Chociaż zwykle staramy się być możliwie jak najbardziej odpowiedzialni, czasem z różnych przyczyn może okazać się, że zastosowane przez nas środki zapobiegania ciąży okazały się nieskuteczne. Jeżeli nie chcemy ryzykować nieplanowanego zajścia w ciążę, możemy uciec się do ostatniej deski ratunku w postaci tak zwanej tabletki dzień po. Jak poprawnie zastosować antykoncepcję awaryjną i kiedy można to zrobić? W jaki sposób wpływa ona na nasz organizm? O czym należy pamiętać i jakie kroki podjąć, jeżeli podobne przypadki zdarzają nam się częściej?
1. Antykoncepcja awaryjna – co to jest?
2. Jak działają tabletki dzień po?
3. Na jakich zasadach można skorzystać z antykoncepcji awaryjnej?
4. Kiedy przydaje się tabletka dzień po?
5. Jak uzyskać receptę na tabletkę dzień po?
6. Co zrobić, gdy często trzeba wykorzystywać antykoncepcję awaryjną?
Antykoncepcja awaryjna – co to jest?
W normalnych warunkach o środkach antykoncepcyjnych myślimy jeszcze przed współżyciem. Metod do wyboru jest bardzo dużo, dzięki czemu każdy może znaleźć coś, co będzie mu odpowiadało. Jednak w sytuacji, gdy nie mamy pewności, że wybrany przez nas sposób zadziałał i boimy się zajścia w ciążę, możemy jeszcze dodatkowo zastosować tak zwaną antykoncepcję awaryjną. Poza ratowaniem sytuacji, gdy pękła prezerwatywa lub zapomnieliśmy o zastosowaniu innej formy antykoncepcji, tabletka dzień po jest również wykorzystywana w przypadku przemocy seksualnej, aby kobieta, która jej doświadczyła lub podejrzewa, że ktoś mógł ją wykorzystać nie ryzykowała dodatkowo niechcianej ciąży.
Jak działają tabletki dzień po?
Antykoncepcja awaryjna nie jest tożsama ze środkami mającymi wywołać wczesne poronienie. Ma ona formę tabletki zawierającej odpowiednią kompozycję hormonów, których zadaniem jest opóźnienie owulacji, a także zagęszczenie śluzu wewnątrz szyjki macicy, co utrudnia poruszanie się plemnikom. Z tego typu środków należy korzystać rozważnie, ponieważ zawierają one wysokie dawki hormonów, jednak mogą być bardzo przydatne w sytuacji, gdy inne formy antykoncepcji zawiodą. Warto jednak pamiętać, że gdy zarodek zdąży się już zagnieździć w endometrium macicy, tabletka po nie zadziała, ani też nie wyrządzi mu żadnej szkody.
Na jakich zasadach można skorzystać z antykoncepcji awaryjnej?
Podobnie jak w przypadku standardowej antykoncepcji hormonalnej, także i na tabletkę dzień po należy uzyskać receptę u ginekologa lub lekarza dowolnej innej specjalności, także rodzinnego. Do wyboru mamy jedną z dwóch opcji:
- Escapelle: produkt opiera się o działanie lewonorgestrelu. Należy przyjąć go do 72 godzin po odbyciu stosunku płciowego. Według przeprowadzonych badań klinicznych tabletka ta była nieskuteczna jedynie w 0,6-3,1% przypadków;
- EllaOne: jej głównym składnikiem jest octan uliprystalu. Można ją przyjąć do 150 godzin po odbyciu stosunku płciowego, co odpowiada aż 5 dniom. Badania dla tego produktu wskazują, że jego nieskuteczność waha się na poziomie 0,9-2,1% przypadków.
Antykoncepcję awaryjną może wypisać lekarz lub pracownik medyczny uprawniony do wystawiania e-recept. Możesz taki dokument otrzymać w przychodni online Dimedic (https://dimedic.eu/pl/lekarstwo/antykoncepcja-awaryjna)
Kiedy przydaje się tabletka dzień po?
Skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest wysoka i zdecydowanie może ona uchronić nas przed niechcianą ciążą. Należy jednak przestrzegać wymienionych przez producentów limitów czasowych. Po upływie 3-5 dni, w zależności od wybranego środka, nie będą już one skuteczne i nie ochronią nas przed zajściem w ciążę. Należy również pamiętać, że stosowanie antykoncepcji awaryjnej w żadnym wypadku nie może być traktowane jako zamiennik standardowych sposobów zapobiegania ciąży. Jeżeli będziemy używać jej zbyt często, możemy sobie poważnie zaszkodzić ze względu na wyższe stężenie hormonów zawarte w produkcie.
Jak uzyskać receptę na tabletkę dzień po?
Chociaż w większości krajów europejskich tabletkę EllaOne i inne można otrzymać bez recepty, u nas jest ona wymagana. Z tego względu, jeżeli podejrzewamy że doszło do zaburzenia działania wybranej metody antykoncepcji, należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Konsultacja telefoniczna z lekarzem rodzinnym Dimedic pozwoli nam na szybkie uzyskanie odpowiedniego dokumentu. Tabletkę dzień po możemy otrzymać w każdej aptece, a farmaceuta nie może odmówić nam sprzedaży, jeżeli posiadamy ważną receptę.
Co zrobić, gdy często trzeba wykorzystywać antykoncepcję awaryjną?
Chociaż skutki uboczne przy jednorazowym skorzystaniu z antykoncepcji awaryjnej nie są zbyt duże – najczęściej następuje przesunięcie syklu miesiączkowego, rzadziej ból głowy czy nudności – to jednak nie jest to metoda, którą możemy traktować jak każdy inny środek antykoncepcyjny. Jeżeli konieczność zastosowania produktu wynikła z faktu, że zapomnieliśmy zażyć normalne tabletki antykoncepcyjne, nakleić plaster czy też przygotować prezerwatywę, najlepszym wyjściem z sytuacji jest rozpatrzenie stosowania innej formy zabezpieczenia. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki środek wybrać czy jak dobrać tabletki antykoncepcyjne (https://dimedic.eu/pl/wiedza/jak-dobrac-tabletki-antykoncepcyjne), powinniśmy umówić się na konsultację z ginekologiem w Dimedic, który przedstawi nam dostępne opcje oraz zadba o to, by wybrać produkt najbardziej odpowiadający naszym potrzebom.
Szczerze mówiąc nie korzystałam nigdy z takiej awaryjnej antykoncepcji, mam swoje tabletki drovelis i one w zupełności zabezpieczają przed ciążą, niczego więcej nie trzeba już stosować