Program festiwalu „Viva il canto” to prawdziwy majstersztyk, łączący monumentalne dzieła, muzykę kameralną i sakralną, ale też wszystkim znane wielkie przeboje filmowe oraz jazz! Tym, co spaja festiwalowe pozycje, jest najwyższy poziom artystyczny i – jak zawsze – wielka pasja do muzyki wokalnej.
Już po raz 31. wystartuje słynne cieszyńskie święto śpiewu. Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” odbędzie się w dniach od 23 do 30 września. Najpiękniejsza muzyka rozbrzmi w najpiękniejszych wnętrzach Cieszyna.
– To już ponad 30 lat historii tego wydarzenia muzycznego, które od roku 1992 zaprasza do Cieszyna melomanów. Znajdują tu swoją muzykę miłośnicy opery, operetki i musicalu, publiczność oczekująca wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych, a także ci, którzy lubią jazz i muzykę popularną. Zróżnicowana oferta festiwalowa adresowana jest do starszej i młodszej publiczności, do wytrawnych melomanów i do tych, którzy dopiero chcą rozpocząć muzyczną przygodę, do wszystkich, którzy kochają śpiew – mówi Małgorzata Mendel, dyrektor festiwalu.
– W programie tegorocznej edycji, nieco bardziej kameralnej niż poprzednie, znajdą się m.in. muzyka sakralna, pieśni Moniuszki zaaranżowane w nowej, jazzowej stylistyce, z wykorzystaniem elementów klasyki i etno, wyjątkowy koncert Kasi Łaskiej, polskiej Elsy z Krainy Lodu, koncert z uwielbianymi przez publiczność utworami z operetek i musicali, a także niezwykle interesujące wykonanie Carminy Burana Carla Orffa – wylicza Małgorzata Mendel.
Cieszyńskie święto śpiewu zainauguruje – 23 września o 19.00 w kościele NMP – muzyka sakralna, bez której melomani nie wyobrażają sobie festiwalu. Wstęp na to jedno wydarzenie jest bezpłatny. Tym razem w muzycznym dialogu spotkają się dwie śpiewaczki: Ewa Tracz – sopran i Roksana Wardenga – mezzosopran, których udział gwarantuje wieczór pełen wyjątkowego klimatu, tym bardziej, że do śpiewaczek dołączy Tomasz Orlow – wybitny organista i improwizator. W programie koncertu znajdą się perły muzyki sakralnej, m.in. Ave Maria W. Gomeza, F. Schuberta, G. Donizettiego, fragmenty dzieł oratoryjnych G. Rossiniego i W. A. Mozarta, a wyjątkowym dopełnieniem będą improwizacje organowe Tomasz Orlowa.
Już 24 września czeka nas spektakularne muzyczne wydarzenie. Niejeden miłośnik klasyki marzył, by to monumentalne dzieło usłyszeć na żywo, a „Viva il canto” rzecz jasna spełnia takie marzenia. O 18.00 w Teatrze im. A. Mickiewicza, miejscu wręcz pod to skrojonym, rozbrzmi Carmina Burana Carla Orffa, czyli jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów muzyki klasycznej. I to z jakim rozmachem, bowiem będzie się można delektować wersją na chór mieszany, chór dziecięcy, solistów, dwa fortepiany i zespół instrumentów perkusyjnych. Na scenie pojawi się ponad 130 wykonawców! Wystąpią: utytułowany Zabrzański Chór „Resonans con tutti”, chór dziecięcy będący częścią Permoník Choir Karviná (Czechy), jednego z najlepszych chórów na świecie, pianiści: Mirella Malorny-Konopka i Grzegorz Biegas, perkusiści: Aleksander Kulawik, Adam Bonk, Jacek Dwojak, Mateusz Garstecki, Tomasz Kowalczyk, Łucja Zahorska oraz wspaniali soliści: Ewelina Szybilska – sopran, Jan Jakub Monowid – kontratenor, Stanislav Kuflyuk – baryton, Waldemar Gałązka – dyrygent. Festiwalowa Carmina Burana zostanie wykonana nie na trzy, a na cztery głosy solowe… Tym czwartym będzie słowo Tadeusza Sławka, wybitnego literaturoznawcy, poety, tłumacza i eseisty. Autorskie „wariacje” profesora na temat oryginalnych, łacińskich tekstów średniowiecznych poprzedzą każdą z trzech części dzieła, co będzie jakże cennym dopełnieniem wieczoru. Przed nami jedno z najważniejszych kulturalnych wydarzeń roku w regionie!
