwonkiem w nowym roku szkolnym. Pierwsza inwestycja dotyczy Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych przy ulicy Traugutta. Warsztaty będą służyć tej placówce oraz funkcjonującemu tam od września 2016 roku Zespołowi Szkół Silesia. Pod ten cel zostaną zagospodarowane pomieszczenia, w których kiedyś funkcjonował szkolny basen. Warsztaty mają liczyć 800 metrów kwadratowych powierzchni. Koszt prac wstępnie oszacowano na 2,2 miliona złotych. Powiat na ten cel zapewnił środki zewnętrzne w wysokości prawie 1,7 miliona złotych. Uczniowie będą tam odbywać praktyki przygotowujące ich do zawodów ślusarza, mechanika (montera maszyn i urządzeń), technika mechanika i technika elektryka.

Druga inwestycja polega na utworzeniu warsztatów szkolnych w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 przy ulicy Nad Białką. W tym przypadku pod zajęcia praktyczne zostanie wykorzystany budynek dawnego Domu Kultury „Silesia”. Warsztaty będą się mieścić na 670 metrach kwadratowych powierzchni. Koszt ich utworzenia oszacowano wstępnie na 1,9 miliona złotych. Pozyskane dofinansowanie wyniesie 1,6 miliona złotych. Uczniowie szkoły specjalnej będą się szkolić w zawodach kucharza i piekarza oraz trzech nowych – cukiernika, montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz pracownika pomocniczego obsługi hotelowej.

– Idea jest taka, że tam, gdzie to możliwe, praktyki najlepiej odbywać u pracodawców. Jednak warsztaty pomogą nabyć umiejętności praktycznych przede wszystkim tym uczniom, którzy dopiero zaczynają naukę. Z już zdobytymi w szkole umiejętnościami mogą być skuteczniejsi na rynku pracy – mówi Stanisław Pięta, członek Zarządu Powiatu Bielskiego odpowiedzialny za oświatę. – Stawiamy na zawody, które aktualnie są potrzebne. Po zakończeniu nauki w naszych szkołach uczniowie mają fach w ręku, więc sobie dobrze poradzą. Obie te inwestycje pokazują, że myślimy o przyszłości naszego szkolnictwa i inwestujemy w nie duże środki.

KB_ceny
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments