Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty złożone przez czterech wykonawców chętnych na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla obwodnicy Makowa Podhalańskiego, w ciągu drogi krajowej nr 28.
Do przetargu zgłosili się wykonawcy: IVIA (z ceną 3 025 800 zł), Trakt (2 955 075 zł), Multiconsult Polska (3 657 900,69 zł) i Sweco Engineering (3 499 719 zł). Jak podkreśla GDDKiA w swoim komunikacie każda z czterech ofert mieści się w limicie finansowym – 4 482 735 zł – jakim drogowcy chcą przeznaczyć na to zadanie. Komisja przetargowa przystąpiła do sprawdzania złożonych dokumentów.
– W ramach opracowania dokumentacji projektowej powstanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej. Zadaniem wykonawcy będzie też uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Całość prac podzielona została na dwa etapy. Proces przygotowawczy przewidziany jest na lata 2021 -2024. Z kolei realizacja inwestycji będzie miała miejsce w latach 2025 – 2029. Średni ruch drogowy na odcinku drogi krajowej nr 28 przebiegającej przez Maków Podhalański, zgodnie z pomiarami z roku 2015, wynosi 12 865 pojazdów na dobę. Tak duże natężenie ruchu wynika między innymi z faktu, że droga ta stanowi najkrótszy łącznik dla ruchu turystycznego pomiędzy Górnym Śląskiem a Zakopanem oraz przejściami granicznymi ze Słowacją w Chyżnem i w Jurgowie. Realizacja obwodnicy Makowa Podhalańskiego spowoduje wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza obszar centrum miasta, poprawę bezpieczeństwa i zwiększenie przepustowości na DK28. Nowy odcinek drogi krajowej ma mieć około 5 km długości, trzy obiekty mostowe, przepusty, konstrukcje oporowe, oświetlenie drogowe w rejonie skrzyżowań, na wiadukcie, estakadzie i moście przez rzekę Skawa, ekrany akustyczne oraz przejścia dla małych zwierząt – wylicza GDDKiA.
Co z dużymi zwierzętami, na zebry?