Opinie na temat aut poleasingowych są podzielone. Jedni uważają, że poprzedni właściciel mocno eksploatuje samochód, inni, że to dobra inwestycja, która się opłaca. Jak jest naprawdę? Sprawdź, czy opłaca się kupić auto poleasingowe. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są najważniejsze zalety aut poleasingowych i na co należy zwrócić szczególną uwagę, kupując tego typu auto.
Auta poleasingowe – krótka charakterystyka
Auto poleasingowe to samochód, z którego klient korzystał w oparciu o umowę leasingu, a po jej zakończeniu, zrezygnował z wykupu i zwrócił samochód do firmy leasingowej. Na tej podstawie można wymienić kilka charakterystycznych cech, typowych dla aut poleasingowych.
- Po pierwsze: to auta, które od nowości miały tylko jednego właściciela.
- Po drugie: to samochody, które wróciły do firmy po wygaśnięciu umowy leasingowej.
- Po trzecie: wiek samochodu to zwykle kilka lat (najczęściej 3-4).
- Po czwarte: tego rodzaju auta, przed ponownym wystawieniem na sprzedaż, są dokładnie sprawdzane pod kątem ewentualnych wad.
Rodzaje aut poleasingowych
W ofercie aut poleasingowych można znaleźć trzy rodzaje samochodów:
- zwrócone przez klienta po zakończeniu umowy leasingowej,
To auta, które klienci zwracają do firmy leasingowej po wygaśnięciu umowy i braku wyrażenia chęci do ich wykupu. Takie samochody można ponownie wziąć w leasing, sfinansować za pomocą kredytu lub kupić za gotówkę.
- powindykacyjne,
Chodzi tu o samochody, które wróciły do firmy leasingowej, po wypowiedzeniu umowy klientowi, na skutek nieopłacania rat leasingowych. Takie auta można kupić za gotówkę lub sfinansować za pomocą kredytu albo leasingu.
- sprzedane po wykupieniu od leasingodawcy,
Dotyczy to aut, które klienci wykupili po zakończeniu umowy leasingowej, a następnie zdecydowali się je sprzedać. Aut należących do tej grupy nie można ponownie wziąć w leasing, ale można je kupić za gotówkę lub sfinansować kredytem.
Najważniejsze zalety aut poleasingowych
Kupno auta poleasingowego niesie ze sobą wiele korzyści. Jakich?
- Dobry stan techniczny
Auta poleasingowe mają skrupulatnie sprawdzany stan techniczny po zakończeniu umowy leasingowej. Nie trzeba się zatem obawiać, że kupione auto będzie miało ukryte usterki. Co więcej, umowa leasingowa nakłada na klienta obowiązek każdorazowego zgłaszania usterek (nawet tych najdrobniejszych) i usunięcia ich wyłącznie w autoryzowanym serwisie.
- Możliwość wglądu w historię serwisową pojazdu
Kupując auto poleasingowe, nie ma możliwości zakupu kota w worku. Potencjalny klient może podejrzeć historię pojazdu, w której są skrupulatnie odnotowywane wszystkie wizyty w serwisie oraz dokładnie opisany faktyczny stan techniczny pojazdu. Zatem nie ma ryzyka, że kupione auto np. zostało w przeszłości zalane, bo w przeciwnym razie, nie zostałoby dopuszczone do ponownej sprzedaży.
- Niewielki przebieg
Auta poleasingowe to samochody kilkuletnie, o niewielkim przebiegu. W ich przypadku nie ma mowy o cofniętym liczniku przebytych kilometrów. Wszystko dlatego, że ich dystrybucją zajmują się autoryzowani dealerzy.
- Młode auto
Auta poleasingowe mają średnio 3-4 lata, a więc to młode samochody. Niektóre modele, w momencie sprzedaży, nadal są objęte gwarancją producenta.
- Atrakcyjna cena
Ceny samochodów poleasingowych najczęściej są kilka- lub kilkanaście procent niższe od cen aut oferowanych przez prywatnych sprzedawców.
- Wygodna forma finansowania
Auto poleasingowe można kupić za gotówkę albo sfinansować kredytem lub leasingiem. Decyzja należy do kupującego, który może wybrać optymalny dla niego sposób zapłaty.
Gdzie kupić auto poleasingowe?
Auta poleasingowe najlepiej kupować od sprawdzonych sprzedawców, takich jak np. Automarket. Tylko wtedy można mieć pewność, że samochód, który został ponownie wystawiony na sprzedaż, jest w pełni sprawny i nie ma ukrytych wad. Wszystko dlatego, że Automarket przeprowadza skrupulatną weryfikację oferowanych pojazdów, a gdy zajdzie taka potrzeba – dokonuje napraw lub odświeżenia poszczególnych elementów. Co więcej, kupujący może otrzymać wgląd w pełną historię serwisową pojazdu. Dzięki temu, nie musi się obawiać, że np. kupi auto powypadkowe, a ten fakt zostanie zatajony w dokumentacji.
Zakup auta poleasingowego – o czym warto pamiętać?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, niezwykle istotne jest, żeby samochody poleasingowe kupować jedynie od sprawdzonych dealerów. Wtedy można mieć pewność, że auto będzie dokładnie sprawdzone i nie ma ukrytych wad. Chociaż oferty aut na prywatnych aukcjach lub w małych komisach, mogą być atrakcyjniejsze finansowo, nie ma pewności, czy oferowane tam samochody nie mają ukrytych usterek. Często nie można mieć pewności, co do przeszłości takich aut.
Przed zakupem auta poleasingowego, warto umówić się na jazdę testową i sprawdzić auto w warsztacie samochodowym. To szczególnie ważne, gdy kupujący nie ma pewności co do faktycznego stanu pojazdu. Dobrze jest też wybierać sprzedawców, którzy oferują gwarancję na pojazd. Kupując auto poleasingowe w Automarkecie, kupujący może przez 5 dni testować samochód, a jeśli rozmyśli się z zakupu – może dokonać darmowego zwrotu.
Jeśli klient nie orientuje się biegle w tematach motoryzacyjnych, może udać się do dealera ze specjalistą w tej dziedzinie, który doradzi mu zakup odpowiedniego auta.