Wydarzenia Cieszyn

Dla wszystkich, którzy kochają śpiew. „Viva il canto” po raz 31.

Kasia Łaska. Fot. Organizatorzy, vivailcanto.pl

Program festiwalu „Viva il canto” to prawdziwy majstersztyk, łączący monumentalne dzieła, muzykę kameralną i sakralną, ale też wszystkim znane wielkie przeboje filmowe oraz jazz! Tym, co spaja festiwalowe pozycje, jest najwyższy poziom artystyczny i – jak zawsze – wielka pasja do muzyki wokalnej.

Już po raz 31. wystartuje słynne cieszyńskie święto śpiewu. Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” odbędzie się w dniach od 23 do 30 września. Najpiękniejsza muzyka rozbrzmi w najpiękniejszych wnętrzach Cieszyna.

– To już ponad 30 lat historii tego wydarzenia muzycznego, które od roku 1992 zaprasza do Cieszyna melomanów. Znajdują tu swoją muzykę miłośnicy opery, operetki i musicalu, publiczność oczekująca wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych, a także ci, którzy lubią jazz i muzykę popularną. Zróżnicowana oferta festiwalowa adresowana jest do starszej i młodszej publiczności, do wytrawnych melomanów i do tych, którzy dopiero chcą rozpocząć muzyczną przygodę, do wszystkich, którzy kochają śpiew – mówi Małgorzata Mendel, dyrektor festiwalu.

– W programie tegorocznej edycji, nieco bardziej kameralnej niż poprzednie, znajdą się m.in. muzyka sakralna, pieśni Moniuszki zaaranżowane w nowej, jazzowej stylistyce, z wykorzystaniem elementów klasyki i etno, wyjątkowy koncert Kasi Łaskiej, polskiej Elsy z Krainy Lodu, koncert z uwielbianymi przez publiczność utworami z operetek i musicali, a także niezwykle interesujące wykonanie Carminy Burana Carla Orffa – wylicza Małgorzata Mendel.

Cieszyńskie święto śpiewu zainauguruje – 23 września o 19.00 w kościele NMP – muzyka sakralna, bez której melomani nie wyobrażają sobie festiwalu. Wstęp na to jedno wydarzenie jest bezpłatny. Tym razem w muzycznym dialogu spotkają się dwie śpiewaczki: Ewa Tracz – sopran i Roksana Wardenga – mezzosopran, których udział gwarantuje wieczór pełen wyjątkowego klimatu, tym bardziej, że do śpiewaczek dołączy Tomasz Orlow – wybitny organista i improwizator. W programie koncertu znajdą się perły muzyki sakralnej, m.in. Ave Maria W. Gomeza, F. Schuberta, G. Donizettiego, fragmenty dzieł oratoryjnych G. Rossiniego i W. A. Mozarta, a wyjątkowym dopełnieniem będą improwizacje organowe Tomasz Orlowa.

Już 24 września czeka nas spektakularne muzyczne wydarzenie. Niejeden miłośnik klasyki marzył, by to monumentalne dzieło usłyszeć na żywo, a „Viva il canto” rzecz jasna spełnia takie marzenia. O 18.00 w Teatrze im. A. Mickiewicza, miejscu wręcz pod to skrojonym, rozbrzmi Carmina Burana Carla Orffa, czyli jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów muzyki klasycznej. I to z jakim rozmachem, bowiem będzie się można delektować wersją na chór mieszany, chór dziecięcy, solistów, dwa fortepiany i zespół instrumentów perkusyjnych. Na scenie pojawi się ponad 130 wykonawców! Wystąpią: utytułowany Zabrzański Chór „Resonans con tutti”, chór dziecięcy będący częścią Permoník Choir Karviná (Czechy), jednego z najlepszych chórów na świecie, pianiści: Mirella Malorny-Konopka i Grzegorz Biegas, perkusiści: Aleksander Kulawik, Adam Bonk, Jacek Dwojak, Mateusz Garstecki, Tomasz Kowalczyk, Łucja Zahorska oraz wspaniali soliści: Ewelina Szybilska – sopran, Jan Jakub Monowid – kontratenor, Stanislav Kuflyuk – baryton, Waldemar Gałązka – dyrygent. Festiwalowa Carmina Burana zostanie wykonana nie na trzy, a na cztery głosy solowe… Tym czwartym będzie słowo Tadeusza Sławka, wybitnego literaturoznawcy, poety, tłumacza i eseisty. Autorskie „wariacje” profesora na temat oryginalnych, łacińskich tekstów średniowiecznych poprzedzą każdą z trzech części dzieła, co będzie jakże cennym dopełnieniem wieczoru. Przed nami jedno z najważniejszych kulturalnych wydarzeń roku w regionie!