Warto zwrócić uwagę na subtelniejszą, choć także zaskakującą festiwalową propozycję. To, zaplanowany na 28 września o 18.00 w Domu Narodowym, projekt „Moniuszko Zaczarowany”. Magda Brudzińska, charyzmatyczna wokalistka, altowiolistka, aranżerka i producentka muzyczna, powraca wraz ze swoim zespołem do Cieszyna z nieszablonowymi aranżacjami pieśni Moniuszki. Uczyniła z nich wspaniałe przeboje na miarę XXI wieku. Artystka jest znana w Europie z wykonań muzyki aszkenazyjskiej, bałkańskiej, romskiej i polskiej w nowoczesnych aranżacjach. Odważnie i pięknie łączy tradycję z nowoczesnością, a folkowe brzmienie przeplata elementami jazzu, muzyki klasycznej i popu.
Na kolejny koncert z wytęsknieniem czekają dzieci (także te już całkiem duże). 29 września o 18.00 w Domu Narodowym z programem „Moja bajka” wystąpi Kasia Łaska, którą rozsławiły nagrania do dwóch przebojowych filmów animowanych serii „Kraina Lodu”. Jej wersje „Let it go” i „Into the unknown”, czyli szalenie popularne „Mam tę moc” i „Chcę uwierzyć snom” należą do najlepszych na świecie, a z tym drugim utworem wokalistka wystąpiła na oscarowej gali jako pierwsza polska artystka w historii. W Domu Narodowym wybrzmią jeszcze m.in. takie hity, jak „Moon river”, „Wyśniłam sen” i „Never enough”. Wokalistce i aktorce najważniejszych teatrów muzycznych w Polsce będą towarzyszyć: Przemysław Zalewski (instrumenty klawiszowe), Mateusz Owczarek (gitara), Maciej Magnuski (bass) i Kornel Kondrak (perkusja).
„W świecie beztroskich, muzycznych podróży” znajdziemy się podczas finałowego koncertu, który odbędzie się 30 września o 18.00 w Domu Narodowym. Przed nami niezwykła muzyczna podróż do świata, w którym można bezkarnie poromansować, skosztować dobrego wina, zatańczyć, spotkać wiele lubianych postaci i przypomnieć sobie całe mnóstwo melodii do dziś niezapomnianych. Ten świat to „operetka, musical i piosenka”, jak brzmi nazwa projektu. „Wielka sława to żart”, „Twoim jest serce me”, „Graj”, „Cyganie”, „Mamma”, „Granada”, „Śnić sen”, „Gdybym był bogaty”, „Miłość to niebo na ziemi”, „Przetańczyć całą noc” – te i wiele innych przebojów usłyszymy podczas zwieńczenia „Viva il canto”. W tę magiczną podróż zabiorą nas: Iwona Socha – sopran, Adam Sobierajski – tenor, Adam Szerszeń – baryton, Mirella Malorny-Konopka – fortepian.
Festiwal organizuje Stowarzyszenie „Via Musica” w Cieszynie we współpracy z COK Domem Narodowym. Odbywa się też dzięki wsparciu samorządów Cieszyna i powiatu cieszyńskiego oraz województwa śląskiego.
Szczegółowy program i informacje o zakupie biletów znajdziesz na stronie internetowej (www.vivailcanto.pl).