Do Szpitala Śląskiego w Cieszynie trafił nowoczesny autorefraktometr. Urządzenie służy do diagnozowania pacjentów w zakresie wady wzroku, przygotowania do zabiegów operacyjnych, w tym kalkulowania wszczepienia soczewki wewnątrz gałkowej oraz wsparcia w sytuacjach pooperacyjnych. To dar diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, zakupiony dzięki jesiennej akcji Fundusz dla Żywych.
Zwierzchnik diecezji cieszyńskiej, bp Adrian Korczago, w obecności dyrektora Szpitala Śląskiego w Cieszynie, Adama Śliża, a także jego zastępcy Bogusławy Baran oraz oddziałowej okulistyki Sylwii Ziółkowskiej, oficjalnie przekazał zakupiony sprzęt na ręce ordynator oddziału okulistyki, dr n.med. Agaty Plech.
Autorefraktometr kosztował ponad 29 000 zł. Urządzenie umożliwia precyzyjne określenie refrakcji oka, a zwłaszcza umożliwia przeprowadzenie badań u pacjentów w różnym wieku, w tym o ograniczonej współpracy.
Bp Adrian Korczago życzył błogosławieństwa w przeprowadzeniu precyzyjnych operacji, jak i w codziennej pracy. Ordynator, jak i dyrektor Szpitala Śląskiego, podziękowali za otrzymany dar. “Podziękowania te kierujemy w stronę tych wszystkich, którzy przyłączyli się do akcji Fundusz dla Żywych się przyłączyli. Równocześnie zachęcamy do dalszego składania darów na ten cel, nie tylko w okolicach 1 listopada, ale także podczas uroczystości pogrzebowych. Wspólnie możemy pomóc. Jest jeszcze wiele potrzeb!” – czytamy w komunikacie diecezji cieszyńskiej.
“Fundusz dla żywych” to inicjatywa diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, powstała w związku z obchodzoną 1 listopada Pamiątką Umarłych. Prowadzona już od kilku lat akcja ma na celu podkreślenie dostrzeżenia potrzeb osób żyjących wokół nas, przy równoczesnej rezygnacji z przesadnego koncentrowania się na kulcie zmarłych. Ewangelicy zachęcają – nie tylko przy okazji listopadowych świąt, ale także przy okazji pogrzebów – by symbolicznie dekorować groby zmarłych wiązanką w imieniu całej rodziny czy wszystkich bliskich bądź znajomych, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekazać osobom potrzebującym. W ten sposób nie tylko pomagamy innym ludziom, ale także naszej planecie, ograniczając jej zanieczyszczenie oraz zmniejszając na cmentarzach koszty ich utrzymania, które są wysokie ze względu na wywóz śmieci. A tych przybywa nie tylko po 1 listopada.