Posadzili las modrzewi

Zdjęcia: Magdalena Nycz

Młodzież założyła rękawice i w ruch poszły kilofy oraz kostury. W poniedziałek, 14 kwietnia, na terenie Leśnictwa Kamienica w Bielsku-Białej odbyła się akcja sadzenia drzew, w której wzięli udział uczniowie bielskiego „Mechanika”.

W listopadzie tego roku Zespół Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej będzie obchodził jubileusz 75-lecia istnienia. Z tej okazji grupa uczniów placówki wzięła udział w przedsięwzięciu „sadziMY 75 drzew na 75-lecie szkoły”. Byli to głównie uczniowie, którzy należą do Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Górski Azymut” im. Andrzeja Zawady. Akcja była też nawiązaniem do ubiegłorocznego jubileuszu 100-lecia istnienia w Bielsku-Białej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Inicjatywa wpisała się także w ogólnopolską akcję „Lasy na nowe 100-lecie”, organizowaną przez Lasy Państwowe w celu aktywnej edukacji ekologicznej młodzieży.

Oprócz młodzieży w akcji wzięli udział między innymi: dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych Jacek Zieliński, wicedyrektor i opiekunka Szkolnego Koła PTT Jolanta Kujawska-Tomasik, prezes Oddziału PTT w Bielsku-Białej Szymon Baron, leśniczy Leśnictwa Kamienica Piotr Kasprzyk, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Bielsko Tomasz Gawęda oraz specjalista ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Bielsko Irena Polok.

 

Na 12 arach młodzi ludzie posadzili 175 sadzonek modrzewia – 75 symbolizowało jubileusz szkoły, a kolejne 100 – rocznicę PTT. – W tym miejscu rosła wcześniej stara świerczyna, która z roku na rok się rozpadała – opowiada Piotr Kasprzyk, leśniczy Leśnictwa Kamienica. – Coraz więcej drzew w niej usychało, a te, które zostawały, były coraz bardziej osłabione. Musieliśmy tu zatem wykonać rębnię, czyli usunęliśmy stare obumierające świerki. A ponieważ nowe drzewa same się tu wcześniej nie nasiały, trzeba było uzupełnić to odnowienie sztucznie.

Przedstawiciele Nadleśnictwa Bielsko zaprezentowali młodzieży, jak prawidłowo sadzić drzewka. Następne dwie sadzonki umieścili w ziemi dyrektor szkoły Jacek Zieliński oraz prezes PTT Szymon Baron. – Spotkaliśmy się tu, by posadzić młody las – mówi Tomasz Gawęda, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Bielsko. – Musieliśmy zmienić w tym miejscu pokolenie drzew, a przy okazji zmieniamy gatunek, który tu będzie rósł. Otwarta, mocno nasłoneczniona powierzchnia jest odpowiednia dla tak zwanej domieszki biocenotycznej, którą będzie tu stanowił modrzew. Są to sadzonki wyhodowane w naszej szkółce leśnej, z zakrytym systemem korzeniowym, który gwarantuje im najlepszy start i uniezależnia je w pierwszej fazie wzrostu od wilgotności gleby. Mamy nadzieję, że ten drzewostan będzie wzrastał, tak jak ta młodzież będzie wzrastać. Zarówno ten las, jak i tych młodych ludzi czeka konieczność dostosowywania się do zmian: rośliny będą musiały adaptować się do zmieniającego się klimatu, a młodzież – choćby do nowych wyzwań rynku pracy.

Na walor edukacyjny akcji zwraca uwagę wicedyrektor szkoły i opiekunka Szkolnego Koła PTT Jolanta Kujawska-Tomasik. – Jako nauczyciele i opiekunowie szkolnych kół PTT bardzo chętnie wraz z młodzieżą bierzemy udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach, które mają edukować – mówi. – Dzisiejsza akcja jest tego przykładem, to jedna z najlepszych lekcji wychowawczych. Kształcimy tu dziś wśród młodzieży postawy proekologicznego, prozdrowotnego i prospołecznego podejścia do życia. Jako Szkolne Koło PTT głównie zajmujemy się promocją turystyki górskiej, ale nie zapominamy też, że przede wszystkim wychowujemy i edukujemy.

Akcja bardzo przypadła młodzieży do gustu. Wszyscy ochoczo wzięli się do pracy, a trzeba przyznać, że musieli się mocno fizycznie napracować. – Jako Szkolne Koło PTT pierwszy raz bierzemy udział w takiej akcji, ale mam nadzieję, że nie ostatni – mówi uczeń „Mechanika” Wojtek Kuś, prezes Szkolnego Koła PTT „Górski Azymut”. – Inicjatywa bardzo się nam podoba. Możemy się wybrać na łono natury i jednocześnie zrobić coś pożytecznego, a przy okazji nauczyć się, jak prawidłowo sadzić drzewa.

 

 

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja