Porady i inspiracje

Czy twoja marka to czarodziej? Poznaj archetyp, który buduje wizję firmy

Komunikacja z wykorzystywaniem archetypów marki może pozwolić twojej firmie skuteczniej, lepiej, efektywniej komunikować się z odbiorcami, budować treści, ale i wzmacniać morale zespołu. Kluczowy jest odpowiedni wybór archetypu marki. Jednym z najbardziej działających na wyobraźnię jest czarodziej. Sprawdź, czy pasuje on do twojej marki.

Znajdź twój archetyp marki

Archetyp marki „Czarodziej” (ang. The Magician) to jeden z 12 archetypów marki zaproponowanych przez Margaret Mark i Carol S. Pearson w ich książce The Hero and the Outlaw dotyczącej strategii budowania marki. Koncepcja archetypów opiera się na teorii Carla Gustava Junga, według której istnieją postacie, związane z nimi uniwersalne wzorce zachowań (archetyp buntownika, archetyp mędrca, archetyp opiekuna, archetyp błazna) i motywy głęboko zakorzenione w ludzkiej podświadomości. Archetypy pomagają markom nawiązać emocjonalną więź z odbiorcami poprzez odwołanie się do tych uniwersalnych wzorców i wartości. Sięgnięcie po odpowiedni archetyp bohatera pomaga w kształtowaniu marki, przejrzystej komunikacji z odbiorcami i wzmocnieniu przekazu. Więcej o pozostałych archetypach znajdziesz tutaj: https://www.prissani.pl/blog/archetypy-marki-i-ich-zastosowanie-w-biznesie-online/

Archetyp czarodziej a dotarcie do grupy docelowej

Aby określić archetyp marki, trzeba poznać podstawowe wzorce. Archetyp marki czarodzieja wyróżnia się kilkoma kluczowymi cechami, które definiują jego unikalny charakter i sposób oddziaływania na odbiorców. Motto tego archetypu brzmi: „Wszystko jest możliwe”, co odzwierciedla jego głęboką wiarę w potencjał transformacji i odkrywania nowych możliwości. Głównym pragnieniem czarodzieja jest przemiana – zarówno na poziomie osobistym, jak i społecznym – oraz inspirowanie do eksploracji nieznanego.

Celem marki wpisującej się w ten archetyp jest uczynienie świata bardziej magicznym i inspirującym, poprzez oferowanie doświadczeń i rozwiązań, które przekraczają oczekiwania odbiorców. Jednocześnie czarodziej obawia się chaotycznych lub destrukcyjnych zmian, które mogłyby zakłócić harmonię i porządek. Dlatego jego strategia opiera się na świadomym przekształcaniu rzeczywistości – zamienianiu zwyczajnych doświadczeń w niezwykłe, dzięki wykorzystaniu wiedzy, technologii lub intuicji.

Czarodziej działa na poziomie emocji i wyobraźni. W marketingu oznacza to:

  • tworzenie narracji: Opowiadanie historii, które zmieniają postrzeganie rzeczywistości.
  • kreowanie doświadczeń: Produkty lub usługi, które zachwycają i zaskakują.
  • odwołanie do aspiracji: Pomoc w realizacji marzeń i wizji użytkowników.

Przykładem marek wpisujących się w archetyp czarodzieja są firmy, które kreują wizjonerskie rozwiązania lub budują swoje przesłanie na transformacyjnych doświadczeniach:

  • Disney – „spełnianie marzeń” i tworzenie magicznych światów.
  • Apple – rewolucyjne technologie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy i komunikujemy się.
  • Tesla – wizja przyszłości i wprowadzenie nowej jakości w motoryzacji

google_news