Czy wiesz, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich kryptowalut? Jednym ze sposobów jest wybór odpowiedniego portfela kryptowalut, w którym przechowujesz i zapisujesz swój klucz prywatny. Sprawdźmy zatem, jakie są rodzaje portfeli kryptowalut i który z nich będzie najlepszy w twoim przypadku.
Czym są kryptowaluty?
Teoretycznie prawie każdy już dziś wie, czym są kryptowaluty. Jednak w praktyce temat ten wciąż budzi pewne wątpliwości. Przypomnijmy zatem, że kryptowaluty to określenie wirtualnych pieniędzy, które nie mają fizycznej postaci. Niemniej jednak kryptowaluty mają wartość, co pozwala płacić nimi za produkty czy usługi. Oczywiście, jeśli dany sprzedawca akceptuje taki rodzaj płatności.
A skąd brać kryptowaluty? Przede wszystkim można je samodzielnie wydobywać, korzystając z mocy przeliczeniowej komputerów. Jednak szybszym i łatwiejszym sposobem na pozyskanie wirtualnych kryptowalut jest ich zakup, na przykład na przeznaczonej do tego giełdzie.
Gdy kupisz już krypowalutę, musisz ją odpowiednio przechowywać. Jak już wspomnieliśmy, ten rodzaj pieniędzy istnieje wyłącznie w postaci cyfrowej, co sprawia, że jest on podatny na ataki hakerów. Dlatego też krypowalutę, a w zasadzie tzw. klucze prywatne, przechowuje się w specjalnie do tego przeznaczonych portfelach. Przyjrzymy się, jak one działają.
Po co są portfele kryptowalut i jakie są ich rodzaje?
Korzystanie z zakupionych lub wydobytych kryptowalut wymaga posiadania klucza prywatnego. Jest to rodzaj długiego, alfanumerycznego hasła, które umożliwia przesyłanie wirtualnych pieniędzy. I do przechowywania właśnie takich kluczy prywatnych służą portfele kryptowalut.
Co ważne, jeśli stracisz dostęp do swojego klucza prywatnego, to tak jakbyś stracił wszystkie swoje wirtualne pieniądze, które są z nim powiązane. Dlatego tak ważne jest, w jakim portfelu trzymasz swoją kryptowalutę.
Portfele kryptowalut dzielimy na:
- internetowe (software wallet),
- sprzętowe (hardware wallet),
- papierowe (paper wallet).
Portfele internetowe należą do grupy portfeli gorących (tzw. hot wallet) i mają postać aplikacji, która cały czas znajduje się w trybie online. Z jednej strony cechuje je duża wygoda użytkowania, ale są one bardziej podatne na ataki hakerskie. Najczęściej stosuje się je przy niewielkich kwotach kryptowalut.
Portfele sprzętowe i papierowe to tzw. portfele zimne (cold wallet), które działają offline. Mają one postać fizyczną. W przypadku portfeli sprzętowych są to niewielkie urządzenia przypominające pendrive`y z ekranami LCD. Takie rozwiązanie sprawdzi się przy większych kwotach, które chcesz uchronić przed atakiem hakerów. Z kolei portfel papierowy to po prostu dane dostępu zapisane na kartce papieru, którą możesz przechowywać w sejfie. Przy czym warto pamiętać, że jeśli taka kartka ulegnie zniszczeniu, bezpowrotnie stracisz dostęp do swoich kryptowalut.
Więcej o portfelach kryptowalut przeczytasz na stronie kontomaniak.pl.
Gdzie kupić kryptowaluty?
Wiesz już, gdzie przechowywać wirtualne pieniądze. Czas zatem zastanowić się, gdzie można je zakupić. Jednym z najbezpieczniejszych i sprawdzonych sposobów na pozyskanie kryptowalut są specjalne giełdy. Na rynku działa wiele giełd kryptowalut, a specjalny ranking podpowie ci, które z nich są najlepsze. W takim Rankingu Giełd Kryptowalut szybko porównasz poszczególne oferty i zdecydujesz, która z nich najbardziej ci odpowiada.
Jak bezpiecznie kupować kryptowaluty?
Chcesz mieć pewność, że bezpiecznie kupujesz kryptowaluty? W takim razie przeprowadzaj transakcje tylko na sprawdzonych giełdach kryptowalut, które cieszą się dobrą opinią. Do tego zawsze stosuj dwuetapową weryfikację (2FA), dzięki czemu twoje konto na giełdzie będzie skuteczniej chronione przed atakami hakerów. Pamiętaj także, aby nie klikać w nieznane linki i nigdzie nie podawać danych do logowania do konta na giełdzie.
Jeśli zamierzasz inwestować w kryptowaluty, musisz zadbać o ich bezpieczeństwo. Zapewni ci je odpowiednia giełda, na której zakupisz wirtualne pieniądze oraz portfel kryptowalut, w którym przechowasz klucz prywatny. Dzięki nim zabezpieczysz się przed utratą zainwestowanych oszczędności.