Mijają już trzy lata od czasu uruchomienia nowego Szpitala Żywiec. Placówka, która zaczynała funkcjonować w trudnym momencie obostrzeń pandemicznych, szybko okrzepła i zaczęła wprowadzać w życie niezwykle ambitne plany. Tym samym stale podnosi już i tak bardzo wysoki poziom usług medycznych. Ale dyrekcja Szpitala Żywiec, którą bardzo wspierają władze powiatu żywieckiego, wcale nie zamierza na tym poprzestawać, w myśl hasła: „Pacjent w centrum uwagi!”.
Obecnie w skład Szpitala Żywiec wchodzi 11 oddziałów całodobowej opieki medycznej, 9 poradni specjalistycznych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, kilkanaście poradni specjalistycznych komercyjnych, diagnostyka obrazowa, laboratorium centralne, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz całodobowa stacja dializ. Ponadto Szpital Żywiec prowadzi trzy przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), czyli lekarza rodzinnego – w Gilowicach, Rychwałdzie i Koszarawie.
SZPITAL ROŚNIE W SIŁĘ
O tym, że nowy Szpital Żywiec konsekwentnie wprowadza nowości i podnosi jakość usług medycznych, świadczy rosnący prestiż i stale wzrastająca liczba pacjentów, którzy korzystają z leczenia w placówce. Co istotne, to nie tylko osoby z Żywiecczyzny, ale również z innych części województwa śląskiego, a nawet województwa małopolskiego. Zresztą liczby mówią same za siebie.
W 2021 roku z usług Szpitala Żywiec skorzystało 89 855 pacjentów, a w 2022 roku aż 100 843! W ubiegłym roku w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej udzielono porad 74 785 osobom (w 2021 – 66 758), w Izbie Przyjęć 14 004 (w 2021 – 13 870), a do szpitalnych oddziałów przyjęto 12 054 pacjentów (w 2021 – 9 227). W 2022 roku zespoły ratownictwa medycznego przekazały do Szpitala Żywiec 4 503 pacjentów. Dla porównania, do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Bielsku-Białej z zespołów ratownictwa medycznego trafiło 3 692 pacjentów, czyli o wiele mniej.
Taka liczba pacjentów przekazanych z pogotowia ratunkowego do Szpitala Żywiec daje tej placówce 6. miejsce, porównując ją do wszystkich szpitali w województwie śląskim posiadających Szpitalne Oddziały Ratunkowe i 4. miejsce wśród 65 placówek posiadających jedynie Izbę Przyjęć! Niewątpliwie ogromnym sukcesem jest stworzenie Oddziału Kardiologicznego, który jest jedynym pełnoprofilowym w regionie.
W 2022 roku w oddziale przeprowadzono 1288 zabiegów koronarografii (w 2021 – 371), 827 przezskórnych interwencji wieńcowych (w 2021 – 232), 104 wszczepienia rozruszników serca (w 2021 – 34) oraz 256 ablacji i badań elektrofizjologicznych (w 2021 – 96), a także 356 leczeń zawałów (w 2021 – 111).
W Szpitalu Żywiec powstał nowy Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej II z zespołem chirurgów specjalizujących się w zabiegach onkologicznych. To z kolei pozwoliło na rozszerzenie oferty wykonywanych zabiegów (ponad 250 zabiegów onkologicznych w obu oddziałach!).
SZYBKA ŚCIEŻKA ONKOLOGICZNA
W placówce wprowadzono także kartę DILO (karta diagnostyki i leczenia onkologicznego), czyli tzw. szybką ścieżkę onkologiczną. Szpital Żywiec pozyskał nowoczesny wysokospecjalistyczny sprzęt, co pozwala na stopniowe poszerzanie usług medycznych. To między innymi mikroskop operacyjny do zabiegów w obrębie kręgosłupa (251 zabiegów), aparat do USG i urządzenie ECMO. Placówka konsekwentnie zwiększa liczbę zabiegów endoprotezoplastyki stawów biodrowych i kolanowych, przez co znacznie skracają się kolejki osób oczekujących.
W 2022 roku przeprowadzono 275 zabiegów biodra (w 2021 – 156) i 50 kolan.
