Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Do obiegu trafił 500-złotowy banknot

Dzisiaj Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowy banknot o nominale 500 złotych.

– Wprowadzenie go do obiegu ułatwi rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz zmniejszy koszty obsługi pieniądza zarówno dla przedsiębiorców, jak i banku centralnego. Pozwoli również na lepsze zarządzanie przez NBP zapasem banknotów obiegowych. Narodowy Bank Polski obserwuje w ostatnich latach wzrost obrotu gotówkowego oraz większe zainteresowanie obywateli banknotami o wysokich nominałach – uzasadniają w NBP.

To kolejny banknot z serii „Władcy polscy”. Znajduje się na nim wizerunek Jana III Sobieskiego, pochodzący z jego medalionu koronacyjnego. Na przedniej stronie banknotu król jest zwrócony w stronę stylizowanego wizerunku herbu rodu Sobieskich noszącego nazwę Janina. Po prawej stronie portretu władcy widoczny jest szyszak husarski. Na odwrotnej stronie banknotu znajdują się: orzeł w koronie i pałac w Wilanowie. Banknot jest utrzymany w kolorystyce szarobrązowej, niebieskiej, bordowej i zielonej.

Prace projektowe nad nowym banknotem trwały dwa lata. Autorem projektu graficznego jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował również pozostałe polskie banknoty obiegowe o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments