Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Czechowice: Ponad sto milionów na kanalizację

W Czechowicach-Dziedzicach trwają przygotowania do rozpoczęcia kolejnych inwestycji kanalizacyjnych. Na projekty warte ponad sto milionów złotych pozyskano środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Największym zadaniem jest drugi etap budowy kanalizacji. Jego koszt oszacowano na 106 milionów złotych. Przedsiębiorstwo Inżynierii Miejskiej otrzyma na ten cel 54 miliony złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i 19,5 miliona z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Realizacja inwestycji rozpocznie się w 2019 roku, a potrwa do 2020 roku. Już na początku przyszłego roku zostanie ogłoszony pierwszy z ośmiu przetargów.

Projekt zakłada budowę kanalizacji w jeszcze nieskanalizowanej części Czechowic-Dziedzic. Jednocześnie zostaną zmodernizowane odcinki będące w złym stanie technicznym. Przewidziano budowę instalacji do tzw. podczyszczania wód z sieci deszczowej. Ważnym zadaniem będzie montaż na terenie oczyszczalni ścieków drugiego agregatu prądotwórczego (kogeneracyjnego), który pozwoli jej na całkowitą samowystarczalność pod względem zapotrzebowania na energię elektryczną. Jednocześnie zostanie zakupiony specjalistyczny sprzęt – samochód ciśnieniowy do czyszczenia kanalizacji, beczka asenizacyjna i samochód techniczny.

Łącznie powstanie 51,5 kilometra nowej sieci kanalizacyjnej, na czym skorzysta 4,5 tysiąca mieszkańców. Modernizacja obejmie 6,1 kilometra sieci kanalizacyjnej oraz prawie 25 kilometrów sieci wodociągowej, na czym skorzysta ponad 10 tysięcy mieszkańców. Część miejska gminy zostanie skanalizowana w prawie stu procentach.

Równolegle Przedsiębiorstwo Inżynierii Miejskiej przygotowuje się do rozpoczęcia inwestycji skanalizowania części jednego z sołectw – Ligoty Centrum, co ma kosztować 5,6 miliona złotych. Na ten cel Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzieli pożyczki w wysokości 40 procent kosztów. Trwają prace projektowe. Zadanie ma zostać wykonane do końca 2019 roku. Dzięki temu powstanie sieć o długości 7,4 kilometra, która pozwoli na podłączenie 649 nowych użytkowników.

– Każdą inwestycję realizujemy w oparciu o różne formy dofinansowania. To, co się udało wykonać w ciągu ostatnich kilkunastu lat, nie byłoby możliwe bez wsparcia katowickiego WFOŚiGW. Fundusz wspiera większość projektów i możemy sobie tylko chwalić taką współpracę. Ponadto szereg najnowszych naszych projektów, w tym przebudowę magistrali ciepłowniczej, będziemy realizować ze wsparciem Funduszu. To pożyczki, które później w części można umorzyć, a zaoszczędzone pieniądze wykorzystać na kolejne ekologiczne projekty. Tworzy się więc spirala ważnych ekologicznych inwestycji, na których korzystają nasi mieszkańcy i – co ważne – korzysta środowisko – mówi Piotr Herczek, prezes PIM-u.

 

google_news