Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Czy warto pracować na umowę zlecenie?

Nie każda firma zatrudnia pracowników na etat. W ostatnim czasie dość popularną formą kontraktu staje się umowa zlecenie. Budzi to wiele kontrowersji, które wynikają głównie z nieznajomości tematu. Osoby szukające pracy obawiają się, że umowa zlecenie będzie dla nich bardzo niekorzystnym rozwiązaniem. Przyjrzyjmy się tej formie zatrudnienia.

Nie pomijaj ofert na umowę zlecenie

O tym, jaką formę zatrudnienia zaproponuje Ci pracodawca, dowiesz się zazwyczaj z oferty pracy dostępnej m.in. w serwisie internetowym Pracuj.pl. Z reguły ogłoszenia zawierają informację o tym, że praca wiąże się z zatrudnieniem na etat, czy też będzie miała inną formę. Zastanów się, czy jesteś nią zainteresowany, zanim odpowiesz na ofertę.

Wiele osób lekceważy zapis mówiący o tym, że zatrudnienie dotyczy umowy zlecenia. Zdarza się, że kandydat pomyślnie przechodzi przez pierwszy etap rekrutacji i rezygnuje z przyjęcia pracy tylko dlatego, że na rozmowie kwalifikacyjnej dostaje potwierdzenia, że oferta dotyczy umowy zlecenia.

Czym jest umowa zlecenie?

Umowa zlecenie jest jedną z form zatrudnienia. Podobnie, jak w przypadku umowy o pracę, zobowiązuje ona obie strony do wykonania określonej czynności. Od klasycznej umowy o pracę różni się m.in. tym, że pracodawca nie ma obowiązku opłacania comiesięcznych składek na ubezpieczenie chorobowe. Dla firmy oznacza to niższe koszty zatrudnienia, stąd popularność tej formy kontraktu. Z kolei dla pracownika brak opłaconych składek na ubezpieczenie chorobowe oznacza, że nie może on liczyć na świadczenia wypłacane w czasie choroby, która uniemożliwia mu wykonywanie pracy.

Dlaczego warto podpisać umowę zlecenie?

Na korzyść umowy zlecenia przemawia większa elastyczność przy wykonywaniu powierzonych zadań, jaką pracownikowi daje taka forma kontraktu. Może on pracować zdalnie, w dowolnie wybranej przez siebie porze dnia. Nie ważne jest też to, ile czasu zajmie mu wywiązanie się z obowiązku. Pracodawcę interesują tu jedynie efekty działań. Tych może oczekiwać od pracownika na po zakończeniu realizowanego zadania lub na poszczególnych jego etapach. Przygotuj się więc na regularne składanie raportów i sprawozdań ze swoich działań.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
góral bagienny
góral bagienny
3 lat temu

Paniusia seksowna 😛