Porady i inspiracje

Czy receptę na tabletkę „dzień po” można uzyskać online?

Tabletka „dzień po” stosunku może zostać zakupiona w aptece stacjonarnej, wcześniej jednak należy odbyć wizytę u lekarza i uzyskać receptę. Czy antykoncepcję awaryjną można zamówić online, przez Internet? Kto może skorzystać z tego rozwiązania i ile ono kosztuje? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Tabletka „dzień po” stosunku — co to takiego i gdzie ją kupić?

Tabletka „dzień po” stosunku to forma antykoncepcji awaryjnej, stosowana po odbytym stosunku płciowym bez zabezpieczenia lub kiedy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Lek może uchronić przed niechcianą ciążą, gdy doszło do pęknięcia prezerwatywy lub popełniono błędy w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, pomaga także w niebezpiecznych sytuacjach, takich jak np. gwałt i jego konsekwencji ciąża. Kupuje się go w aptece.

Tabletka „dzień po” w Polsce jest dostępna jedynie na receptę. Może ją przepisać lekarz dowolnej specjalności, nie tylko ginekolog. Receptę można uzyskać zarówno podczas wizyty stacjonarnej u lekarza, jak i na odległość. Niektóre podmioty medyczne oferują usługi w postaci konsultacji z lekarzem zdalnie, chociażby strona Nasza Recepta. Wystarczy wypełnić formularz (uzupełnić nazwę leku oraz udzielić informacji na temat obecnego stanu zdrowia), a następnie uiścić opłatę za prywatną konsultację medyczną. Później pozostaje oczekiwać na kontakt ze strony lekarza oraz wystawienie e-recepty.

Tabletka „dzień po” w Polsce — jakie preparaty są dostępne? Czy są skuteczne?

Tabletka „dzień po” w Polsce jest raczej łatwo dostępna. W aptekach można kupić jeden z dwóch rodzajów preparatów — zawierający lewonorgestrel lub octan uliprystalu. Substancje te oddziałują na endometrium oraz owulację tak, aby nie doszło do zapłodnienia. Jeśli chodzi o skuteczność tabletki „dzień po” stosunku, zależy ona od czasu zażycia leku po odbytym stosunku seksualnym bez zabezpieczenia.

Tabletka z lewonorgestrelem może zostać przyjęta do 72 godzin (3 dni) od stosunku płciowego, natomiast jej skuteczność wynosi do 84%, tymczasem tabletka z octanem uliprystalu może zostać zastosowana do 120 godzin (5 dni) po stosunku, a jej skuteczność wynosi prawie 98%. Jeśli jednak po przyjęciu tabletki „dzień po” stosunku wystąpiły wymioty, skuteczność może być zaniżona. W takiej sytuacji zalecane jest przyjęcie jeszcze jednej tabletki, ponieważ pierwsza mogła nie zapobiec ciąży.

Ile kosztuje tabletka „dzień po” w Polsce? Kto może ją kupić?

Tabletka „dzień po” stosunku może zostać zakupiona przez osobę w wieku powyżej 18 lat, pod warunkiem że nie ma ona przeciwwskazań medycznych do stosowania antykoncepcji awaryjnej. Przeciwwskazaniem może być np. uczulenie na lewonorgestrel lub octan uliprystalu. Tabletki „po” nie są wskazane również, gdy u kobiety zdiagnozowano ciężkie zaburzenia czynności wątroby. Jeśli chodzi o cenę, tabletki „dzień po” w Polsce kosztują od 35 do 150 złotych, w zależności od rodzaju preparatu. Do tego należy doliczyć jeszcze koszt prywatnej konsultacji z lekarzem, który może wynieść około 50-300 złotych, w zależności od rodzaju wizyty (stacjonarna/online) i specjalizacji.

Czy tabletka „dzień po” opóźnia okres? Jakie są inne możliwe działania niepożądane?

Tabletki „dzień po” stosunku należy stosować jedynie w uzasadnionych i nagłych przypadkach, wynika to z ryzyka wystąpienia różnych działań niepożądanych. Czy tabletka „dzień po” opóźnia okres? Jeśli antykoncepcja awaryjna zostanie zastosowana zgodnie z zaleceniami lekarza, nie powinna wiązać się z niebezpieczeństwem, natomiast możliwe są skutki uboczne w postaci zaburzeń cyklu miesiączkowego. Inne działania niepożądane, które zgłaszały kobiety stosujące tabletki „dzień po” to także:

  • bolesne miesiączkowanie,
  • krwawienia między cyklami,
  • mdłości,
  • nadmierna senność,
  • tkliwość piersi,
  • wahania nastroju,
  • zawroty głowy.
google_news