W Szpitalu Śląskim powstała Szkoła Rodzenia „Rodzimy w Cieszynie”. Wyjątkowe zajęcia przygotują przyszłych rodziców z powiatu cieszyńskiego do życiowych ról mamy i taty. Szkołę prowadzą wykwalifikowane położne i pielęgniarki, które na co dzień pracują w placówce. Bogaty program zajęć zapewni uczestnikom wsparcie emocjonalne, dużą dawkę wiedzy oraz praktyczne umiejętności niezbędne w okresie ciąży, porodu i podczas pierwszych chwil maleństwa na świecie. Na zajęcia mogą zapisywać się kobiety od 26. tygodnia ciąży wraz z osobą towarzyszącą.
Przyszłych rodziców, którzy spodziewają się upragnionego maleństwa, nurtują liczne i trudne pytania: jak przygotować się do narodzin dziecka, jak pielęgnować noworodka i w jaki sposób zapewnić mu bezpieczną i troskliwą opiekę. Z pomocą przychodzą zajęcia w szkole rodzenia. Stanowią nieocenione źródło wiedzy i umiejętności, które pomogą przyszłym rodzicom przejść przez każdy etap ich nowej, wspaniałej roli. Aby zapewnić pełne wsparcie parom z powiatu cieszyńskiego, które spodziewają się dziecka, powstała Szkoła Rodzenia „Rodzimy w Cieszynie” w Szpitalu Śląskim. To wyjątkowe miejsce, które powstało z inicjatywy samych położnych i pielęgniarek pracujących na co dzień na Bloku Porodowym oraz w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym i Neonatologicznym placówki. W ten sposób szpital chce zapewnić kompleksową opiekę przyszłym mamom już od okresu ciąży, poprzez poród w placówce i czas połogu.
Cotygodniowe wykłady i ćwiczenia praktyczne
Zajęcia w szkole rodzenia „Rodzimy w Cieszynie” w Szpitalu Śląskim odbywać się będą w 6-tygodniowych cyklach. W każde wtorkowe popołudnie prowadzone będą wykłady i ćwiczenia w sali konferencyjnej na parterze, tuż przy wejściu głównym. Pierwsze spotkanie odbędzie się już w najbliższy wtorek, 20 czerwca o 16.00 i tym samym rozpocznie pierwszy cykl zajęć, który potrwa przez 6 kolejnych tygodni. Następny nowy cykl prawdopodobnie wystartuje już w lipcu. Na zajęcia mogą zapisywać się kobiety ciężarne od 26. tygodnia ciąży wraz z osobą towarzyszącą. Spotkania to nie tylko wiedza i praktyczne umiejętności, ale także przygotowanie emocjonalne do wyjątkowych ról oraz możliwość nawiązania bliskiej relacji z personelem, który będzie wspierał rodziców w najważniejszych, pierwszych chwilach podczas narodzin dziecka.
– Zajęcia w naszej szkole rodzenia składać się będą z części teoretycznej i praktycznej. Podczas ćwiczeń przyszli rodzice będą mieli możliwość nauczenia się technik oddechowych podczas porodu, wykorzystania worków sako, mat, materacy i piłek w pozycjach wertykalnych, pozycji relaksacyjnych oraz ćwiczeń Kegla, które mają na celu wzmacnianie mięśni dna miednicy. Uczestnicy zdobędą także umiejętności niezbędne podczas pielęgnacji noworodka – przewijanie, przebieranie, kąpiel czy odpowiednia higiena oczu, uszu i noska. Szczegółowo omówimy również przygotowanie przyszłej mamy do karmienia piersią i nauczymy odpowiednich pozycji z wykorzystaniem poduszek laktacyjnych. Poruszone zostaną także zagadnienia stabilizacji laktacji i radzenia sobie z problemami laktacyjnymi – wyjaśnia Wiktoria Zawadzka, położna Szpitala Śląskiego oraz liderka Szkoły Rodzenia „Rodzimy w Cieszynie” i dodaje: Część wykładowa z kolei dotyczyć będzie m.in. przebiegu porodu, cięcia cesarskiego, technik łagodzenia bólu porodowego, pierwszych chwil życia dziecka, kontaktu skóra do skóry oraz procedur medycznych wykonywanych u noworodka w szpitalu. Omówimy również okres połogu i tego, co dzieje się z organizmem kobiety tuż po porodzie. Zaufanie, zrozumienie i empatia to kluczowe cechy naszej opieki nad pacjentkami. Podczas zajęć w szkole rodzenia jako położne będziemy mogły bliżej poznać przyszłe pacjentki i nawiązać wspólną relację. Z niecierpliwością i ogromną radością czekamy na wszystkich przyszłych rodziców z naszego regionu. Serdecznie zapraszamy!
Tematy cotygodniowych spotkań obejmować będą takie zagadnienia, jak:
- Poród siłami natury.
- Łagodzenie bólu porodowego, ochrona krocza, cięcie cesarskie.
- Karmienie piersią, czyli niech popłynie rzeka mleka.
- Plan porodu, torba do porodu, połóg, bankowanie krwi pępowinowej.
- Pierwsze wspólne chwile, pobyt w szpitalu i pielęgnacja noworodka.
- Wędzidełko podjęzykowe, podstawy pierwszej pomocy noworodka.
Cykl zajęć zamknie zwiedzanie Bloku Porodowego oraz Oddziałów Ginekologiczno-Położniczego i Neonatologicznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
– Dbałość o najwyższą jakość opieki okołoporodowej i świadczenie profesjonalnej opieki medycznej w zakresie położnictwa dla mieszkanek powiatu cieszyńskiego, to dla nas kwestie priorytetowe. Rozpoczęcie działalności szkoły rodzenia przy Szpitalu Śląskim jest także wyrazem ogromnego zaangażowania placówki w zapewnienie tej kompleksowej opieki, zarówno przed narodzinami dziecka, jak i podczas porodu i pobytu w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym i Neonatologicznym. Warto podkreślić, że szkoła rodzenia powstała z inicjatywy położnych i jest najlepszym dowodem dla ich oddanej pracy, pasji i wysiłku, za co serdecznie dziękuję – podsumowuje Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Jak się zapisać?
Każda przyszła mama, która chce zapisać się na zajęcia w Szkole Rodzenia „Rodzimy w Cieszynie”, powinna wypełnić formularz rejestracyjny na stronie: https://szpitalslaski.pl/strona-529-rodzimy_w_cieszynie_formularz_kontaktowy.html. Wystarczy uzupełnić dane i zapoznać się regulaminem zajęć. Koszt udziału w zajęciach to kwota 440 zł za osobę (parę). Zgodnie z regulaminem możliwe jest uzyskanie 50% rabatu po odbyciu porodu w cieszyńskiej placówce.
Szkoła Rodzenia „Rodzimy w Cieszynie” współpracuje z wiodącymi firmami w zakresie produktów dla noworodków. Dzięki temu przyszli rodzice podczas zajęć będą mogli zaznajomić się z różnymi możliwościami, w jaki sposób skompletować odpowiednią dla maleństwa wyprawkę. Na każdą z par, która zapisze się na zajęcia, czekają pakiety prezentowe przygotowane przez położne przy współpracy z firmami partnerskimi.
Szczegółowe informacje dostępne są na profilu Facebook Szkoły Rodzenia „Rodzimy w Cieszynie”: https://www.facebook.com/profile.php?id=100092758826847
W N.Targu mają doświadczenie co i jak.