W Czechach pierwszego stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy, według której wszystkie kobiety nie muszą już używać końcówki -ová w swoim nazwisku. Pod koniec roku podpisał ją Miloš Zeman.
Do 31 grudnia 2021 roku końcówki tej nie musiały używać jedynie kobiety, które są obcokrajowcami, planują stały pobyt za granicą lub tam mieszkają, mają męża obcokrajowca, ale też panie, które mają inną narodowość, niż czeska.
Od 1 stycznia z tego przywileju mogą korzystać wszystkie kobiety w Republice Czeskiej.
Podpisanie nowelizacji ustawy przez prezydenta Miloše Zemana spotyka się z krytyką większości czeskich językoznawców, albowiem podkreślają oni, że język czeski nie jest odpowiednio przystosowany do takiej zmiany. Obawiają się, że to posunięcie przyniesie wiele problemów w obrębie komunikacji.
Ahoj Czeszki:)
Bedziemy do Was wpadać jak rząd CzR zabroni Czechom stosować końcówek męskich
Są jeszcze nijakie, Herr, masz jakieś życzenie?
Piszą o zmianie nazwisk a tu same bzdurne komentarze o dupie Marynie
Też nie masz nic do powiedzenia o czeskich nazwiskach.
A w czeskiej stolicy na dniach otwarto „centrum społeczności osób LGBTQI”. Nazywane jest domem kultury i nadano mu nazwę „Tęczowy Dom”.
Ma to być „miejsca spotkań społeczności, które oferowałoby osobom LGBTQI+ szereg aktywności przez cały rok”. Strach się pytać, jakie to specyficzne „aktywności” może mieć ta społeczność?
Strach się bać takich idiotycznych wypowiedzi. W Czechach logo kanału dla dzieci CT:D jest w kolorach tęczy. U nas co niektórzy mieliby jednoznaczne skojarzenia, w Czechach no problem.
Wyobraź sobie, choć to może trudne, że “ta społeczność” ma takie same potrzeby jak Ty.
Wyobraź sobie, choć może to trudne: Nikt nie bierze bredni ideologów na serio – nawet ich wyznawcy, tacy jak Ty czy autorzy innych idiotycznych wypowiedzi.
Łatwo sobie nie tylko wyobrażam ale wiem, że jest trochę ludzi na świecie, którzy jednak mają szerszą wyobraźnię, nie mówiąc o wiedzy – niż Ty.
W takim razie po co im ten tęczowy dom?
Bo w domu jest przytulnie a tęcza jest ładna.
Dlaczego na zdjęciu kobiety reprezentuje dowód wzór mężczyzny? W takim razie Hermenegilda ma zacząć podpisywać się nie jako Hermenegildowa ale Hermenegild? Nie wiem, zgłupiałam dopiero dziś – podszywacz.
Zgłupieli wszyscy, nazywający mężczyzn kobietami i odwrotnie.
To jest przyszłościowe, w przypadku niedoboru którychś, można łatwo zastąpić. A było Navratilova – koniec możliwości.
Rożne inne końcówki będę używała: Hermenegildowa.