Patrole w masywach leśnych. Wszystko dla ochrony środowiska i zwierząt

W masywach leśnych pojawiły się wspólne patrole policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej oraz straży  leśnej. Wszystko po to, aby zapobiegać działaniom kłusowniczym czy też celowemu płoszeniu dzikiej zwierzyny. Mundurowi zwracają uwagę również na wjeżdżanie do lasów pojazdami mechanicznymi.

Mundurowi wspólnie kontrolują tereny leśne, zwracając uwagę na potencjalnych kłusowników, czy zbierających poroże, którzy celowo płoszą dziką zwierzynę. W trakcie wspólnych patroli służby zwracają również uwagę na stosowanie się do zakazów wjazdów do lasów osób nieuprawnionych. Stróże prawa kontrolują też osoby spacerujące z psami, przypominając o obowiązku prowadzenia swoich czworonogów na smyczy.

Policja przypomina, że zbierając zrzuty poroża zabronione jest płoszenie czy dokarmianie zwierzyny, w lesie zabronione jest hałasowanie oraz używanie sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcia alarmu, zabronione jest niszczenie gleby, runa leśnego, krzewów i drzew, wchodzenie na uprawy leśne, które mają do 4 metrów wysokości, powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne, ostoje zwierząt, źródliska rzek i potoków, obszary zagrożone erozją. W porze nocnej nie można używać latarek i reflektorów, których światło płoszy zwierzynę.

– Nie zaśmiecaj lasu oraz szanuj przyrodę. Informacje o niszczeniu środowiska można przekazywać również za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem której istnieje możliwość wskazania obszaru, na którym m.in. uprawiane jest kłusownictwo, niszczona jest zieleń lub organizowana jest nielegalna wycinka drzew. Katalog zgłoszeń jest bardzo rozbudowany, dlatego zachęcamy, by skorzystać również z takiej formy przekazywania nam swoich podejrzeń o zabronionych czynach popełnianych przeciwko zwierzętom i środowisku – mówi Mirosława Piątek, rzecznik prasowy żywieckiej komendy.

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja