Każdy pracujący na podstawie umowy o pracę z pewnością nie raz zastanawiał się nad tym, ile przysługuje mu urlopu wypoczynkowego. Tym bardziej, że okres ten potrzebny jest, aby odpocząć i zregenerować siły. W temacie urlopu wypoczynkowego poruszana jest również jeszcze jedna ważna kwestia – czy pracodawca musi udzielić urlopu, który trwa 14 dni bez przerwy? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy właśnie w niniejszym artykule.
Prawo do urlopu wypoczynkowego według Kodeksu Pracy
Kodeks pracy reguluje zasady zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Dlatego osoby, które wykonują swoje zadania na podstawie umowy zlecenia, bądź umowy o dzieło, nie będą mogły korzystać z uprawnień zagwarantowanych w kodeksie pracy. Jeden z rozdziałów kodeksu poświęcony jest w całości urlopom i tak na podstawie art. 152 pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy, którego nie może się zrzec. Warto o tym pamiętać, jeśli pracodawca będzie nam chciał zaproponować np. wypłatę dodatkowych środków pieniężnych lub inne benefity w zamian za niewykorzystanie urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu, jak nam przysługuje jest zależny od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, czy jest to nasza pierwsza praca w życiu oraz od tego, jaki mamy staż pracy. W polskim prawie mamy wyróżnione dwa wymiaru urlopu: 20 albo 26 dni. Jeśli mamy problem z określeniem, który wymiar nas dotyczy, najprędzej dowiemy się tego od kadrowej w naszej firmie.
Czy urlop musi wynosić 14 dni?
Planując wypoczynek lub podróże, często chcemy, aby nas urlop był przynajmniej dwutygodniowy. Zależy na tym również rodzicom dzieci w wieku szkolnym, którzy w okresie wakacyjnym muszą zapewnić im opiekę. Wówczas wiele z nas napotyka problemy, szczególnie u prywatnych pracodawców, którzy w okresie wakacyjnym borykają się z problemami obsadzenia stanowisk i zapewnienia ciągłości pracy. Na szczęście kodeks pracy przewidział takie sytuacje i zabezpieczył pracownika na taką ewentualność. Art. 162 mówi, że jedna z części urlopu wypoczynkowego powinna wynosić nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Jest to niezwykle przydatny argument w negocjowaniu urlopu z pracodawcą i dochodzeniu swoich ewentualnych praw. Jak zatem widzimy obowiązkowy urlop 14 dni wynika z przepisów prawa. Pamiętajmy jednak, że są to dni kalendarzowe.
Jak zapewnić sobie urlop w dogodnym terminie?
Musimy pamiętać o tym, że mimo, iż pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego, zgodę na wolne w określonym terminie musi wyrazić pracodawca. Jeśli chcemy zwiększyć szansę na uzyskanie urlopu 14 dni w wybranym przez nas terminie, warto poprosić pracodawcę o plan urlopów. Zazwyczaj tworzy się go na początku roku, dzięki czemu możemy już zawczasu zaplanować swój dwutygodniowy urlop np. w wakacje. Zatwierdzony przez pracodawcę plan urlopu często jest podstawą do udzielenia pracownikowi urlopu 14 dni w wybranym przez niego okresie i pomaga pracodawcy na zachowanie ciągłości pracy. Ponadto, warto zaznaczyć, że za czas urlopu wypoczynkowego będzie nam przysługiwało takie wynagrodzenie, jakie otrzymalibyśmy będąc w pracy.