Do 31 stycznia został przedłużony termin korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Tak, jak wcześniej, mogą go otrzymać rodzice dzieci do lat 8, gdy zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole czy szkołę, do której uczęszcza pociecha. Świadczenie przysługuje także rodzicom starszych dzieci, które mają orzeczoną niepełnosprawność, a placówka, do której chodzą, jest zamknięta z powodu Covid-19.
– Dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy się również wówczas, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki z powodu ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii Covid-19. Ze świadczenia mogą skorzystać także rodzice dziecka w sytuacji na przykład kwarantanny czy izolacji niani, z którą mają zawartą umowę uaktywniającą – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko, ale również w przypadku ich otwarcia, gdy placówki nie mogą zapewnić opieki, albo gdy niania lub dzienny opiekun nie mogą sprawować opieki z powodu Covid-19, przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku: do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Podobne zasady dotyczą rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad nią, gdy ich placówka jest zamknięta, albo nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane Covid-19.
Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (na przykład jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.
– Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, na przykład pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Dokument ten jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Wzór oświadczenia można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl – informuje Beata Kopczyńska. Natomiast osoby prowadzące działalność pozarolniczą, składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.