Warto zwrócić uwagę na subtelniejszą, choć także zaskakującą festiwalową propozycję. To, zaplanowany na 28 września o 18.00 w Domu Narodowym, projekt „Moniuszko Zaczarowany”. Magda Brudzińska, charyzmatyczna wokalistka, altowiolistka, aranżerka i producentka muzyczna, powraca wraz ze swoim zespołem do Cieszyna z nieszablonowymi aranżacjami pieśni Moniuszki. Uczyniła z nich wspaniałe przeboje na miarę XXI wieku. Artystka jest znana w Europie z wykonań muzyki aszkenazyjskiej, bałkańskiej, romskiej i polskiej w nowoczesnych aranżacjach. Odważnie i pięknie łączy tradycję z nowoczesnością, a folkowe brzmienie przeplata elementami jazzu, muzyki klasycznej i popu.

Na kolejny koncert z wytęsknieniem czekają dzieci (także te już całkiem duże). 29 września o 18.00 w Domu Narodowym z programem „Moja bajka” wystąpi Kasia Łaska, którą rozsławiły nagrania do dwóch przebojowych filmów animowanych serii „Kraina Lodu”. Jej wersje „Let it go” i „Into the unknown”, czyli szalenie popularne „Mam tę moc” i „Chcę uwierzyć snom” należą do najlepszych na świecie, a z tym drugim utworem wokalistka wystąpiła na oscarowej gali jako pierwsza polska artystka w historii. W Domu Narodowym wybrzmią jeszcze m.in. takie hity, jak „Moon river”, „Wyśniłam sen” i „Never enough”. Wokalistce i aktorce najważniejszych teatrów muzycznych w Polsce będą towarzyszyć: Przemysław Zalewski (instrumenty klawiszowe), Mateusz Owczarek (gitara), Maciej Magnuski (bass) i Kornel Kondrak (perkusja).

„W świecie beztroskich, muzycznych podróży” znajdziemy się podczas finałowego koncertu, który odbędzie się 30 września o 18.00 w Domu Narodowym. Przed nami niezwykła muzyczna podróż do świata, w którym można bezkarnie poromansować, skosztować dobrego wina, zatańczyć, spotkać wiele lubianych postaci i przypomnieć sobie całe mnóstwo melodii do dziś niezapomnianych. Ten świat to „operetka, musical i piosenka”, jak brzmi nazwa projektu. „Wielka sława to żart”, „Twoim jest serce me”, „Graj”, „Cyganie”, „Mamma”, „Granada”, „Śnić sen”, „Gdybym był bogaty”, „Miłość to niebo na ziemi”, „Przetańczyć całą noc” – te i wiele innych przebojów usłyszymy podczas zwieńczenia „Viva il canto”. W tę magiczną podróż zabiorą nas: Iwona Socha – sopran, Adam Sobierajski – tenor, Adam Szerszeń – baryton, Mirella Malorny-Konopka – fortepian.

Festiwal organizuje Stowarzyszenie „Via Musica” w Cieszynie we współpracy z COK Domem Narodowym. Odbywa się też dzięki wsparciu samorządów Cieszyna i powiatu cieszyńskiego oraz województwa śląskiego.

Szczegółowy program i informacje o zakupie biletów znajdziesz na stronie internetowej (www.vivailcanto.pl).

 

google_news