Znacznie zwiększyła się liczba zabiegów kolonoskopii i gastroskopii – dzięki uruchomieniu programu badań przesiewowych. Placówka, jako pierwsza w regionie, wprowadziła możliwość wykonania badania endoskopowego ze znieczuleniem „na żądanie”.
W 2022 roku wykonano 7860 endoskopii (w 2021 – 3859).
KOBIETY CHCĄ U NAS RODZIĆ
Coraz większą popularnością wśród przyszłych matek cieszy się Oddział Ginekologiczno-Położniczy.
– W naszej porodówce chcą rodzić nie tylko panie z powiatu żywieckiego, ale również z sąsiednich. Szpital Żywiec ma komfortowe i kameralne dwuosobowe pokoje z łazienkami, pojedyncze sale porodowe, doskonałą opiekę doświadczonych położnych. Wprowadziliśmy muzykoterapię, techniki łagodzenia bólu porodowego oraz opiekę nad mamą i noworodkiem w pierwszych chwilach po porodzie. Panie mają dostęp do najwyższej jakości sprzętu i możliwość porodów rodzinnych. W porównaniu do starego szpitala, liczba porodów podwoiła się. Wszystko to jest dowodem na to, że znacznie poprawiły się standardy opieki okołoporodowej w Szpitalu Żywiec i że kobiety chcą u nas rodzić – mówi Małgorzata Świątkiewicz, dyrektor Szpitala Żywiec.
PLANY I WYZWANIA
Wśród śmiałych planów Szpitala Żywiec, które pojawiły się jeszcze na początku działalności i zostały zrealizowane, są między innymi: czwarta sala operacyjna, poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej dla dzieci w ramach NFZ, poradnia kardiologiczna w ramach NFZ czy rozpoczęcie procesu akredytacji przez Centrum Monitorowania Jakości.
15 marca tego roku oficjalnie otwarto Stację Dializ z całodobowym dyżurem. To wspólny sukces Szpitala Żywiec i zdecydowanej większości samorządów z Żywiecczyzny. Starostwo Powiatowe w Żywcu sfinansowało niezbędną stację uzdatniania wody do Stacji Dializ, a do zakupu stanowisk dializacyjnych dołożyły się gminy: Żywiec, Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łękawica, Łodygowice, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ślemień, Świnna, Ujsoły i Węgierska Górka.
Jeszcze wcześniej otwarto Pododdział Nefrologii, który funkcjonuje w ramach Oddziału Chorób Wewnętrznych. Pododdział Nefrologii dysponuje 12 łóżkami. Dzięki temu pacjenci mają lepszy dostęp do diagnostyki i leczenia chorób nerek. Szpital Żywiec stara się wyjść w kierunku mieszkańców z szeregiem programów profilaktycznych, jak bezpłatne badania Profilaktyka 40 PLUS, „Zbadaj serce w zdrowym rytmie” – bezpłatne EKG czy badania przesiewowe raka jelita grubego. Zorganizowano również spotkanie ze Stowarzyszeniem Żywiecki Klub Amazonek w sprawie rekonstrukcji piersi.
Plany i wyzwania, które obecnie są w realizacji, to starania o wejście do Krajowej Sieci Kardiologicznej, uzyskanie drugiego poziomu referencyjnego dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, starania o kontrakt z NFZ dla poradni urologicznej i nefrologicznej, utworzenie pododdziału urologicznego i znieczulenie do porodu siłami natury.
Plany i wyzwania, jakie jeszcze stawiają przed sobą dyrekcja Szpitala Żywiec i szefowie spółki prowadzącej placówkę, to przede wszystkim zagospodarowanie trzeciego piętra, a ponadto opieka koordynowana w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, kompleksowość udzielanych świadczeń w zakresie sercowo-naczyniowym, jak TAVI i kardiochirurgia, utworzenie Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, który zastąpi Izbę Przyjęć.
***
Szanowni Państwo, mamy nadzieję, że analizując pokazane przez nas dane liczbowe, odpowiecie sobie na pytanie zawarte w nagłówku: „Czy był nam potrzebny nowy szpital?”. Porównanie działalności obu szpitali nie miało na celu zdyskredytowania starego szpitala, ale pokazanie, że w nowoczesnym obiekcie, który skupia wszystkie oddziały, poradnie i diagnostykę, można wykonać dużo więcej usług, zabiegów czy badań.