Porady i inspiracje

Czy olejki zapachowe są szkodliwe?

Chociaż olejki zapachowe to nazwa używana zamiennie z olejkami eterycznymi, nie zawsze mowa o tych samych produktach. Warto dokładnie sprawdzać ich składy, aby mieć pewność, że ma się do czynienia z wyrobami naturalnymi, bezpiecznymi dla zdrowia i środowiska naturalnego.

Olejki zapachowe a olejki eteryczne – poznaj różnice pomiędzy nimi

Większość z nas utożsamia olejki eteryczne z naturalnymi środkami do aromaterapii – i słusznie. Olejki eteryczne pozyskuje się z roślin, poprzez destylację parową lub tłoczenie na zimno. Poza przyjemnym zapachem stanowią źródło substancji aktywnych, które mogą korzystnie oddziaływać na zdrowie, np.:

  • wspierać odporność,
  • oczyszczać górne drogi oddechowe,
  • relaksować,
  • ułatwiać zasypianie.

Olejki zapachowe to produkty wytwarzane laboratoryjnie (syntetycznie). Ich zapach imituje naturalne aromaty olejków eterycznych, jednak nie zawierają one substancji aktywnych. Ponieważ olejki zapachowe są tańsze w produkcji, zwykle są również dostępne w atrakcyjnych cenach. Przez to wiele osób kusi się na ich zakup.

Jakość i bezpieczeństwo olejków zapachowych

Po olejki eteryczne sięgamy z myślą o poprawie zdrowia i samopoczucia. Z tego względu stosuje się je w miejscach odnowy biologicznej, podczas masaży, inhalacji oraz kąpieli. Aromatyzowanie pomieszczeń olejkami zapachowymi kłóci się z tą ideą. Syntetyczne substancje zapachowe mogą powodować więcej szkody niż pożytku.

Olejki zapachowe z niezweryfikowanych źródeł to zwykle produkty słabo przebadane. Mogą zawierać metale ciężkie, pestycydy i syntetyczne wypełniacze. Ich wdychanie jest szkodliwe dla zdrowia. Ponadto takie olejki mogą mieć w składzie również alergeny, o których nie informują producenci.

Przykre skutki stosowania niskiej jakości olejków zapachowych to m.in.:

  • bóle głowy,
  • podrażnienia oczu, nosa i gardła,
  • nudności,
  • problemy z oddychaniem,
  • wysypka,
  • świąd,
  • opuchlizna,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Jak wybrać bezpieczny olejek zapachowy?

Na rynku jest wiele olejków eterycznych, które można bezpiecznie wykorzystywać podczas inhalacji, a nawet do miejscowego aplikowania na skórę (po uprzednim rozcieńczeniu w neutralnym oleju roślinnym). Tego rodzaju produkty spełniają standardy jakości i bezpieczeństwa – potwierdzają to odpowiednie certyfikaty.

Jeśli chcesz wybrać skuteczny i bezpieczny olejek zapachowy, zwracaj uwagę na to, czy mają certyfikaty:

  • EcoCert – potwierdzający, że olejek wyprodukowano zgodnie ze standardami ekologii i zrównoważonego rozwoju,
  • IFRA (International Fragnance Association) – oznacza, że olejek spełnia standardy określone przez ogólnoświatowego przedstawiciela branży perfumeryjnej,
  • CPTG™ (Certified Pure Tested Grade) – przyznawany produktom, które przeszły wieloetapową ocenę organoleptycznę, weryfikację składu chemicznego i badania mikrobiologiczne.

Certyfikacja olejków eterycznych wiąże się ze współpracą z doświadczonymi destylatorami i specjalistami w dziedzinie chemii. Żeby otrzymać certyfikat, olejek musi przejść przez liczne badania oraz audyty. Większość certyfikatów jest systematycznie odnawiana na podstawie kolejnych badań, które potwierdzają stałą jakość produktów.

Więcej na temat certyfikatów olejków eterycznych przeczytasz w artykule: https://magdalenajaglarz.pl/certyfikaty-olejkow-eterycznych/.

Właściwości prawdziwych olejków eterycznych

Naturalne olejki eteryczne ze zweryfikowanych źródeł nie są szkodliwe dla zdrowia, o ile nie masz alergii na występujące w nich substancje i prawidłowo je stosujesz. Dlatego przed użyciem olejku eterycznego (zwłaszcza na skórze) warto wykonać wcześniej próbę uczuleniową na mniejszym obszarze ciała.

Pamiętaj, że olejki eteryczne mają wysoko skoncentrowaną formę. Z tego względu w nierozcieńczonej formie mogą powodować podrażnienia skóry. Jeśli decydujesz się na miejscowe stosowanie olejków eterycznych, zawsze rozcieńczaj je z olejem bazowym, np. konopnym, jojoba albo z opuncji figowej. Takie oleje gwarantują Twojej skórze dodatkowe właściwości pielęgnacyjne.

Dowiedz się, jak dobierać oleje do swojej skóry: https://magdalenajaglarz.pl/jak-dobierac-oleje-do-swojej-skory/.

Jak działają prawdziwe olejki eteryczne?

Aromaterapia naprawdę działa, jeśli korzystasz z prawdziwych olejków eterycznych. Do Twojego wyboru pozostają ekstrakty zapachowe pozyskiwane z różnych części roślin na całym świecie. Jedne z najpopularniejszych to:

  • olejek lawendowy – zawiera związki o właściwościach uspokajających, dzięki którym łagodzi objawy stresu i ułatwia zasypianie,
  • olejek różany – ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, dlatego może stanowić dodatek do kosmetyków pielęgnujących skórę,
  • olejek miętowy – zawiera mentol oddziałujący na receptory układu nerwowego w skórze i błonach śluzowych, przez co daje przyjemne wrażenie chłodu i orzeźwienia,
  • olejek cytrynowy – działa energetyzująco, orzeźwiając zmysły, sprawdzi się np. w biurowym dyfuzorze zapachowym.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i chcesz dowiedzieć się więcej na temat dbania o urodę i dobre samopoczucie, sprawdź bloga: https://magdalenajaglarz.pl/.

Czy olejki zapachowe są szkodliwe? Podsumowanie

Zarówno olejki zapachowe, jak i olejki eteryczne mogą pięknie pachnieć, dlatego wiele osób myli je ze sobą. Jednak jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie stosowania i cennych właściwościach prozdrowotnych olejków, wybieraj produkty naturalne, przebadane oraz certyfikowane. Pamiętaj, żeby stosować olejki eteryczne zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli chcesz aplikować je na skórę, rozcieńczaj je w neutralnych olejach bazowych.

google_news