Finanse i rachunkowość to jeden z najchętniej wybieranych kierunków studiów – co roku naukę podejmuje ok. 13 tys. studentów. Większość z nich wybiera uczelnie niepubliczne, choć studia są też dostępne w trybie dziennym. Czy finanse i rachunkowość to rzeczywiście jest dobry kierunek? Jakie perspektywy pracy oraz rozwoju kariery zawodowej zapewnia jego ukończenie?
Finanse i rachunkowość a praca w księgowości
Zdecydowana większość studentów finansów i rachunkowości wybrało ten kierunek z myślą o karierze w księgowości. Co prawda do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie nie jest wymagane żadne formalne wykształcenie, ale w praktyce od księgowych wymaga się ukończenia finansów i rachunkowości. Choć księgowość kojarzy się z długą pracą nad nudnymi tabelkami w Excelu, to ta ścieżka kariery cieszy się ogromną popularnością. Dlaczego?
Potencjalnych przyczyn jest wiele, ale najważniejszą z nich są atrakcyjne wynagrodzenia w zawodzie. Spójrzmy na to, ile zarabia księgowa – pensja w tym zawodzie to średnio ok. 7500 zł netto miesięcznie. W praktyce wysokość wypłaty zależy od doświadczenia, umiejętności oraz zakresu obowiązków, ale weterani księgowości mogą liczyć nawet na kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Ponadto praca w księgowości wyróżnia się stabilnością zatrudnienia – dobry pracownik raczej nie musi obawiać się zwolnienia.
Finanse i rachunkowość – jaka praca po studiach?
Jak już wspomnieliśmy, absolwenci finansów i rachunkowości najczęściej wybierają pracę jako księgowi. Warto jednak pamiętać, że ten kierunek umożliwia też podjęcie zatrudnienia w innych, równie ciekawych zawodach. Jaką pracę wybrać po finansach i rachunkowości? Oto trzy nietypowe ścieżki rozwoju kariery – po więcej inspiracji zajrzyj na portal finansowy Redpilersi!
Doradca podatkowy
Polski system podatkowy wyróżnia się na tle reszty Europy wysokim stopniem skomplikowania oraz dużą liczbą zmian. W gąszczu przepisów można się łatwo pogubić, a przedsiębiorcy chętnie sięgają po usługi doradców podatkowych. Studia z zakresu finansów i rachunkowości dostarczają praktycznej wiedzy na temat przepisów podatkowych, co pozwala na pomoc klientom w optymalizacji podatkowej. Dobry doradca podatkowy specjalizuje się w konkretnej, wąskiej dziedzinie wiedzy – warto pomyśleć o tym już podczas studiów, co ułatwi dalszy rozwój kariery!
Makler giełdowy
W dzisiejszych czasach maklerzy giełdowi zajmują się głównie pomocą klientom instytucjonalnym oraz indywidualnym z segmentu premium. Praca polega nie tylko na doradztwie, ale też na dopinaniu formalności związanych z zakupem i sprzedażą papierów wartościowych oraz instrumentów finansowych. Wymagana jest do tego wiedza z zakresu finansów i rachunkowości – wielu maklerów ukończyło ten kierunek.
Biegły rewident
Biegły rewident to zawód zamknięty, którego przedstawiciele zajmują się badaniem sprawozdań finansowych spółek akcyjnych oraz innych przedsiębiorstw. To ciekawy pomysł na karierę po finansach i rachunkowości, jednak po ukończeniu studiów trzeba też przejść przez odpowiednie kursy i egzaminy. Zarobki w tym zawodzie są ogromne (to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie!), a poza badaniem sprawozdań biegli rewidenci zajmują się też audytem finansowym.
Czego uczą finanse i rachunkowość?
Finanse i rachunkowość to ścisły kierunek studiów, który łączy w sobie wiadomości z zakresu ekonomii (mikro- oraz makro-), prawa, matematyki finansowej, rachunkowości, ekonometrii oraz zarządzania. W praktyce studenci dowiadują się, jak prowadzić księgi rachunkowe, rozliczać podatki i prowadzić działalność gospodarczą.
Większość uczelni oferuje też specjalizacje, zazwyczaj dostępne dopiero na II stopniu. Największą popularnością niezmiennie od lat cieszy się księgowość, ale studenci coraz chętniej wybierają bankowość komercyjną i inwestycyjną, audyt finansowy czy ubezpieczenia gospodarcze. Inną, popularną specjalizacją jest rozliczanie funduszów Unii Europejskiej.
Ukończenie finansów i rachunkowości zapewnia szerokie możliwości rozwoju kariery. To perspektywiczny kierunek – znalezienie po nim dobrze płatnej pracy nie powinno być trudne!
Jak dla mnie ten kierunek to dobry wybór, z którym wiążę swoją przyszłość. Rozpoczynam studia na WSKZ, bo obecnie już pracuje i świadectwo jest mi potrzebne do awansu, a forma online ułatwia mi pogodzenie pracy z nauką.